Mihin ovat uudet 8 henkilölle rekisteröidyt asuntoautot hävinneet? Kyllä niitä isoja autoja löytyy, mutta "pieniä" ei ole, jotka sopivat kaupunkien parkkiruutuihin?
8 hengen autot hävinneet
Hihhuli
71418
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Matkailukorilla olevat uudet autot ovat kaikki liian leveitä ja pitkiä parkkiruutuihin. Vain peltikuoriautot sopivat niihin. Niissä vain ei tilat anna myöten rekisteröidä autoa 8:lle hengelle. Sama koskee matkailukorilla varustettuja autojakin. Niistä pitää löytyä hyväksytyt turvavyöt asunto-osan kaikista penkeistä joissa istutaan naama tai selkä menosuuntaan. Koppi painaa jo niin paljon, että kantavuus tulee usemmiten vastaan.
Niitten uusien painorajoituksien mukana. Hyvä jos 5-6h saa 34kg, kokonais massalle.
Eikö sama 3500 kg ole edelleen voimassa? Tällainen alkovi-auto oli 1988 isälläni ja siinä oli 8 1 istumapaikkaa? Auton pituus n. 5,5 m. Nukkumapaikkoja 6:lle aikuiselle!
Missä vastaavat uudet autot?
Ei kokonaispainot ole muuttunut, vaan kantavuuden määritys???. Omapainoon lisätään kuski täysi vesisäiliö, kaasupullot henkilö a,80kg ja vielä oletettu matkatavara.. jotain tommosta, ettei enään mahdu henkilöitä niin paljoa.
Eli vm. 87. On uretaanieristys lasikuitukuoressa.
6 aikuisellekin makuupaikat eli 4 hengelle sängyt aina valmiina ja 4 hengen ruokailutila aina käytössä.
Auton omapaino on 2,4 tn, kok.paino 2,95 tn. Pituus 5,60 m, ja leveys 2,27 m.
Ei ole valittamista.
Melkein on Fiude mut Pösö kuitenkin.
Ja kotimaista valmistusta.
Niin, mutta missä uudeet autot? Vanhoja kyllä löytyy. Kyllä minun mielestäni 3,5 tonnin painoon pitäisi 9 henkilöä saada edelleenkin. Jos 9 henkilöä painaa 900 kg, plus 100 koloa vettä se tekee vasta 1000 kg? auton painoksi jää vielä 2,5 tonnia?
Kun uusienkin 5.5-6m autojen omapaino on noin 2500- 2700kg, niin eipä paljoa kantavuudelle jää.