Appi tuossa soitti ja haukkui minua v.n mulk.ja sanoi vaimolleni että miksi olet tuollaisen ottanut? Haukkui myös oman tyttärensä ja sanoi että tulee vetää kuonoon minua ja heittämään minut pihalle.Eivät halua että tulemmekäymään tai soitellaan.
Appi hurjana
9
132
Vastaukset
- on_tää
No luuletko pärjääväsi, onko papua ja taitoa käyttää sitä
- lilliputtinen
Mistä syystä moinen purkaus. Mitä olit tehny.
- pöllähtänyt
En ole mitään tehnyt vaan tilanne alkoi siitä että vaimoni poika20v meni käymään heillä ja alkoi puhumaan vuokranmaksusta heille.Hän käy töissä ja sanoi että ei hän ala maksamaan kotiin koska pitää säästää kun sitten joskus muuttaa pois.Hän kertoi että sanoin vaarille vuokrasta siksi kun minusta se on vaan niin väärin maksaa vuokraa eikö yleensä omassa kodissa saa asua ilmaiseksi pitäähän mulla olla jotain kun muutan muutan pois.Kaikki menisi jos alkaisin vuokraa maksamaan. Ja tämän vuokranmaksuasian mummi oli sanonut pojalle että ei tarvi maksaa.
- Justiinamummu
Minusta annoit neuvon asiassa, joka ei koske sinua millään tavalla. Ymmärsin, että poika asuu apen huushollissa ja yrittää bunkata siellä ilmaiseksi. Ei ole mitään syytä siihen suostua, sillä omillaan on jokaisen tienaavan tultava. Aikuisen ihmisen pitää maksaa asumiskustannuksensa, asuu sitten äidin ja isän luona tai vuokralla.
Tietenkin on helppo säästää, jos joku toinen maksaa ruuat, lämmön ja muut asumiskustannukset, mutta mitään ilmaista ei ole olemassa. Ja sen säästämisenkin kanssa on vähän niin ja näin, jos ilmainen täyshoito on luvassa eteenkinpäin.
Mummi tietenkin rakastaa lasta eikä halua häntä rasittaa. Eläkkeestään sitten hoivaa täysi-ikäistä, raavasta miestä. Ja se on mielestäsi OK - dsfgsdfgds
Siis vaimosi aikuinen poika ei halua maksaa vuokraa isovanhemmilleen ja appesi suuttui tästä sinulle?
- höj111
Justiinamummu kirjoitti:
Minusta annoit neuvon asiassa, joka ei koske sinua millään tavalla. Ymmärsin, että poika asuu apen huushollissa ja yrittää bunkata siellä ilmaiseksi. Ei ole mitään syytä siihen suostua, sillä omillaan on jokaisen tienaavan tultava. Aikuisen ihmisen pitää maksaa asumiskustannuksensa, asuu sitten äidin ja isän luona tai vuokralla.
Tietenkin on helppo säästää, jos joku toinen maksaa ruuat, lämmön ja muut asumiskustannukset, mutta mitään ilmaista ei ole olemassa. Ja sen säästämisenkin kanssa on vähän niin ja näin, jos ilmainen täyshoito on luvassa eteenkinpäin.
Mummi tietenkin rakastaa lasta eikä halua häntä rasittaa. Eläkkeestään sitten hoivaa täysi-ikäistä, raavasta miestä. Ja se on mielestäsi OKEi ei poika asuu kotona minun ja vaimoni kanssa.Poika ei ole minun vaan vaimoni.Onko ollut luetun ymmärtämisessä vaikeuksia?
- Väärinmaksaavuokraa
höj111 kirjoitti:
Ei ei poika asuu kotona minun ja vaimoni kanssa.Poika ei ole minun vaan vaimoni.Onko ollut luetun ymmärtämisessä vaikeuksia?
On todella.
- Vuokratakuu
Aivan oikein eli vaimon entiset jämät ei kuulu sun elätiksi. Äkkiä ulos tollaset loiset pesästä.
- Vaikea_homma
Niin eli siis sinä haluaisit tältä pojalta vaimosi kanssa vuokraa. Vai siis pelkästään sinä? Mielestäni vuokran pyytäminen on nihkeää ja vanhanaikaista pojalta, jonka koti se on. Jos poika loisii eikä tee kotitöitä tai ei muuten osallistu mihinkään niin silloin asiasta voi keskustella, että haluaisitte hänenkin osallistuvan jotenkin. Mutta ei töksäyttämällä, että nyt maksat vuokraa. Tekisitkö näin omalle pojallesi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 16457
Eikös se mene niin että Jumala loi maailman ihmisille eikä päinvastoin
joten saatana yrittää vääristää ja jota nyt vouhotetaan??? https://keskustelu.kaksplus.fi/threads/bovaer-tutkimuksissa-88444- 10412
- 16347
- 3341
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...13206- 1103
- 090
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä090Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa
76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68367