Hei! En tiedä kuuluuko tämä tänne vai minne mutta haluaisin vähän näkökulmia eri tahoilta asiasta.
Olen aivan äärittömän rakastunut yhteen mieheen jonka kanssa kahteen kertaan koitettiin seurustella. Ongelma on se,että emme riitele silloin kun olemme samassa tilassa vaan riitelemme kun olemme erossa. Ja vaikka yritämme toisistamme päästä eroon ni aina jotenki päädymme taas olemaan kavereita tai yhteyttä pitämään. Tätä on jo jatkunut melkein vuoden ja rakkaus silti tuohon mieheen ei ole muuttunut vaikka riitelemme kun emme ole kasvokkain.
Onko tämä mies minun sielunkumppani vai mistä on kyse?
Sielunkumppani
10
165
Vastaukset
- kehittynyt
hei väärä paikka, sorry
- rakastunut
minne tää sit kuuluis?
- oeuhpo
Ensinnäkin minä en usko mihinkään sielunkumppanuuteen. On olemassa paljon erilaisia ihmisiä, ja niistä sitten valitaan yksi riittävän sopiva rinnalle kulkemaan. Siihen kuuluu sitoutua, vaikka niitä muitakin yhtä sopivia olisi. Vuosien yhdessä elon jälkeen on mahdollista kasvaa suhteessa niin yhteen, ettei toista yhtä sopivaa olisikaan enää olemassa. Mutta se vaatii suhteen hyvää hoitoa.
Koska teille ei seurustelusta tullut mitään, ja riitelette erossa ollessanne, niin en todellakaan usko, että tuo mies on sinulle sopiva vaihtoehto kumppaniksi. Sopivan kumppanin kanssa ei tarvitse vähän väliä riidellä.
Ajaudutte vähän väliä pitämään kuitenkin yhteyttä joko yksinäisyydestä, tottumuksesta ja/tai seksuaalisesta vetovoimasta johtuen. Se seksuaalinen vetovoima on ihan eri asia, kuin että olisi kyse jostakin sielunkumppanuudesta. Ja elämän aikana tulet kokemaan samanlaista vetoa monia muitakin kohtaan.
Kannattaa avata silmät miettimään vähän huolettomampia vaihtoehtoja. Kyllä sitä kemiaa löytyy toimivistakin suhteista.Juuri niin, hyvässä suhteessa ei tarvitse riidellä usein. Riitely kaiken lisäksi kuluttaa ja väsyttää. Jos nyt riidellään erossa, niin yhteenmuttamisen ja suhteen vakiintumisen jälkeen alkavat riidat myös suhteessa. Silloin on jo myöhäistä perua.
Kyllä sellaisia todellisia sielunkumppaneitakin voi löytyä.
- rakastunut
Tämä mies vaan sattuu olemaan semmonen et sen kans kaikki muuten onnistuu,myös sängyssä ja en oo ennen tämmöstä tunnetta tuntenu ketään miestä kohtaan. ainoa vaan tuo riitely ku mies ottaa mun sanomisista herneen nenään. itsehän en sitä aloita. nyt ei olla jopa viikkoon riidelty.
- sielunkumppanit
Taitaa olla kyseessä sielunkumppani! Kuulin eilen just että sielunkumppanit ottavat yhteen, riitelevät! Riitelyyn tarvitaan aina kaksi ihmistä!
- 6plus6miinus7
sielunkumppanit kirjoitti:
Taitaa olla kyseessä sielunkumppani! Kuulin eilen just että sielunkumppanit ottavat yhteen, riitelevät! Riitelyyn tarvitaan aina kaksi ihmistä!
Juuri näin. Sielunkumppaneiden tarkoitus on auttaa meitä kehittymään ja kasvamaan ihmisinä, tulemaan enemmän tietoisiksi omasta aidosta itsestämme. Sielunkumppaneiden kanssa opetamme ja opimme toinen toisiltamme, hiomme toistemme särmiä jne. Tästä syystä tällaiset suhteet eivät koskaan ole helppoja. Mutta keskinäinen side on aina vahva.
Jotkut sielunkumppanuudet ovat elinikäisiä, jotkut kestävät vain lyhyen aikaa (joskus yhteinen tehtävä tulee tehdyksi nopeasti ja toista ei enää tarvita, molemmat ovat valmiita jatkamaan eteenpäin). Sielunkumppanit eivät myöskään ole vain romanttis-seksuaalisia kumppaneita, vaan myös esim. läheisiä ystäviä ja perheenjäseniä.
- rakastunut
No tämä mies on joka päivä minun elämässä. Nyt kun ollaan oltu yhdessä ni ei olla riidelty lainkaan. Saadaan toistemme nauramaan ja ei välttämättä sanoja tarvita jos joku painaa mieltä,toinen tietää kysymättäkin. Mies auttaa minua,vaikka en tarveisi apua,varsinki auton kans ku hän tietää niistä enemmän. Silloin kun ei seurusteltu ja hän oli luonani niin joka aamu hän lämmitti minulle auton (jos oli pakkasta),oli puhdistanu autonki ulkoapäin ja vieny roskat ym ilman että sanoin mitään (minulle ihan uutta oli ekalla kerralla). Ja vaikka ei seurusteltu edelleenkään niin hän silti joka aamu antoi pusun poskelle (hänen herätystapa). Tuntui siltä et oltaisi yhdessä. Siitä meni jokunen viikko niin alettiin sit seurustelemaan. Ollaan kokeiltu siis n.3 kertaa seurustelua ja vaikka on menny huonosti ni ihmettelen et hän haluaa siltikin vielä yrittää et meistä tulis jotain. Meikä on vaa onnellinen kun hän saa mut joka päivä nauramaan ja ilostuttamaan,vaikka tehdään asioita mitä suhteessakin tehtiin :)
- rakastunutvaiihastunut
On hyvä ymmärtää, ettei ole automaattisesti olemassa mitään sielunkumppaneita. Potentiaalisia sielunkumppaneita voi olla, mutta se vaatii työtä kuten jokainen suhde. Ei se pelkkä alun tunne mihinkään kanna. Arki tulee äkkiä. Vaikka olisi miten sielunkumppani, niin asiat ei etene itsestään sadun tavalla.
- Edwardo_ja_avoin_mieli
Ite olisin kyllä eri mieltä sielunkumppanuudesta. Joidenkin ihmisten kanssa vaan voi melkeinpä kommunikoida pelkin mikroilmein ja molemmat tietää mitä välillä liikkuu. Muutenkin on vaivatonta uppoutua toisten sielunmaisemaan tilanteessa kuin tilanteessa. Itellä on yksi tälläinen ystävä molempia sukupuolia. Muuten kanssakäyminen on sellaista perussetvimistä ja jäkittelyä ihmisten kanssa, mutta sielunkumppaneiden kanssa ei ole huolen häivää riidoista tai muusta kun tietää molemmin puolin tarkoitusperien olevan hyviä, vaikka pikkuhetken joskus saattaisikin ihmetyttää.
Siitä taas on vaikea sanoa oletteko te mimmoisia sielunkumppaneita. Riitely nyt ei ainakaan tunnu mitenkään luonnolliselta näiden sielunkumppaneiden kanssa omien kokemusteni mukaan, vaikka toisen kanssa olemmekin toisinaan myös rakastelleet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3492997Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3011463En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841292- 1081291
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991285Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591235- 481135
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi781037Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa24931- 33837