kesä kuntoon!

aaskks

Hei! Mä tartteisin teijän apua painon pudottamisessa. Tarkoitus ois et saisin kesään mennessä 20 kiloo pois! Kilot on kertyny reisiin ja vyötärölle. Et Jos Jollain Ois Hyviä Esim. Liikkeitä, ruoka tai dietti juttuja nii kertokaa pliis! (En kyll mielellään haluis ruveta käyttämään mittään pillereitä tai laihdutus mössöjä). miten välttää herkkuja ku muut perheessä niitä syö?...

7

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • abcdieettiäsuosittelen

      Abc-dieetti! Suosittelen :) ja toi herkkuasia, lähe vaik kävelee tai käy nukkuun. Harjota itsekuria, se kehittyy lopult :)

    • aaskks

      Kiitos! Oiskohan jotain liikkeitä jotta sais vatsan ja reidet kuntoon? (Mielellään kotona, salilla ei ole mahdollisuutta käydä)

    • Auringonsäde

      Tee vatsa-ja selkälihasliikkeitä sekä askelkyykkyjä. Liiku paljon ja muista syödä päivällä hyvin ettei ilta mene naposteluksi. Herkut pois! Sillä se lähtee. Tsemppiä:-)

      • laihis

        Tee jumpat ennen aamiaista, niin on tehokkaampaa.


    • Auringonsäde

      Ja muun perheen herkutellessa tee itsellesi dippilautanen, jossa pilkottuna kurkkua, porkkanaa, kesäkurpitsaa, paprikaa... Ja tee dippi niin ei tunnu niin pahalta. Ei tuo pahaksi olisi muulle perheellekään! Opetelkaa yhdessä dippilautasherkuttelu. Voihan siihen vähän lisätä vaikka lihapullia yms.

    • 124124124

      Jos et halua heti kiduttaa itseäsi niin kokeile ensiksi karppausta. Jos paino ei ala ensimmäisen viikon aikana tippumaan niin kokeile sitten jotain muuta.

      Et kerro pituuttasi etkä painoasi mutta jonkinlaisena esimerkkinä voin kertoa, että itse aloitin vuoden 2014 alussa karppaamaan (pituutta on noin 170 cm ja painoa oli tuolloin sellaiset 95 kg, niin ja kolmekymppinen mies olen). Ensimmäisen viikon aikana paino tippui 6-7 kiloa, nestettähän silloin poistui.

      Noin puolessa vuodessa sain tiputettua painon noin 75 kiloon eli 20 kiloa lähti pois. Tässä pitää vielä mainita, että join tuon puolen vuoden aikana kaljaa/viinaa joka ikinen viikonloppu vähintään kerran mutta yleensä meni perjantai sekä lauantai ja laihduttajallehan se ei ole hyvä juttu. Lisäksi viikonloppuisin tuli syötyä pizzaa, suklaata ja muuta kalori- ja hiilihydraattipitoista. Jos olisin ollut edes joka toinen viikonloppu juomatta, niin paino olisi tippunut nopeammin (koska silloin olisi jäänyt myös "paskan" syöminen pois).

      Ps. Muista kuitenkin liikkuakin edes vähän.

    • aaskks

      Kiitos vinkeistä! Oli tarpeen! Nyt oon ihan kunnolla ruvennut jumppaan ja lenkkeilemään :) ja ruoka Valiokin on muuttunut!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      375
      2700
    2. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      63
      2150
    3. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      111
      1732
    4. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      77
      1452
    5. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      186
      1445
    6. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1435
    7. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      27
      1407
    8. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1293
    9. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      80
      1287
    10. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      40
      1176
    Aihe