Rakastan tosi vanhoja vaatteita ja tyylejä. Olisi aivan ihanaa pitää 1900-luvun alkupuolen tyylisiä tai jopa vanhempityylisiä vaatteita. Mutta voiko ja kehtaako niitä pitää arkielämässä???50-luvun mekkoja voi hyvin pitää, niihin on kai jo totuttukin mutta käyttääkö kukaan vanhempia?
Olen pitänyt joskus työssäni vanhanaikaista palvelijan asua pitsiesiliinoineen ja pitkine hameineen ja minulla olisi 1900-luvun alkupuolelta kopioitu opettajattaren puku. Mutta kehtaako niitä käyttää???
Wanha tyyli normaaliarjessa?
3
182
Vastaukset
- Kaunistyyli
Minäkin rakastan vanhoja vaatteita. Mielestäni 1910-luvulla naisten muoti oli kauneimmillaan. Vaikka omistankin joitakin antiikkisia vaatteita 1900-luvun alusta, niitä harvemmin käytän, vaan haen vain inspiraatiota pukuhistorista. Käytän usein pitkiä hameita ja niiden kanssa sopivia (pitsi)puseroita. Useat hameistani ovat peräisin 70-luvulta.
Minusta kehtaa käyttää. Jos tunnet itsesi mukavaksi vaatteissasi, niin kehtaa käyttää. Omasta puolestani voin sanoa, että mielelläni näkisin asukokonaisuutesi. - hörsölä
Jos olet XS kokoa, mulla saattais olla sulle muutama takki ja paita. Ennen pukeuduin itse samalla tavoin, nyt on massu kasvanut ja ikää tullut lisää ...
- Renesanssiunelma
Joo mun mielestä kans 1800 luvun renesanssi vaatteet ovat vastustamattomia siksi kai tykkään myös lolita vaatteista jotka on inspiroitunut näistä. Eli en näe sitä pahana käyttää ellei tietty nyt tilanne vaadi väkisin muuta pukeutumista esim. Ei vartijan hommissa voi käyttää pitsipöheikköä.
Niitten löytäminen on kyllä välillä vaikeaa varsinkin alle 100e hintaan. Harvasta löytyy niin halvalla. Ehottakaa jos tiiätte jottain kauppoja. Itse tiiän vaan chiringo.fi amazon.com ja ebay.com
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1176186Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto635129SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun654242SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt973831Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost113604Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1193151SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het522536Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352479Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat652226Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val241572