Olisiko tyhmä ehdotus esimiehelle?

tahtoisinvaan

Pääsin kesätöihin suureen elintarvikefirmaan, jossa valmistetaan mm. lihaa (itse valmistan makkaraa). Työssäni on kiellettyä käyttää ripsenpidennyksiä, mutta koska haluaisin tuleviin ylioppilasjuhliini sellaiset hommata (ja miksei muutenkin kesäksi), niin mitä olette mieltä, kuulostanko tyhmältä/pinnalliselta jos ehdottaisin esimiehelleni, että käyttäisin jotain suojalaseja?

2

113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ripsimakkarassani

      Jos ehdotat tuollaista esimiehellesi, katso ainakin erittäin otollinen hetki siihen. Varaudu myös siihen, että sääntö on sääntö ja kaikille sama.

      En muuten haluaisi löytää ripsiäsi makkarastani.

    • luulennäin

      Luulen että riippuu ihan siitä millaiset suojalasit hankkisit itsellesi (siellä tuskin kumminkaan on sellaisia tarpeeksi ainakaan), kun kyllähän hyvin ihon myötäisten pitäisi pitää kaikki mahdolliset irtoavat ripset pois lihasta. Kannattaa näyttää netistä tai kännykästä millaisia olet ajatellut kun kysyt. Saat asian selville ja esimies kumminkin näkee ettet halua rikkoa sääntöjä.

      Ainut haitta vaan voi olla että jos saat tehdä kuten haluat, niin kesällä on inhottavan hiostavaa sellaisten kanssa, eikä voi ottaa niitä pois koska vain haluaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4670
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      112
      3870
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      190
      3700
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      70
      2113
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1182
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      154
      1131
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      51
      1034
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      924
    Aihe