Vaikea asumiskuvio!!!

epätoivoinen123

Hyvät ihmiset!! Mitä mun pitäisi tehdä. Ollaan erottu vajaa vuosi sitten. Avoliittoa oli tuolloin takana n. 4 vuotta. Emme saaneet talo myytyä ja jäimme kumpikin saman katon alle. Kun ei kummallakaan ole varaa lunastaa toista ulos. Siis ja taloa myyty koko ajan. Ei ole tärpännyt. Mulle tosi tuskaa olla tässä, nähdä exää, asua eri huoneissa. Kummallakin jo uudet kumppanit. Haluaisin pois, mut ex sanoo, ettei pysty maksamaan vuokraa mulle omistamastani osuudesta eikä myöskään lunastamaan. Tapailen omaa uutta miestäni muualla. Ex-mies on sitä mieltä, että hän ainakin haluaisi tuoda uuden jo omistamaamme asuntoon aina viikonlopuiksi kun en ole paikalla. Mä en koskaan toisi uutta omistamaamme taloon. Ex syyttää mua pikkumaiseksi, kun en suostu.. MISSÄ TÄÄ RAJA MENEE!! Asun exäni kanssa saman katon alla ja mun pitäisi sallia, että uusi asuu siellä viikonloppuja/lomia. Elän kahden viikon sykleissä ja toivon, että talo saataisiin myytyä.

7

115

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ööhm

      Laskekaa hintaa reilusti. Pyydätte ylitoiveikasta hintaa.
      Sinuna muuttaisin ja jättäisin kaikki asumisen kulut äijälle.

    • lolelie

      Näännyt jos jatkatte noin. Hinta alas, talo rahoiksi ja kummallekin oma uusi elämä. Jos talo ei mene kaupaksi niin sitten toinen muutta ulos ja taloon jäävä maksaa toiselle käyttökorvausta, joka normaali vuokraa pienempi, mutta korvaus kuitenkin. Älkaa tuoko uusia heiloja taloon Se oli teidän kotinne ja toisen naisen tai miehen pyöriminen siellä ei tuo kuin pahaa sanomista ja isompia kriisejä. Koitahan jaksella, tsemppiä.

    • Minkä ihmeen takia se eksä ei saisi tuoda uutta kumppaniaan sillon kun sinä olet pois? Ihan huomaavainen exä, että kysyy moista.

    • epätoivoinen123

      Ensinnäkin hintaa on alennettu reilusti! Ei silti tahdo mennä. Hän asuu suurimman osan ajan siinä lapsineen. Tää mun exä on maailman itsekkäin mies. Hänelle sopisi NIIN hyvin, että he siellä asustelevat uuden kanssa ja mä maksan kulut. Kyse on jotenkin inhimillisyydestä ja exällä on ollut kaikessa aina oman edun tavoittelu. Kuten nytkin. Siksi. Ja tämä ei lopu koskaan, jos tiettyjä rajoja ei olisi.

      • Sopikaa, että exä maksaa tuosta naisesta aiheutuvat ylimääräiset kulut.


    • miemiemie

      Muuta pois ja ukko maksaa kulut. Miksi sä pönkität sen asumista osallistumalla kulujen maksuun? Taidat toivoa vielä, että jatkaisitte entiseen malliin?
      Jos mies on itsekäs, niin joku tarve sullakin on olla kynnysmatto.

    • Joku_neuvo

      Kauppa käy aina kun hinta on oikea, mutta joku raja itse kullakin on mihin voi luopua. Voitko ostaa itse sun miehen pihalle?

      Eräs ystäväni osti erotalon itselleen, laittoi sitten talon vuokralle. Saa siitä vuokraa 1200 ja lainan lyhennys on 1050 euroa. Itse asuu vuokralla. Joskus homma kannattaa noin, joskus taas ei. Toisaalta paljonko olisit valmis maksamaan kuukaudessa siitä, että saisit jatkaa elämääsi rauhassa.

      Oleellista tietenkin saada ratkaisu asiaan ja päästä eteenpäin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      128
      1488
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1401
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1215
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      54
      1149
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      994
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      254
      954
    7. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      193
      934
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      73
      911
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      16
      830
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      818
    Aihe