"Maailman juomavedet pitäisi siirtää yksityiseen omistukseen". Väestönkasvu taas saataisiin kuriin huutokauppaamalla lisääntymisoikeusia.
http://www.taloussanomat.fi/ihmiset/2015/03/12/wahlroos-yksityistaisi-veden-ja-neuvoo-lapsenteossa/20153136/12
Voisiko joku lopettaa tuon sian, ennen kuin oikeasti aiheuttaa suurempaa harmia?
http://www.taloussanomat.fi/ihmiset/2015/03/12/wahlroos-yksityistaisi-veden-ja-neuvoo-lapsenteossa/20153136/12
Voisiko joku lopettaa tuon sian, ennen kuin oikeasti aiheuttaa suurempaa harmia?
Vastaukset 51
Vanhimmat
Samaa mieltä...meinään siitä että voisko joku lop........
Huvittavaa kuinka nuo elämästä vieraantuneet rikkaat kuvittelevat olevansa muiden yläpuolella. Ehkä nalle pakenikin ruotsiin sen takia kun alkoi pelottamaan täällä, porukka alkanut kyllästymään sen sairaisiin juttuihin.
On se vaan hullumies,tuo vaahlooruus.
Yhtä köyhänä se sinne maanpoveen joutuu, kuin muutkin. Antaa miehen vähästäänkin nauttia, jos kerta noin yksinkertainen hänen ajatusmaailmansa muita kohtaan on. Onhan noita kylähulluja ollut ajan saatossa, mutta kukapa noiden puheista paljon piittaa.
Ei ihme että lähti tästä maasta pakoon, syytä onkin...
Ei voi lopettaa, se on EU:n agenda, myös Suomi on ollut painostamassa kehitysmaita yksityistämään vetensä ja julkiset palvelunsa.
"Niin kauan kuin Suomen talous pyörii ulkomailta ohjatun finanssipolitiikan talutusnuorassa, kansallisomaisuuttamme siirretään pala kerrallaan ulkomaiseen omistukseen. Velkaa otetaan jatkuvasti lisää ja edellisiä maksetaan siten että kansallisomaisuuttamme (pohjavesiä, malmivarantoja, osaamista, infraa) ja peruspalveluita yksityistetään ja myydään suursijoittajille. Ja tahti kiihtyy, sillä korkomenot kasvat."
http://mattikarvonen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/189574-globaalin-pankkiirieliitin-agenda-ja-toiminta-kansantajuisesti-kerrottuna
Joo mutta tuota ei 3Timokaan suostu tajuun:P
No en ymmärrä en! :)
Mainitseppas nimeltä joku ulkmaalaisomisteinen firma joka omistaa jossain päin Suomea pohjavesiä, niin jos sit alkaisin ymmärtämään?
Niin mä meen rakentaa sit sinne kuntaan oman KAIVON ja katsotaan kauan menee kun tulee poliisit pihaan pyytämään muo purkamaan sen kaivon kun mä varastan niitten vesiä!? :)
Lupaatko syödä hatullisen, jos jää poliisit tulematta?
TTIP-spimuksessa ja sen liitännäisessä TISA-sopimuksessa on tuo vesien myynti myöten.
"Asiakirjavuoto paljastaa: Julkiset palvelut vettä myöten mukana TTIP-neuvotteluissa"
http://www.kansanuutiset.fi/uutiset/kotimaa/3187896/asiakirjavuoto-paljastaa-julkiset-palvelut-vetta-myoten-mukana-ttip-neuvotteluissa
Ulkomaiset kaivosyhtiöt ovat jo vallanneet Suomesta liki Tanskan kokoisen alueen, osa alueista on aidattu ja kameravalvonta ympärillä kieltokylttien kanssa, niille alueille ei voi mennä edes jokamiehen oikeudella.
Ulkomailla monissa maissa tietyt ylikansalliset yritykset omistavat jo laajat vesialueet ja koko vesituotannon, seurauksena yksityistämisestä on ollut veden hinnan nousu kuluttajille jopa useita satoja prosentteja. Joissain paikoissa jopa sadeveden keräys on kiellettyä, sen kun katsotaan kuuluvan pohjavesien omistajille.
