Hesari kirjoitti 35 vuotta sitten kieli poskessa hauskan jutun sittä, kuinka Sex Pistolsin tulo Suomeen on estettävä ja kuinka punk on niin kauheaa maallemme.
Suurin osa vanhoista punkkareista on vieläkin nyrkki pystyssä tuolle nasevalle ajankuvalle, huumorikirjoitelmalle, Hesarille ja toimittajalle.
Oiskohan aika jo lyödä oma pää seinään ja todeta ääneen: "Olen ollut tosikko-ääliö jo kymmeniä vuosia"?
Punkkarit, menitte lankaan
12
231
Vastaukset
- MitäpäSeMulleKuuluu
Tarkoittanet Raija Forströmiä.
Ei se nyt niin hauska juttu olllut. Joka tapauksessa Pistols ei ois tullut suomeen vaikkei sen tuloa oliskaan kielletty, sillä bändi hajos jo ennen sovittua Suomenkeikkaa.
Itse olin silloin snadisti päälle 10v, joten mun elämäänihän tuo ei tietenkään vaikuttanut mitenkään.
https://www.youtube.com/watch?v=wyQtCN2V4lg
80-luvulla sentään PIL kävi Ruisrockissa, ja settiin kuului pari pistolsbiisiäkin.
Oli miten oli, Pistols ei ollut mitenkään tärkeimmästä päästä oleva punkbändi ikinä. Hyvä perusrockbändi kuitenkin.- Pjunk
Asiallisen tosikkomainen ja hapuileva analyysikommentti. Sinne vaan jonon jatkoksi takomaan seinää.
- Tentausendolas
Olihan se hauska juttu, kun vieläkin jotkut amatöörit ottavat tosissaan. Suorastaan täydellinen juttu siis.
- Paras-kuitenkin
"Oli miten oli, Pistols ei ollut mitenkään tärkeimmästä päästä oleva punkbändi ikinä."
Ehkä ei tärkein, mutta ehdottomasti yksi epämusikaalisimmista!
- hienoouskovaiset
Uskovaiset esti heitä tulemasta tänne.
- heppuermona
Itseasiassa hienointa tossa oli setakapihojen rockaajattelu. Eli sä oot niinku rocktähtimutta et ikinä anna haastatteluja etkä tee ittestäs tähteä.
- pistolsestettiin
Se estettiin ja tedit kävi viävarmuudeksvakuudeks heittämässä munia niittte tedein päälle Särkässä jossa tuli sitte kahinaa..
- kaisanyttajuut
Kyseessä oliulkopoliittinen syy eli YYA-sopimus Neuvostoliiton kera. Noi uskovaiset piirit oli vain pelinappuloita tässäpelissä.
- olisevaan-outoo
Neuvostoliitossa -nimittäin ei punkkareista tykätty. Jamuakin epäiltiin siäpunkkariksi- koska olin osallistunut silloiseenidols- tai ei se mikään idolsollut vaan samankaltainen kilpailu. Ja niitä agentteja oli jokapuolella-ja tämä on tosi vaikkei nykyajan nuoret sellasta voi uskoa.
- outoamuttatotta
Leningradissa oli "valepunkkareita" syöttinä mutta enhän mäkään mikään niinku oikea punkkari ollut vaan osallistuin erääseen punk-kilpailuun vähän kuin vitsinä.
- nykynuoreteiusko
Joku oli vuotanut punkit sinne mut mä sain selvitettyä kun konflikti tuli eli nujakka puna-armeijan kanssa et mä en olekaan aito punkkari vaan itseasiassa Teddy. Heti muuttu kohtelu.
- miliisituli
Jotkut käviuhoon niille puna-armeijan sotilaille ja kauhee tappelu ikinä . Mäsanoin olevani Teddy ja pääsinpälkähästäsilläkertaa. Kun miliisi tuli.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 585060
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai544562Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1224489Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san2941657- 811311
- 2281308
- 681265
- 305998
- 199930
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.50820