"Sosiaaliturvalla pitää pystyä elämään"

""Sosiaaliturvalla pitää pystyä elämään" – raportin mukaan tukien leikkaus ei kannusta työnhakuun
Tavoite on pitää työkykyiset työkunnossa ja estää heitä syrjäytymästä"

Raportti myös toteaa, että aktivoinnin pitää olla vapaaehtoista ja aktivoitavien pystyttävä vaikuttamaan sisältöön. Eli asiantuntijat tyrmäävät korvausten leikkaamisen ja pakollisen aktivoinnin.

http://www.hs.fi/kotimaa/a1426735775590

4

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • köyhämies

      Kyllä sossutuella elää jos vaan ostaa riittävästi euron maksalaatikkoa pakkaseen. Voi ostaa myös sekavihanneksia lisukkeeksi ja itse ainakin olen elänyt hyvin silleen viimeiset 5 vuotta. Salilla voi käydä hiukan kuntoilemassa että pysyy työkuntoisena jos sellainen ihme tapahtuu että töitä joskus saa.

    • sossupummi-

      Pitää mennä alasti työnhakuun koska ei ole varaa kunnollisia vaatteita ostaa. Kyllä se ulkonäkö on kuitenkin aika tärkeä asia siellä työhaastattelussa. Jos sinne tulee kodittoman näköisenä niin ei se tee vaikutusta. Sossutuet riitää ruokaan jos ei osta mitään muuta.

      Sossutuen tarkoitus on pitää työtön henkissä eikä sillä voi tehdä mitään ylimääräistä. Onko se ihme että monet syrjäytyy kun ei voi harrastaa mitään, ei voi käydä missään, ei voi luoda sosiaalisia suhteita. Itse olen ainakin täysin syrjäytynyt koska minulla ei ole kavereita, ei vanhempia eikä läheisiä. Käyn päivisin salilla ja loput 22 tuntia olen kotona.

      • TyöttömyysKannattaa

        Sossu/kela tuella pystyy pitämään yllä tietyn perustason, kun järkeilee ruokalistat ja niin, että se on myös ravitsevaa ja vitamiinejakin saa olla, sekä valmistamaan hyvälaatuista kotiviiniä kun on laitteet ja taito ja pitää olla myös pitkäjännitteisyyttä odottaa.
        Mutta kun järkeilee viinien valmistuskierron sopivaksi, siitä tulee jatkuvuus ja sitä myöden on aina tuhtia viiniä valmiina ja pullotettuna, sitä voi jopa myydä, aina löytyy juoppoja, jotka kauheassa horkassa ovat valmiita maksamaan. En nyt tarkoita ammattimyyntiä vaan edes sen verran, että hankekustannukset tulevat katetuksi, no ehkä vähän enemmän myydä että saa korvauksen menetetyistä "työtunneista".
        Henkilökohtaisesti en ymmärrä poliitikkojen vouhkaamista töistä ja tekijöistä, vouhkanneet ties kuinka vitunmonta vuotta ja työurien pidentämisestä, kun työttömyys päinvastoin lisääntyy, firmat eivät palkkaa ja irtisanovat entisiäkin tai lomauttavat ja puhutaan vaan nolla ratkaisusta, ei kannustavuudesta työelämään ja sitä paitsi harvan fyysistä työtä kauan tehneet kroppa on pelikuntoinen enää 60 ikäisenä. Siinä vaiheessa alkaa pätkiä.


      • tästätietoa

        Se "perustaso" kaatuu siinä vaiheessa jos ja kun perusosaa leikataan -20% - -40%. Ilman leikkauksia mielestäni vielä riittävä vaikka askeettisesti saakin elää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      173
      4665
    2. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      8
      3557
    3. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      39
      2542
    4. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      157
      2217
    5. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      33
      1368
    6. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      70
      1214
    7. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      71
      1132
    8. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      75
      1131
    9. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      39
      1033
    10. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      53
      963
    Aihe