Allianssilla?

lähdössä

Onko joku ollut tai lähdössä au pairiksi usaan alliansin kautta? Olis mielenkiintosta kuulla kokemuksia kun itse en ole kuin yhden blogin löytänyt.

4

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Entinen-auppari

      Allianssin kautta jos lähdet niin kanattaa laittaa suoraa viestiä Tuirelle niin hän kertoo onko muita lähtijöitä.

      Itse olin pari vuotta sitten ja suosittelen lämpimästi! :) Homma pelitti niin Suomen kuin Lontoon toimiston päässä. Onko jotain erityistä mitä tahtoisit tietää?

    • lähdössä

      Joo tuntuu kyllä ehdottomasti siltä että lähden mieluummin allianssilla kun culturcarella! Lähinnä tosta hakuprosessista sen verran että millanen oli haastattelu? Jostain luin myös psykologisesta testistä joka pitää tehdä englanniksi ja se juurikin jännittää!

    • Entinen-auppari

      Laitatko mulle sähköpostia laela_ @hotmail. com
      Kerron tarkemmin sulle sitä kautta.

    • G.wyn

      Heippa! Itse olin Allianssin kautta au pairina USA:ssa syksyllä 2013. Omat kokemukseni eivät ole järjestön puolesta kovin hyvät, vaikka uskomaton reissu olikin. Riippuu ihan täysin minne päin olet menossa ja tärppääkö perheen kanssa. Au pair in Americalla on kyllä varmasti paljon ammattitaitoisia työntekijöitä, mutta bisnestähän sekin on. Käsittääkseni Lontooseen lähtevät au pairit menevät ihan eri järjestön kautta? Au pair in America on iso organisaatio ja Allianssi on siis vain pieni osa tätä, joka Suomen päässä ostaa palvelut ja hoitaa jonkin verran järjestelyitä.

      Itse koin järjestön olevan pitkälti perheiden puolella ja itseni au pairina melko heikkoasemaiseksi. Järjestöistä lähtisin suosittelemaan kenties Eur au pairia, josta olen kuullut enemmän hyvää. Suomen päästä ei mitään pahaa sanottavaa, mutta heillä ei juuri vaikutusvaltaa taida olla Au pair in Americaan. Haastattelua on turha jännittää. Kysymykset olivat psykologisen testin kysymyksiä, mutta ihan terveellä järjellä vastattavia :) Jos kiinnostaa lisää niin voin antaa sähköpostiani tai vastaavasti sinä jättää tänne omasi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      74
      1410
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      13
      957
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      79
      882
    4. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      90
      818
    5. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      51
      704
    6. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      654
    7. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      45
      605
    8. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      47
      603
    9. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      134
      598
    10. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      50
      564
    Aihe