Kepu ajaa samaa tänne.
Sopii mulle! Vesi voidaan yksityistää, jos vastaavasti bissestä tehdään ilmaista.
Joo, ei toi kaveri ihan täysillä taida kulkea..
Walhroos ja Vartianen saavat palstatilaa mediassa niin paljon? Kansalaisten verenpaineet nousevat valtavasti tästä syystä. Verenpainetautipotilaiden määrä räjähtää kohta käsiin.
Oikein kun muutti pois Suomesta, noin epäisänmaallista puhetta.
takia muka muutti ja nyt huutelee Ruotsista neuvoja miten Suomessa pitäisi asiat hoitaa vaikka on ollut itse osaltaan nykyistä taloustilannetta aiheuttamassa tukemassa Kokoomusta rahallisesti vaalien alla.
Ainakin tuo markkinaääliö on rehellinen.
Kun tämä tehtiin etelä-amerikassa, Coca-Cola company teki vedestä kolaa ja juomavesi kallistui paikallisilta asukkailta niin ettei heillä ollut siihen enää varaa.
Sama homo ehdotti pankeille negatiivista korkoa kun kuulemma menee niin huonosti.. Eli ei riitä enää edes törkeiden palvelumaksujen makselu, vaan pitäisi alkaa maksamaan pankille korkoa siitä että saat pitää siellä rahojasi!
vähävaraisten saamista tuista jotka ovat sen mielestä syy nykyiseen taloustilanteeseen mutta maataloustukia nostaa itse vuodessa enemmän mitä tuhat vähävaraista saa tukea.
Lisääntymisoikeuksien suhteen olen kyllä samaa mieltä Wahlroosin kanssa, vain älykkäiden, kauniiden ja menestyvien ihmisten pitäisi saada lisääntyä, silloin ihmiskunta jalostuisi
Mutta juomavesi on yhteistä omaisuutta, jota ei saa yksityistää
Mutta kun ne älykkäät ja kauniit eivät pysy älykkäinä ja kauneina?
Muutama vuosikymmen parhaassa tapauksessa ja ne älykkäät ja kauniit ovat vapisevia dementikkoja.
Että kovin pinnallinen mielipide, Waalruusin voisi kyllä karkottaa lopullisesti kauemmas Suomesta....mahtaisiko Putin kannattaa ajatusta ja ampua se ulkoavaruuteen?
Julma ajatus, mutta emme tarvitse tällaisia öykkäreitä samalla kun soppajonot pitenevät.
Äly ja kauneus/komeus pysyvät todella huonosti samassa päässä, eli sillä perusteella ei voi mitään rodunjalostusta tehdä.
Rodunjalostuksessa tietenkin vain älykkäät ja menestyvät miehet saisivat lisääntyä
Naisten osalta älykkäiden ja menestyvien lisäksi myös kauniit saisivat lisääntyä
Kyllä populaatio tällä järjestelyllä jalostuisi
No Nalle voi painua Afrikkaan pyytelemään rahaa ilman lisääntymisoikeuksia lisääntyneiltä. Varrmaan maksaa kunnon korvauksen Nallen haalimista lisääntymisoikeuksista.
Joo mutku kuka ne paskaduunit tekisi jos kaikki olisi rakkaita ja rikkaita?
Yleisesti yhteiskunnassa on aina vähemmistä näitä ns parempia ihmisiä ja suurin osa joutomiehiä jotka kelpaavat vain...Joutomiehet naivat tietysti joutonaisia ei se sen kummempaa ole.
"Wahlroos vertaa elvytystä torakkaan, joka vedetään vessanpöntöstä alas, mutta joka kerta toisensa jälkeen kömpii kuitenkin esiin. Torakoita ovat myös muun muassa minimipalkka, transaktioverot, maataloustuet sekä etuusperusteiset eläkkeet. "
Nalle juuri tunnusti itsekin olevansa arvoton TORAKKA!
