tämä syvyyde maailma ja pimeys,missä minä käsken näitä ihmisiä pahuude voimalla ja nämä läheiset kärsii sen takia koska komenna niitä pimeyde voimalla minkä valitsen
mä voin tuntea pahuude valtoje voima mun yli
9
<50
Vastaukset
- tehmies24v
minä halusi toise herra ja elää sen herra mukaa maailmassa...sitä minä nyt palvelen.
- tehmies24v
tehmies24v valitsi kaiken tämän...mutta se pieni osa, mitä mussa on enää jäljellä inhimillisyydestä odottaa vielä sitä todellista Herraansa, minkä se hylkäs
Ala kirjoittamaan totuutta, maailman valheellisuudesta, äläkä omia omia jatuksiasi ihmettele, ja jää niiden pauloihin. Ei siitä mitään hyötyä ole.
Tee hyvää, ja rukoile Jumalata ymmärrystä, mutta osoita vilpittömyytesi epäitsekkäin teoin, äläkä vai sanoin, sillä ei sinua kukaan silloin usko, tuski itsekkään uskot.- tehmies24v
vejä kättees
- tehmies24v
uskosta on vanhurskas elävä
tehmies24v kirjoitti:
uskosta on vanhurskas elävä
20. Mutta tahdotko tietää, sinä turha ihminen, että usko ilman tekoja on voimaton? 21. Eikö Aabraham, meidän isämme, tullut vanhurskaaksi teoista, kun vei poikansa Iisakin uhrialttarille? 22. Sinä näet, että usko vaikutti hänen tekojensa mukana, ja teoista usko tuli täydelliseksi; 23. ja niin toteutui Raamatun sana: "Aabraham uskoi Jumalaa, ja se luettiin hänelle vanhurskaudeksi", ja häntä sanottiin Jumalan ystäväksi. 24. Te näette, että ihminen tulee vanhurskaaksi teoista eikä ainoastaan uskosta. (Jaak 2 20:24)
tehmies24v kirjoitti:
uskosta on vanhurskas elävä
Minä kehoitan sinua, että arvioi itse, että oletko edennyt uskontielläsi, vain hokemalla Herran nimeä, vai poljetko vain paikoillaan?
Siinä sinulle todistus, jos et minua usko.mikko.ainasoja kirjoitti:
20. Mutta tahdotko tietää, sinä turha ihminen, että usko ilman tekoja on voimaton? 21. Eikö Aabraham, meidän isämme, tullut vanhurskaaksi teoista, kun vei poikansa Iisakin uhrialttarille? 22. Sinä näet, että usko vaikutti hänen tekojensa mukana, ja teoista usko tuli täydelliseksi; 23. ja niin toteutui Raamatun sana: "Aabraham uskoi Jumalaa, ja se luettiin hänelle vanhurskaudeksi", ja häntä sanottiin Jumalan ystäväksi. 24. Te näette, että ihminen tulee vanhurskaaksi teoista eikä ainoastaan uskosta. (Jaak 2 20:24)
Jaakob painottaa kirjeessään sitä, ettei riitä jos vain sanoo uskovansa, jos ei toimi uskonsa mukaisesti. Jaakobin kirjeestä voi nopeasti lukemalla saada sen käsityksen, että siinä korostetaan ihmisen tekoja.
Jaakob vastustaa ajatusta, että pelastava usko olisi vain Jumalan olemassaolon totena pitämistä. Ihminen voi sanoa uskovansa, mutta jos usko ei tule millään lailla esiin hänen elämässään, niin kyseessä on kuollut usko. Kuollut usko on asian totena pitämistä vailla vaikutusta ihmisen käytännön ratkaisuihin ja valintoihin.
Jaak 2:19 Sinä uskot, että Jumala on yksi. Siinä teet oikein; riivaajatkin sen uskovat ja vapisevat.
Riivaajien usko ei ole pelastavaa uskoa. Niillä ei ole rauhaa Jumalan kanssa, eivätkä ne rakasta ainoaa Jumalaa, joka on olemassa.
Jaak 2:14 1938 käännöksen mukaan on epätarkka: ”Ei kaiketi usko voi häntä pelastaa?” Alkukielessä on sanan usko edellä määrätty artikkeli, joka puuttuu tästä.
Alkukielen lause kuuluisi sanatarkasti käännettynä: ”Ei voi se usko pelastaa häntä.”
1992 huomio alkukielen kääntämällä määrätty artikkeli sanalla silloin: ” Ei kai usko silloin voi pelastaa häntä?”
Jaakob siis erottaa kuolleen ja elävän uskon. Jos usko jää pelkäksi puheeksi, niin se on kuollutta uskoa ilman uudestisyntymistä ylhäältä.
Elävä, aito usko on pelastavaa uskoa. Pelastava usko on enemmän, kuin asioiden tietämistä. Se tarkoittaa kokonaisvaltaista elämän suuntaa. Elämän arvojen muuttumista toiseksi. Kun usko on aitoa, niin se ei voi olla tulematta myös näkyviin tekoina. Olemme Jumalalle vastuussa tekemisistämme. Usko ja teot ovat aina yhdessä. Aabrahaminkin usko tuli tekoina näkyviin.
Elävää uskoa voisi verrata rakkauteen. Rakkauskin näkyy tekoina. Kun rakastaa toista, niin haluaa tehdä hänelle hyvää.
Usko siis riittää pelastukseen, kun se on elävää, aitoa uskoa. Ristin ryöväri ei kyennyt tekemään uskon tekoja, muuta kun tunnustamaan Jeesuksen Herraksi. Se riitti.
Kadotustuomio on tekojen mukaan, mutta pelastus armosta. Hyvistä teoista saamme lisäksi palkan.mikko.ainasoja kirjoitti:
Minä kehoitan sinua, että arvioi itse, että oletko edennyt uskontielläsi, vain hokemalla Herran nimeä, vai poljetko vain paikoillaan?
Siinä sinulle todistus, jos et minua usko.Missä, mikämtodistus? Papukaija taas papattaa ihan mitä sattuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 233690
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5402702Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial532260Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2122241Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131709Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191519Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip521491- 971389
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621221Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951184