Tunnetko tai tiedätkö tällaisia itsensä profeetoiksi tai opettajiksi julistaneita.
1) Tuntee itsensä mahtavaksi, suureksi ja hyvin tärkeäksi (esimerkiksi liioittelee saavutuksia, kykyjä, taitoja, kontakteja ja persoonallisuuden piirteitä valehteluun asti, ja vaatii tulla tunnustetuksi ylemmän asteisena ilman vertailukelpoisia todellisia saavutuksia)
2) Pakonomaisia fantasioita rajattomasta menestyksestä: maine, pelottava voima tai kaikkivaltius, vertaansa vailla oleva loistokkuus (älyllinen narsisti), ruumiillinen kauneus tai seksuaalinen kyky (ruumiillinen narsisti), tai ideaalinen, loputtomiin kestävä rakkaus tai intohimo.
3) On syvästi vakuuttunut omasta ainutlaatuisuudestaan, minkä tähden vain erityiset tai ainutlaatuiset ihmiset (tai instituutiot) voivat ymmärtää häntä, kohdella häntä oikein, tai ovat hänen seuransa arvoisia.
4) Vaatii ylenpalttista ihailua, palvontaa, huomiota ja mielenkiintoa - tai sen puuttuessa vaatii olla pelottava ja pahamaineinen.
5) Kokee olevansa oikeutettu. Vaatii automaattista ja täydellistä omien epärealististen odotustensa täyttämistä - erityistä ja etuoikeutettua kohtelua.
6) "Riistää" ihmissuhteita, toisin sanoen käyttää muita omien tarkoitusperiensä saavuttamiseen.
7) Vailla empatiaa. On kykenemätön tai haluton tunnustamaan tai hyväksymään muiden tunteita, tarpeita, tärkeysjärjestyksiä ja valintoja sekä samaistumaan niihin.
8) On jatkuvasti kateellinen muille ja etsii keinoja loukata tai tuhota turhautumisensa kohteita. Kärsii vainoharhaisista mielikuvista, koska uskoo, että muut kokevat hänet samoin ja todennäköisesti toimivat samalla tavalla.
9) Käyttäytyy ylimielisesti ja koppavasti. Tuntee olevansa ylivoimainen, kaikkeen kykenevä, kaiken tietävä, voittamaton, immuuni, "lain yläpuolella", ja kaikkialla läsnä oleva (maaginen ajattelu). Raivostuu ollessaan turhautunut, kohdatessaan vastarintaa, tai kun sellaiset ihmiset nuhtelevat häntä, joita hän pitää alempiarvoisina ja arvottomina.
Jos tiedät tai tunnet, niin pysy kaukana tällaisista narsisteista. He ovat susia lampaiden vaatteissa.
Tämän ajan profeetat ja opettajat
5
101
Vastaukset
- LuLuO
Tiedän yhden, Lorna Byrne, mutta hän ei omaa yhtäkään mainitsemistasi ominaisuuksista! :)
- SaalistavatSudet
Millaisia ominaisuuksia hänellä sitten on? Kestää kritiikkiä ja koettelua, vai? Profetiat (?) toteutuvat, opetus (?) on Sanan mukaista?
- SaalistavatSudet
No joo, etsin netistä tämän Lorna Byrnen, eikä tarvinnut kauan lukea, kun totesin, että täyttä huuhaata. Lainaus hänen kirjoituksestaan:
""Meille kaikilla on suojelusenkeleitä, mutta monet eivät ymmärrä, että Jumala on nimittänyt enkelin myös jokaiselle maalle – kansallisenkeli. Tämä enkeli on valtavan voimakas eikä hän koskaan jätä maasi rajoja. Kaikki kansallisenkelit ovat yhteydessä toisiinsa. Heidän tehtävänään on vaikuttaa jokaiseen ihmiseen maassaan, mutta erityisesti kaikenlaisiin johtajiin – politiikassa, talouselämässä, uskonnollisessa elämässä sekä älymystössä - varmistaakseen että he tekevät oikeita asioita.""
Näitä enkeleiden palvoja riittää. Sivustolla oli myös ostoskori, joten siihen vaan sitten hyväuskoiset hassaamaan rahanne, että tämä Lorna Byrne voi rikastua teidän kustannuksellanne. Lakatkaa palvomasta ihmisiä!
- uusioseurakunta
Onko Saulus-lähetys uusi seurakunta, joka etsii maksavia jäseniä?
Kuka tietää tuosta uudesta uskonnosta, että kastetaanko siellä raamatullisesti ja ohjataanko ihmisiä ottamaan vastaan henkikaste?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke241692- 971367
- 761353
Mitä harrastuksia kaivatullasi on?
Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?65965- 61862
- 47836
- 64833
Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?
Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t26780Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi
Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂62767- 120686