Pitäisi kehittää ihmisten pistetytysjärjestelmä, vain riittävät pisteet saaneet saisivat lisääntyä
Pisteitä voitaisiin antaa älykkyyosamäärästä, koulumenestyksestä, työmenestyksestä, kauneudesta, terveydestä, perintötekijöiden hyvyydestä etc lisäksi rikkaat voisivat ostaa pisteitä, jolloin valtio saisi tuloja
Koulu- ja työmenestyksellä ei vain ole mitään tekemistä älykkyyden kanssa.
Älykkyyttä on myös ahkeruus, tajutaan että ahkeruus kannattaa.
on ääliömäisen röyhkeä,kuten aina ollut.
Wahlroos on juuri aloittanut luokkasodan Suomessa.
Ei olla enää kaukana siitä pisteestä, kun tämän maan köyhät tarttuvat jälleen aseisiin. Toivottavasti vaalit tuovat järkeä päätöksentekoon ja yhteiskuntarauha säilyy.
Ne kuule äänestelee niitä vanhoja isoja puolueitaan entiseen malliin, eikä mikään muutu, vaan köyhiä kyykytetään lisää.
Tyhmien ja köyhien pitääkin vähän närkästyä, mitäs ovat tyhmiä ja köyhiä.
jaa. no entä kun tyhmät ja köyhät närkästyy tarpeeks ja tulee vetämään nenän niskaan sinun kaltaisilta. aluksi ehkä viranomaiset voi sen estää mutta kun rähinä alkaa niin jopa leikatuilla budjeteilla ei poliisit pysäytä sinun kalttaamista. ja hyvin äkkiä huomaat että sisällissota täällä taas koska tunnetusti TYHMYYS TIIVISTYY RYHMÄSSÄ. ja tällä kertaa ei ole marskia saksalaisten kanssa pelastamassa perseitänne. tyhmät urpo porvarit. !!!!!!!!!!!!!!
Sitä varten on Nato ja Ahtisaaren aloitteesta kehitetty ITCM-järjestelmä jota harjoiteltiin Suomessa jo 2003.
Mikä ITCM?
Siviilien aiheuttamien kriisien (=mellakoitten) torjuntaa kehitetty järjestelmä, jossa koordinoidaan sotilaallisten ja ei-sotilaallisten ryhmien yhteistoimintaa.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/582974
Vartiainen on ihan homostunut kun on asunut ruotsissa vuosia, jotenkin hellwetin vastenmielinen tyyppi joka kuolaa ruotsin suuntaan joka asiassa!
Kyllä Suomen valtio sen lahjottaa jollekin joka sen veden vain huolii.
On noi politiikot vain niin pöljiä. Vuodesta toiseen ne samat naamat sinne Arkadianmäelle valitaan tekemään tuhojaan. Äänestäjät ovat niin tyhmiä, että valitsevat aina samat naamat sinne, koska ei ole mistä valita.
Sinnehän voi vahingossa tulla valituksi henkilö joka ei noudata ryhmäkuria, kuten Persuille on käynyt. Tai joka ajattelee omilla aivoilla ja se jos mikä on vaaralista.
Onhan nyt kumminkin tuo Talvivaara joka pilaa ainakin yhden maakunnan vedet ja mitä vielä on odotettavissakaan.
Valinnanvaraa kyllä on, mutta sitä ei ymmärretä käyttää.
Tuollainen ihmisestä tulee, kun sillä on paljon menetettävää ja se on rikkautensa takia yksinäinen.
Aikoinaan Ari Ojapelto kirjoitti hyvän kirjan, sen nimi on: Ahneuden aika.
niin tekisi, joku tollo oli tehnyt tästäkin jo uuden avauksen palstalle.
Täällä on paljon noita tupla-avauksia tekeviä ääliöitä, ihme palsta. Joku " profiloi käyttäjäkunnan tähän tapaan: "syrjäytyneitä, työttömiä, sairaita, niitä jotka eivät ole vielä taikka koskaan menestyneet "
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13479257#comment-78314133
Niin,ja happi kans!
MIKÄ NÄISSÄ NYT NIIN KIIHOTTAA se että luette jostain iltalehdestä niitä näitä?
