Au pairiksi

Aupairiksi

Eli voisko joku jolla on tietoa ja kokemusta au pairina olemisesta valaista mua vähän tästä asiasta. Eli pitääkö olla 18v ? Onko mahdollista lähteä esim. lukion tokalla au pairiksi (ajattelin ensin lähteä vaihto oppilaaksi, mutta kun se maksaa niin paljon :/ )? Ja kannattaako hakea jonkun järjestön tms. kautta? Haluaisin kuulla myös kokemuksia mm. Missä ja millon ootte ollu ja miten kauan olitte ja minkä laista se oli? Voitte myös kertoa jotain muuta mitä kannaattaa tietää/ottaa huomioon.

Kiitti jo etukäteen :)

2

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Alexah

      Moikka,
      ei ole pakko olla 18v mutta useimmat perheet ottaa mieluiten täysi-ikäisen au pairin. Suosittelisin käymään lukion ensin loppuun, itse lähdin au pairiksi heti kirjoitusten jälkeen:)
      Jos on yhtään oma-aloitteinen niin ei tarvitse mitään järjestöjä, netistä löytyy vaikka kuinka paljon sivuja mistä voi itse etsiä itselleen sopivan perheen: aupairworld.com on näistä ehkä paras. Toki kannattaa olla varovainen ja kysellä kaikki mahdolliset jutut ettei tuu yllätyksiä (mitä kuuluu au pairin tehtäviin, palkka ym), ja jutella perheen kanssa Skypessä ennen valintaa/lähtöä. Eikä oo pakko sitä ensimmäistä perhettä valita joka vaikuttaa "ihan hyvältä", koska valinnanvaraa yleensä kyllä on, ainakin jos pidemmäksi aikaa pystyy lähtemään:)

      Itse olin ensin au pairina alle 2v kaksosille ja myöhemmin 7v ja 11v tytöille, ja sanoisin että mitä vanhemmat lapset niin sen helpompaa au pairin elämä... Olin au pairina vain kesän, mutta monet perheet ottaa mieluiten vähintään puoleksi vuodeksi.

      Toivottavasti tästä oli jotain apua!:)

    • exaupairx2

      Ja jos haet au pariksi järjestön kautta heidän vaatimuksiaan on että toisen asteen koulu (lukio tai ammattikoulu) on suoritettu. Ja jos jonnekin kauemmas esim Australiaan haluat niin ei ole mahdollista saada siellä työskentelyyn oikeuttavaa viisumia alle 18 vuotiaana. Sekä tiettyihin maihin haettaessa yhä useammat perheet haluavat au pairilla olevan ajokortin, jpnka saamiseksi pitää olla 18. Mutta kyllä löytyy perheitä jotka eivät vaadi ajokorttia, varsinkin Euroopasta! Luulen että ainoa mahdollisuus olla au pairina alaikäisenä on kesä au pairina Euroopassa, niitäkään tuskin on paljon koska monista syistä "helpompi" ottaa täysi-ikäinen au pair!

      Ja ihan kaikista syistä suosittelen käymään lukion ensin loppuun, ensinnäkin helpompi käydä se nyt kerralla koska jos olet esim vuoden pois olet eri luokalla kavereiden kanssa ja muutenkin sitten on vaikea palata takaisin.

      Olen itse ollu kaks kertaa au pairina, molemmilla kerroilla vuoden. Ensin oli 2- ja 3,5v lapset ja sitten vajaa 2v kaksoset ja voin sanoo että ite nautin pienemmistä lapsista enemmän, tottakai siihen vaikuttaa perhe koska itselläni oli erittäin vapaat kädet ja lapsia sai viedä kaikkialle eikä tarvinut istua kotona... Toki molemmissa on puolensa pienet vai isommat, mutta pieniä hoitamalla olen tiennyt vähän enemmän kuin kaverit isojen lasten kanssa. Ja se riippuu täysin mistä itse tykkää, itse mielummin puuhasin pienten lasten kanssa kuin kuskaisin isompia kouluun ja siivoilin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      189
      5098
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      25
      4472
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3147
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      259
      3049
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      147
      2957
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2541
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1939
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      56
      1883
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      77
      1824
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1797
    Aihe