Älä puutu liikaa ystäväsi parisuhteeseen

Tiedäthän_rajasi

Yksi syy miksi, etenkin naispuolisten ystävysten välit joskus rikkoontuvat.
Kuten myös anoppien ja miniöiden.
On se, että puuttuutaan liikaa toisten parisuhteisiin. Annetaan hanakasti neuvoja miten toisen pitäisi toimia. Nähdään toisten parisuhteissa myös sellaisia ongelmia, mistä itse parisuhteen osapuolet ei kärsi, eikä pidä ongelmana.
Vaikka ystävättäremme valittaisikin meille parisuhteensa ongelmista ja hakisi meiltä taustatukea niihin. Siltikään emme saa puuttua. Koska meillä sivullisilla, ei ole asianmukaista terapeutin koulutusta ottaa kantaa kenenkään parisuhteen kriiseihin tai ongelmiin.
Puuttumisesta voi olla enemmän haittaa, kuin hyötyä. Koska harvat osaavat olla tälläisissä tilanteissa puolueettomia ja ottaa tilanteet rauhallisesti.
Eikä toisten parisuhteet kuulu meille, meillä ei ole oikeutta puuttua niihin.
Jokainen on itse valinnut kumppaninsa, joten vastatkoon myös itse siitä, jos kyseisen kumppanin kanssa suhteeseen tulee ongelmia.
Kaikkien pitää itse hoitaa parisuhteensa ongelmat, eikä sekoittaa niihin ulkopuolisia ystäviään, tai sukulaisiaan. Jos näin tekee. Siitä syntyy usein todella sekavaa soppaa.
Eri asia on puuttua silloin. Jos näkee selvästi jonkun parisuhteessa jatkuvaa väkivaltaa, josta kärsii ystävän lisäksi ehkä hänen lapsensakin.
Ellei väkivaltaisessa suhteessa oleva uskalla, tai osaa itse hakea apua.
Tälläisessä tilanteessa voi puuttua, ohjaamalla ystävä asiantuntevan avun piiriin. Muiden ei kannata koskaan mennä hämmentämään toisten elämää kokemattomana kolmantena pyöränä.
Yhteiskunnassamme on kaikenlaisia parisuhdeterapeutteja ja asiantuntijoita, joilta voi hakea apua tälläisiin parisuhdeongelmiin. Ei sekoiteta tälläiseen ystäviämme ja sukulaisiamme. Ettei kahden ihmisen erimielisyydet paisuisi useiden ihmisen väliseksi riidoiksi ja välirikoiksi.

0

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitään järkeä?

        Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
        Ikävä
        127
        1984
      2. Noniin rakas

        Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
        Ikävä
        100
        1740
      3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

        Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
        Maailman menoa
        61
        1414
      4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

        Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
        Ikävä
        80
        1397
      5. Multa sulle

        Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
        Ikävä
        31
        1038
      6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

        Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
        Ikävä
        47
        946
      7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

        Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
        Ikävä
        51
        943
      8. Onko sulla empatiakykyä?

        Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
        Ikävä
        44
        892
      9. Ei se mene ohi ajan kanssa

        Näin se vaan on.
        Ikävä
        73
        876
      10. Tavoitteeni onkin ärsyttää

        Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
        Ikävä
        109
        873
      Aihe