Kolme puuta, joiden juurella kirves?

alfa123om222

Luukas 3:9

9. Jo on myös kirves pantu puitten juurelle; jokainen puu, joka ei tee hyvää hedelmää, siis hakataan pois ja heitetään tuleen."

Imaami Mahdin ennakoidaan käyvän taisteluun Irania, Konstantinnopolia ja Roomaa vastaan. Ovatko nuo juuri ne puut, joiden juurella on kirves? Ainakin se mitä tapahtuu nykyisin arabimaissa viittaisi siihen, että juuri puiden juuret ovat vaarassa.

Raamattu ei puhu niinkään maailmanlopusta tai perikadosta yhtä paljon kuin aikakausien lopusta.

Matt. 13
47 "Vielä taivasten valtakunta on kuin nuotta, joka laskettiin mereen ja joka keräsi kaikenlaisia kaloja.
48 Kun se tuli täyteen, kalastajat vetivät sen rantaan, istuutuivat ja lajittelivat hyvät kalat koreihin mutta viskasivat huonot pois.
49 Samoin käy maailman lopussa: enkelit tulevat, erottavat pahat vanhurskaista
50 ja heittävät heidät tuliseen pätsiin. Siellä itketään ja kiristellään hampaita."

Aikakauden loppu saattaa kestää aina vuoteen 2043 asti. Ja voi olla, että kirvestä ollaan asettamassa puiden juurille.

Kyllä tuo nuotta työ tuntuisi olevan menossa. Internet ja www tuntuisi viittaavan siihen. Mutta mitkä ovat ne KORIT, joihin kalat kerätään? Some paikat, kirkot, keskustelufoorumit vai mitkä paikat???

12

257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hindu-

      Miksi juuri kolme? Eikä puita voisi olla enemmänkin? Vaikkapa satoja eri puita.

      • sekäISIS

        Joo, kolmen puun juurelle, jotka ovat tuottaneet huonoa hedelmää, valehdellen ja antaen kaiken oikean pahan tapahtua sillä aikaa, kolme puuta ovat Jumala, Jeesus ja kolmannen saavat Valtiaat itse arpoa valtiaskavereistaan.


    • hindu-

      Jes.59:13 me olemme luopuneet Herrasta ja kieltäneet hänet, vetäytyneet pois Jumalaamme seuraamasta, puhuneet sortoa ja kapinaa, kantaneet kohdussamme ja purkaneet sisimmästämme valheen sanoja.
      59:14 Oikeus työnnetään takaperin, ja vanhurskaus seisoo kaukana, sillä totuus kompastelee torilla, suoruus ei voi sisälle tulla.

      • Äly_hoi

        Ja tuosta ikiaikaisesta soperruksestako jotakin pitäisi ymmärtää?


      • Äly_hoi kirjoitti:

        Ja tuosta ikiaikaisesta soperruksestako jotakin pitäisi ymmärtää?

        Kyllä siitä sen ymmärsi, että häävisti eivät asiat Jesajan aikaan olleet.


    • alfa123om222

      Irak eli Babylon eli Sumerit lienevät vanhin kulttuuri jo Nimrodin perustama. Rooma ei ole niin vanha, mutta juurikasvu se on siinä mielessä, että siitä on siinnyt monet kielet ja kulttuurit. Persia-Babylonia-Egypti edustaa ehkä keskistä maapalloa, Rooma länttä ja Konstantinnopoli itää. Idän, Lännen ja Keskisen maapallon juurikasvulle on pantu kirves.

      Danielin kirjassa on kuvaus metallisen kuvapatsaan kaatavasta kivestä, joka iskee myös patsaan jalkoihin, joilla patsas seisoo. Ja Jumalan valtakunta tulee 2028. Joten hetki on lähellä, jolloin juurikasvut saavat iskun. Se merkinnee ehkä myös koko puun tai patsaan kaatumista? Juuri juurikasvujen ansiosta ehkä esim. imperialismi yms. olivat mahdollisia.

      Näyttäisi siltä kuin esim. maailman hallitsijaksi nouseva Kiina ei kuuluisi niihin, joiden juurikasvut saavat iskun. Samoni säästynee Etelä-Amerikka ja ehkä jopa osittain Yhdysvallat tosin melkoisesti heikentyneenä. Sen sijaan Keskinen maapallo Persia-Irak-Egypti lienee se suuri puu, joka kaatuu??

    • ttkkl

      Raamatussa ei liene mainontaa,että niitä on kolme. Bible code voi olla se kirves, joka kaataaa puita. Esimerkiksi Bible code ilmoittaa, että Ellen White on väärä profeetta! Niin täytyyhän sellaisen, joka pitää Raamattua Jumalan sanana uskoa, että asia on juuri niin kuin Raamattu ilmoittaa!!!
      Neitayt Marian ilmestyksissä ei ole ilmoituksia Katolisen kirkon kaatamisesta!!!

    • asdfghijkll

      Jeesus sanoi:"Joka ei hänen(Jeesus) kanssaan kokoa,se hajoittaa!" Kyllä Ortidoksit ja Katolisetkin kokoavst Jeesukselle laumaa! Muhamettilaiset sensijaan hajoittavat Jeesuksen laumaa!

    • alfa123om222

      Niin no pitkälti tuo mitä kirjoitin on arvailua eikä suinkaan Herran sanaa. Halusin vain pelotella muita mahdollisuudella, että vanhin ja tukevin sekä vankin perusta on heiveröinen ja vaarassa kaatua. Silloin menisi kaikki perustan varaan rakennettu siinä samassa syssyssä? Pelkkää aiheetonta pelottelua. En keksinyt muutakaan tekemistä tai kirjoitettavaa. Sori!

    • Ei tulisessa pätsissä itketä eikä kiristellä hampaita. Siellä lähtee henki muutamassa sekunnissa.

    • klpo

      Olisiko nuo adventismi, jehovalaisuus ja mormonismi, jotka esiintyvät Kristinuskosta poikkeavilla opeilla! "Jika juistaa Evankkeliumia toisin kuin apostolit,..,olkoot kirottuja!" Uuden Testamentin mukaan!

    • Anonyymi

      Jokainen puu on kuin ihminen, joka tekee hyvää tai huonoa hedelmää. Huono puu ei voi tehdä hyvää hedelmää. Jos ihmisen teot eivät ole hyvät, hänen tuotoksiaan ei voi käyttää hyväksi, joten hänet poistetaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      131
      3960
    2. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      19
      3485
    3. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      17
      3407
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3347
    5. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      61
      3244
    6. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      49
      3021
    7. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      29
      2915
    8. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      79
      2717
    9. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2657
    10. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      19
      2377
    Aihe