Kiinassa ja Afrikassa jne. on vaikka kuinka paljon yksityisiä vesi/kaasu/lentokenttälaitoksia
KUN TÄNNE TULEE LISÄÄ MAMUJA ILMAN MUUTA VESI JNE. YKSITYISTETÄÄN
Tässä on suomalainen rahasto joka sijoittaa yksityisiin vesilaitoksiin lentokenttiin kaasulaitoksiin
myös kommunisti-Kiinassa jne.
http://unitedbankers.fi/ub-infra/
UB Infra -rahaston varat sijoitetaan maailmanlaajuisesti pääasiassa OECD-maiden pörssilistattuihin infrastruktuuriyhtiöihin. Infrastruktuuriyhtiöt keskittyvät yhteiskunnan perusrakenteiden ja
-palveluiden tuottamiseen. Muun muassa sähkö-, vesi- ja tieverkot ovat toimivan yhteiskunnan ja talouden edellytyksiä.
Ei se niistä mamuista kiinni ole, niiden maat on länsimaiden toimesta pakotettu tuohon yksityistämiseen ja nyt valkoiset miehet rapakon takana tahtovat tehdä saman tempun euroopan maille, ja kuten edellä sanottiin seuraukset ovat hinnan nousut:
"seurauksena yksityistämisestä on ollut veden hinnan nousu kuluttajille jopa useita satoja prosentteja. Joissain paikoissa jopa sadeveden keräys on kiellettyä, sen kun katsotaan kuuluvan pohjavesien omistajille."
Ja:
"Vesipalvelujen yksityistäminen on aiheuttanut tuhoisia vaikutuksia kehitysmaiden ihmisille. Usein vesisektorin pakkovapauttaminen on ollut edellytyksenä, jotta köyhien maiden hallitukset ovat saaneet kahdenvälistä kehitysapua tai IMF:n ja Maailmanpankin lainoja. Yksityistäminen johtaa vesipalvelujen tuotannon siirtymiseen ylikansallisislle suuryhtiöille, ja yleensä myös veden kuluttajahinnat nousevat. Bolivian Cochabambassa veden yksityistäminen johti 68%:n hinnannousuun, Guinean Conakryssa 500%:n hinnannousuun viidessä vuodessa ja Filippiinien Manilassa veden hinta nousi 500%:a kuudessa vuodessa. "
Lue loputkin linkistä ja sivisty,
https://lintukoto.wordpress.com/2010/02/21/vesiselva-juttu/
Infra huononee ja hinta nousee kaikkialla, missä nämä ylikansalliset yritykset bisneksiään ovat päässeet toteuttamaan, näin jopa Yhdysvalloissa.
Nalle wahlroosin kannattaa tästä eteenpäin olla huolissaan omasta turvallisuudestaan bentley:n takapenkillä. Hyvin helposti näiden rikkaiden luksus autot suistetaan tieltä ulos taikka ajetaan vaan kylmästi viereen ja ammutaan wahlroos autoonsa
Nalle on jo yksityistänyt veden,kusen joka hölskyy hänen kapitalistiaivoissaan.
"Maanviljelijänä" hän nostaa Eu.lta tukiaisia jälleen reilut 250,000.Ruotsissa kirjoilla,
ja suomessa soitamassa suutansa.Narsistinen paska.
se tietä, mistä rahaa saa.
Tosia hän puhuu:Suomen ei olisi kannattanut liittyä yhteisvaluuttaan.
Voitaisiin oikeasti poistaa perintöverot ja siirtyä omaisuusveroihin sitä Nalle ei voi välttää, kun omaisuus on Suomessa.
Vastenmielinen olio kaiken kaikkiaan tuo suomenruotsalainen entinen aknenaama. Vai vedellä pitäisi alkaa tekemään businesta ja lisääntymisoikeudet myytäisiin. Voi kun tuo olio kaatuisi rappusissa ja satuttaisi itsensä pahasti.Muistatteko kuinka kasvattanut poikansa ja mitä kaikkea se on tehnyt.
Voi kun tuolle sattuisi jotain ikävää. Jos oikein moni sitä toivoo, toive voi toteutua.