"Sosiaaliturvalla pitää pystyä elämään"

""Sosiaaliturvalla pitää pystyä elämään" – raportin mukaan tukien leikkaus ei kannusta työnhakuun
Tavoite on pitää työkykyiset työkunnossa ja estää heitä syrjäytymästä"

Raportti myös toteaa, että aktivoinnin pitää olla vapaaehtoista ja aktivoitavien pystyttävä vaikuttamaan sisältöön. Eli asiantuntijat tyrmäävät korvausten leikkaamisen ja pakollisen aktivoinnin.

http://www.hs.fi/kotimaa/a1426735775590

4

87

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • köyhämies

      Kyllä sossutuella elää jos vaan ostaa riittävästi euron maksalaatikkoa pakkaseen. Voi ostaa myös sekavihanneksia lisukkeeksi ja itse ainakin olen elänyt hyvin silleen viimeiset 5 vuotta. Salilla voi käydä hiukan kuntoilemassa että pysyy työkuntoisena jos sellainen ihme tapahtuu että töitä joskus saa.

    • sossupummi-

      Pitää mennä alasti työnhakuun koska ei ole varaa kunnollisia vaatteita ostaa. Kyllä se ulkonäkö on kuitenkin aika tärkeä asia siellä työhaastattelussa. Jos sinne tulee kodittoman näköisenä niin ei se tee vaikutusta. Sossutuet riitää ruokaan jos ei osta mitään muuta.

      Sossutuen tarkoitus on pitää työtön henkissä eikä sillä voi tehdä mitään ylimääräistä. Onko se ihme että monet syrjäytyy kun ei voi harrastaa mitään, ei voi käydä missään, ei voi luoda sosiaalisia suhteita. Itse olen ainakin täysin syrjäytynyt koska minulla ei ole kavereita, ei vanhempia eikä läheisiä. Käyn päivisin salilla ja loput 22 tuntia olen kotona.

      • TyöttömyysKannattaa

        Sossu/kela tuella pystyy pitämään yllä tietyn perustason, kun järkeilee ruokalistat ja niin, että se on myös ravitsevaa ja vitamiinejakin saa olla, sekä valmistamaan hyvälaatuista kotiviiniä kun on laitteet ja taito ja pitää olla myös pitkäjännitteisyyttä odottaa.
        Mutta kun järkeilee viinien valmistuskierron sopivaksi, siitä tulee jatkuvuus ja sitä myöden on aina tuhtia viiniä valmiina ja pullotettuna, sitä voi jopa myydä, aina löytyy juoppoja, jotka kauheassa horkassa ovat valmiita maksamaan. En nyt tarkoita ammattimyyntiä vaan edes sen verran, että hankekustannukset tulevat katetuksi, no ehkä vähän enemmän myydä että saa korvauksen menetetyistä "työtunneista".
        Henkilökohtaisesti en ymmärrä poliitikkojen vouhkaamista töistä ja tekijöistä, vouhkanneet ties kuinka vitunmonta vuotta ja työurien pidentämisestä, kun työttömyys päinvastoin lisääntyy, firmat eivät palkkaa ja irtisanovat entisiäkin tai lomauttavat ja puhutaan vaan nolla ratkaisusta, ei kannustavuudesta työelämään ja sitä paitsi harvan fyysistä työtä kauan tehneet kroppa on pelikuntoinen enää 60 ikäisenä. Siinä vaiheessa alkaa pätkiä.


      • tästätietoa

        Se "perustaso" kaatuu siinä vaiheessa jos ja kun perusosaa leikataan -20% - -40%. Ilman leikkauksia mielestäni vielä riittävä vaikka askeettisesti saakin elää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      148
      3299
    2. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      59
      2638
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      30
      2080
    4. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      130
      1667
    5. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      83
      1514
    6. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      77
      1498
    7. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      365
      1445
    8. Kerro mulle mitä pitäs tehdä

      Sun mielestä? Anna neuvo?
      Ikävä
      91
      1150
    9. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1115
    10. On tullut aika lukita kaupunginjohtajan ovi, ja hlö pihalle

      Ei kahta eikä yhtäkään selitystä, ylimielisyys on kääntyi varomattomuudeksi, ja kaupungin jo ennestään kuihtuva talou
      Pyhäjärvi
      195
      1086
    Aihe