Missä menee raja, että nainen tai mies on liian lihava? Onko esim. Meghan Trainor liian lihava?
http://picture-cdn.wheretoget.it/5a17uz-l-610x610-feel beautiful-meghan trainor-bass-best song music video.jpg
Miehille tietynlainen rotevuus on oikeastaan haluttu ominaisuus naisten mielestä, mutta missä menee raja?
Missä menee lihavuuden raja?
16
66
Vastaukset
Minun mielestäni painoindeksi on aika hyvä mittari
- enluota
Painoindeksi ei vaan huomioi lihaksia. Joku mies voi olla painoindeksin perusteella pahasti ylipainoinen, vaikka onkin oikeasti todella timmissä kunnossa.
- NäinMeillä
enluota kirjoitti:
Painoindeksi ei vaan huomioi lihaksia. Joku mies voi olla painoindeksin perusteella pahasti ylipainoinen, vaikka onkin oikeasti todella timmissä kunnossa.
Tuo pätee vain todella oikeasti kehonrakennusta harrastavia. Tavallinen kuntosalilla kävijä ei hanki niin painavia lihaksia että ne vaikuttaisivat huomattavasti painoindeksiin. On vain itsensä pettämistä uskotella että "minulla on niin painavat lihakset".
Kyllä minusta ainakin painoindeksi johtaa välillä todella pahasti harhaan, sillä ihmisten rotevuudessa on eroja sen verran paljon ettei mitenkään voi pelkän painon ja pituuden suhteen avulla määritellä kuka on ns. terveessä kunnossa ja kuka ei. Naisille jotka eivät erityisesti harrasta kuntoilua tuo normaalipaino tarkoittaa yleensä lihavuutta (esim. itse sirorakenteisena olisin jo himpun verran yli 20:n painoindeksillä joko aikamoinen possu tai sitten kunnon bodari). Raskastekoisilla miehillä taas se normaalipainoisena pysyminen ei yleensä sallisi lihasmassaa edes sen vertaa mitä normaalista liikunnasta tulee.
Toki poikkeuksia löytyy. Itse kun en noita miehiä metsästä, ei tarvitse ottaa noita lihaksia niin huomioon. Itse ajattelen niin, että jos nainen on painoideksin mukaan lihavan puolella, niin silloin todella on kunnolla ylipainoinen. Oikeastaan se painoindeksin normipainon yläraja on minun makuni mukaan myös sitten se minun yläraja, jota painavampia naisia en halua.
Jos luen netti-ilmoituksia, niin pidän yleensä hyvänä nyrkkisäntönä, ettei ihminen saisi olla kiloina, mitä pituus cm kaksi viimeistä numeroa kertoo. Eli jos on 172 cm, paino voisi olla 72 tai mielellään alle. 165 cm--> 65 kg tai alle jne.
- 875
Jos itsestä tuntuu liian pullealta. On väsynyt, huono itsetunto. Eihän kukaan toisia ihmisiä varten elä joten ihan sama mitä muut ajattelee.
- 3plus8
Ei toki elä, mutta jos on liian lihava niin on vaikea houkutella vastakkaista sukupuolta romanttisessa mielessä. Joten kyllä sillä on väliä mitä muut ajattelevat ellei halua jäädä yksin.
- tosijuttutämä
Olen alle 170cm ja 100kkg ja naiset rakastaa minua. Saan pillua hoikilta kauniilta naisilta.
- miehilläon
helpompaa, koska naiset eivät piittaa ulkonäöstä niin paljon ja jakavat auliisti pilluaan
- 1212
Ei voi sanoa missä raja noin tarkalleen menee.
Miehellä vaikuttaa paljon lihakset.
Naisella puolestaan mm. seuraavat asiat:
- vartalotyyppi ja minne kilot kasautuvat? Jos vartalo tiimalasi ja kilot kasautuvat peppuun/sääriin, pieni ylipaino voi näyttää hyvältä. Jos vartalo suomalaiselle tyypillisempi tynnyri ja kilot kasautuvat vatsaan ja naamaan, ylipainoa ei kannattaisi juurikaan olla
- roikkuuko mikään? 16-22v nainen voi olla hieman ylipainoinen ja silti kiinteän näköinen, 30 harvemmin
Kyllä:
http://s24.postimg.org/d4qgu9mdh/image.jpg
Ei:
http://www.chilloutpoint.com/images/2010/07/beautiful-chubby-women/beautiful-chubby-women-08.jpg- tsatsas
Kai tuokin on vähän omasta mausta kiinni. Ajattelisin että mieluummin läskit jakautuu tasaisesti ympäri kroppaa kuin pelkästään sitten reisiin ja perseeseen.
- 1212
tsatsas kirjoitti:
Kai tuokin on vähän omasta mausta kiinni. Ajattelisin että mieluummin läskit jakautuu tasaisesti ympäri kroppaa kuin pelkästään sitten reisiin ja perseeseen.
Kumman noista linkkaamistani naisista mieluummin valitsisit?
Ensimmäisen, jolla läskit jakautuvat reisiin ja perseeseen?
Vai toisen, jolla ne jakautuvat suurin piirtein tasaisesti? - photoshoppi
Ensimmäinen kuva on kyllä käsitelty, että aivan sama.
- rtf7cufi
sitten on lihava jos jokin paikka roikkuu tai miehillä ilmapallomahakin on kyllä lihava
- scrg
Lihavuus on katsojan silmässä. Jos se näyttää lihavalta, se on lihava.
- 4tgsdfgw4retg
Liiallisuus on suhteellista ja riippuu keltä kysytään,.onhan niitäkin jotka tarkoituksella haluavat lihoa ja heistä pitäviä.
Itse ajattelen että silloin ihminen on liian lihava jos se fyysisesti haittaa elämää.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1266400Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3766195Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie716183Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443992Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1482415Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42355Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1311456- 131299
- 1871128
- 64960