Transit -98 laturin vaihto, ja vakuumipumppu...?

Mulla on 214 tkm ajettu 2,5 diesel -Transu. Lopetteli lataamisen ensin tyhjäkäynnillä kun kone lämpesi, sitten suunnilleen kokonaan. Jotain kitinää oli pitänyt jo vähän aikaa. Hain Motonetistä saman näköisen, alkuperäinen on Mitsubishin tekemä, Motonetin joku tarvike tms. Siinä on vakuumipumppukin päässä valmiina. Nyt olen pähkäillyt, että mitä kaikkea pitää ottaa tämän laturin vaihdossa huomioon? Olen bensakoneen latureita vaihtanut, mutta en koskaan pumpullisen diesel-vehkeen. Pumpusta lähtee kolme putkea. Ensimmäisen tehtävän ymmärrän, eli sen ohuen putken, joka menee jarrupolkimen lähelle tehostajan "padan" kylkeen. Siitä tehostaja saa vakuumin, samalla tavalla kuin bensakoneen kaasarin kurkusta imetty vakuumi. Mutta ne kaksi paksumpaa putkea, jotka menevät koneen kylkeen eri puolille? Kait jommasta kummasta pumppu puhaltaa sen ilman pois, minkä on imenyt jarrutehostajasta? Ovatko nämä kaksi ihan ilmaletkuja vai saako sieltä öljyt silmille, kun avaa liitoksen? Liittyvätkö jotenkin pumpun mahdolliseen voiteluun tms? Onko niissä koneen käydessä kova paine vai riittääkö, että tungen ne paikalleen vain "käsitiukkuuteen?

Transit on ollut mulla runsaan vuoden enkä tiedä siitä paljoakaan...

Auto on tuossa katuvarressa ja ajamaan pitäisi päästä. Olisi vähän kiirekin. Olen erittäin kiitollinen hyvistä vastauksista.

yst terv. Pentti

0

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Taisin tehdä virheen

        Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
        Ikävä
        57
        3441
      2. Hyvä että lähdit siitä

        Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
        Ikävä
        47
        2816
      3. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

        Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
        Maailman menoa
        148
        2620
      4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

        Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
        Ikävä
        57
        2321
      5. Olisitko mies valmis?

        Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
        Ikävä
        357
        2043
      6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

        Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
        Ikävä
        155
        1697
      7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

        Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
        Ikävä
        76
        1495
      8. vieläkin sanoa voin...

        💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
        Ikävä
        23
        1338
      9. Nainen onko sulla supervoimmia ?

        Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
        Ikävä
        38
        1293
      10. Miksi mediheli

        Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
        Kiuruvesi
        24
        1174
      Aihe