..maan??? Wtf?
Miten, osaako joku viisaampi kertoa miten menetellä, kun TE-keskukselta tulee "Työtarjous", jossa osoitetaan vuokratyöfirman listoille? Titteli ja työnkuvaus kyllä tarjouksessa on mainittu, mutta itse työnantajasta / työpaikan fyysisestä sijainnista ei ole mitään mainintaa.
Onko tämä ihan validi tapa toimia?
Mitä tapahtuu ellen laita avointa (tai kyseiseen paikkaan kohdistettua) hakemusta ko vuokrafirman sivuille? Menetänkö silloin työttömyysetuuteni?
TE-keskuksen osoitus 'työtarjouksena' vuokratyö...
4
320
Vastaukset
- sdfghj
minä en ota yhteyttä jos ei ole firman nimeä taikka tj nimeä
- uunottam
se on työkkärin akkojen ottama työpaikka omilta sivuilta ja ovat varmaan lähettäneet sen yli 50:lle henkilölle. pyydä 20e/h ja vuorotyölisät ja muut edut päälle,jos lupaavat pyydä mustaa valkoiselle ja 160 tuntia kk.
- SeOnSilleen
Itse koulutettuna,mutta nykyisin tilapäisesti työttömänä en edes harkitse työn hakemista näiden vuokrariistofirmojen kautta. Periaate on se, että koska ilmoituksissa ei haluta kertoa oikean työnantajan nimeä saati edes todellista työnkuvausta, miksi vaivautua hakemaan ja ostamaan "sikaa säkissä" ?
Sanotaan nyt suoraan, että moni firma lyö kätensä paskaan ulkoistaessaan rekrytoinnin ja palkkauksen näille henkilöstö- ja/tai vuokrafirmoille. Kukaan vähääkään omaa ammattitaitoaan arvostava ihminen kun ei lähde etenkään vuokrafirman välistävetoon ja pompoteltavaksi.
Jos tässä pelissä häviää työnhakijat, häviää siinä myös firmat itse... - erot
Jos tarkoitat omilla sivuilla olevia työpaikkoja, niin siellä voi olla listattuna 100 työpaikkaa, sen mukaan mitä olet sanonut etsiväsi. Se työ johon on pakko hakea, niin siitä saat kirjeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann2561842Olen niin kesken
Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys151378Tietääkö joku ylläpidosta?
Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi2101259Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)
Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä1851115- 65923
Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva
joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v60923TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."
Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p18894- 51836
Mä tuun aina rakastamaan sua J
Mutta en pysty kertomaan, että mikä mulla on hätänä. Mä en kertakaikkiaan pysty. Joskus naureskelit muiden ihmisten vai61803Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva126800