PUA sain kuulla et tyttäreni tapailee "rikollista"

neuvotonäiti

Sain viestin minulle aiemmin tuntemattomalta henkilöltä joka kertoi että 23-vuotias tyttäreni on tapaillut muutaman viikon miestä, joka on aiemmin pahoinpidellyt entistä tyttöystäväänsä. Lisäksi miehellä on muitakin ongelmia (luottotiedot, veroja maksamatta yrityksen nimissä). Tämä henkilö joka näistä kertoi oli kuulemma ottanut yhteyttä tyttäreeni, mutta tytär oli valehdellut hänelle lopettaneensa suhteen vaikka ei ollut näin tehnyt. Mitä voisin tehdä? En pysty olla niinkuin mitään ei olisi tapahtunut. Tuomion mies on kuulemma saanut ihan muutama kuukausi sitten vasta.

5

167

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • omamoka

      Et sinä voi sille asialle mitään,hän ei kuuntele jos yrität puhua järkeä...itse on käytävä läpi omat valintansa,joskus otettava turpiinkin,siitä sitä oppii.Parempi kun et puutu hänen asioihin,etkä näytä millään tavoin mitä mieltä olet.Seuraat sivusta,et utele,pysyt näin parhaiten väleissä tyttäresi kanssa.

    • raakaakka

      Olet saanut viestin kenties tuntemattomasta numerosta. Sinun tehtäväsi on selvittää onko tuo totta.Käräjäoikeudesta saa tiedot onko tosiaan mies tuomittu syylliseksi asiaan. sitä ennen et tee mitään . kun on mustaa valkoisella niin kerrot näytät tekstit tyttärelle. hänellä on oikeus itse päättää elämästään.

      • neuvotonäiti

        Pakkohan asiaan on jotenkin puuttua! Tyttö on vielä ihan lapsellinen eikä tajua omaa parastaan. Nyt on vähän vakavammasta asiasta kyse kuin esim koulun keskeytys. Sen voi aina aloittaa uudestaan mutta jos tyttöä lyödään ei hän välttämättä toivu koskaan


    • IkisM

      Tulostele tuolta noita juttuja:

      https://www.google.fi/?gws_rd=ssl#q=pahoinpiteli vaimoaan

      Lyö nivaska tapauksia tyttären eteen ja kysy haluaako se löytyä jonain päivänä roskiksesta:

      http://yle.fi/uutiset/turun_poliisi_loysi_kadonneen_naisen_ruumiin_jatesailiosta__entista_aviomiesta_epaillaan_taposta/7675475

      Pelkästään sinun sanomiseen ei varmaan usko niin on hyvä olla vähän faktatietoa esitettävänä. Tytär tietysti kiistää ettei se hänen mieslöytönsä ole samanlainen mutta saapahan ainakin ajattelemisen aihetta ja ehkä jopa tajuaa tehdä pesäeron rikolliseen josta tulee vain harmia elämään.

      • Holdyourheadhigh

        Juu pahoinpitelyn tapahtumapaikkakunnan käräjäoikeudesta saa kansalainen udella vaikka naapurinsa kolttosia. Nimi riittää, sotusta on tietty apua, jos monta samannimistä. Soita sinne vaan.

        Itsekin haksahdin rikolliseen pahaan poikaan (lue: luuseri, pikkunilkki, pelle, mielenterveyshäiriöinen, vaarallinen naisten sarjahakkaaja). Yllättävän kauan tapailumme kesti verrattuna aiempiin tapauksiin, ennen kuin nyrkkiä tuli. Niin, olihan meillä hauskaa ja hän oli niin hirvittävän jännittävä ailahtelevaisuudessaan ja epätasapainoisuudessaan. Minua varoitettiin kyllä, mutta olin huumaantunut. Varoituskellot soivat, mutta suljin ne pois. En edelleenkään muuttaisi tapahtumien kulusta mitään. Pahoinpidellyksi joutuminen opetti todella paljon itsestäni ja elämästä ylipäänsä. Myös ko. ihminen ja hänen seuransa ennen pahoinpitelyä opetti minulle paljon. Pahoinpitelystä kuitenkin selviää, sitä varmemmin mitä nopeammin lähtee karkuun. Eli yksikin pahoinpitely ja mies helvettiin elämästä. Minä en ainakaan suostunut jäämään nyrkkeilysäkiksi jumankauta. Asia menossa tod.näk. käräjäoikeuteen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      27
      5389
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      139
      4655
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      60
      4393
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      8
      3522
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      77
      3360
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      42
      3157
    7. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2784
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      31
      2645
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      27
      2500
    10. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      87
      2494
    Aihe