Yksi syy miksi, etenkin naispuolisten ystävysten välit joskus rikkoontuvat.
Kuten myös anoppien ja miniöiden.
On se, että puuttuutaan liikaa toisten parisuhteisiin. Annetaan hanakasti neuvoja miten toisen pitäisi toimia. Nähdään toisten parisuhteissa myös sellaisia ongelmia, mistä itse parisuhteen osapuolet ei kärsi, eikä pidä ongelmana.
Vaikka ystävättäremme valittaisikin meille parisuhteensa ongelmista ja hakisi meiltä taustatukea niihin. Siltikään emme saa puuttua. Koska meillä sivullisilla, ei ole asianmukaista terapeutin koulutusta ottaa kantaa kenenkään parisuhteen kriiseihin tai ongelmiin.
Puuttumisesta voi olla enemmän haittaa, kuin hyötyä. Koska harvat osaavat olla tälläisissä tilanteissa puolueettomia ja ottaa tilanteet rauhallisesti.
Eikä toisten parisuhteet kuulu meille, meillä ei ole oikeutta puuttua niihin.
Jokainen on itse valinnut kumppaninsa, joten vastatkoon myös itse siitä, jos kyseisen kumppanin kanssa suhteeseen tulee ongelmia.
Kaikkien pitää itse hoitaa parisuhteensa ongelmat, eikä sekoittaa niihin ulkopuolisia ystäviään, tai sukulaisiaan. Jos näin tekee. Siitä syntyy usein todella sekavaa soppaa.
Eri asia on puuttua silloin. Jos näkee selvästi jonkun parisuhteessa jatkuvaa väkivaltaa, josta kärsii ystävän lisäksi ehkä hänen lapsensakin.
Ellei väkivaltaisessa suhteessa oleva uskalla, tai osaa itse hakea apua.
Tälläisessä tilanteessa voi puuttua, ohjaamalla ystävä asiantuntevan avun piiriin. Muiden ei kannata koskaan mennä hämmentämään toisten elämää kokemattomana kolmantena pyöränä.
Yhteiskunnassamme on kaikenlaisia parisuhdeterapeutteja ja asiantuntijoita, joilta voi hakea apua tälläisiin parisuhdeongelmiin. Ei sekoiteta tälläiseen ystäviämme ja sukulaisiamme. Ettei kahden ihmisen erimielisyydet paisuisi useiden ihmisen väliseksi riidoiksi ja välirikoiksi.
Älä puutu liikaa ystäväsi parisuhteeseen
Tiedäthän_rajasi
0
181
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1701083
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132847- 84783
- 51728
Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55529Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä294525Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?37521Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t215479- 49477
Kalle irtisanoutui
Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin53464