Olen ollut naimisissa jo kolmekymmentä vuotta. Tiedän, että tällä palstalla ei enää kannattaisi esiintyä. Löydänkö ymmärtäjää? Tapasin mieheni hyvin nuorena, kaksikymppisenä. En silloin ymmärtänyt rakkaudesta mitään, vain seksistä. Sekoitimme seksin rakkauteen. Saimme yhdessä kaksi poikaa. Olemme edellen naimisisssa ja toinen poikani on kasvattanut perhettä kahdella, suloisella lapsenlapsella. Olen juuri nyt hyvin onnellinen. Mieltäni kuitenkin vaivaa, että uskottomuus liittyi moneen kuvioon elässämme. Mieheni oli jatkuvasti melkein alusta saakka uskoton ja minäkin halusin olla uskoton hänelle hänen edesvastuuttomasta käyttäytymisestään. Halusin kostaa. Oli pakko maistaa muutakin miestä. Ja olihan niitä tosi suloisiakin ja varsinkin yksi, joka täytti kaikki seksuaalisuudet tarpeet, muttta ei muuta. Hänellä oli oma perhe, jota suojella.En ymmärtänyt, että riskeerasin kaiken, työelämän ja avioliiton. Nyt, kun tuo avioliiton ulkopuolinen suhde vihdoin päättyi, tunsin ihanaa helpotusta. Mieheni ja minä olemme nyt helliä toisillemme, mutta seksiä ei enää ole. Sitä kaipaan, koska se kuitenkin osoittaa välittämistä ja hellyyttä. Näinkö jään aina paitsi sitä, mikä olisi minulle tärkeää? Tärkeä kysymys on - särkeekö uskottomuus halun? Kun muu, eli rakkaus kumppaniin kuitenkin säilyy?
Pettäjä olosuhteiden pakosta
5
292
Vastaukset
- miesmaalta598
Ei särje,.. se vain on muuttunut ystävyydeksi,... eli intohimo ja kokeilu on poissa.
minä ole 58 mies ja seksi on loppunut n 10 vuotta sitten,.. joskus tekee oikein kipeetä
kun olisi halut rutistaa toista,... mut selkä kääntyy. En valita tai mourua,.. mut sellaista se elämä on,.. joskus vain koen uudelleen jonkun knassa kiihkon ja nuoruuden kiiman suonissani, ;)) oletko samaa mieltä?? - Leski47v
Seksuaalisuus on niin iso asia.... Olin 20 v naimissa ennenleslsytymistäni. Suhteemme oli hyvä ja seksuaalinen. Silti jos olen ihan rehellinen itselleni, niin tiettyä urautumista vuosien saatossa tuli. Samoin joskus ärsytti pelkästään se, että toinen on niin ennalta-arvattavissa. Miten kävelee, mitä sanoo seuraavaksi, miten huokaisee, mitä ottaa jääkapista jne.
Puolison kuolema oli tietysti kova paikka, mutta lapset oli teinejä ja elämä jatkui. Aikanaan sitten taas huomasin olevani valmis uusiin seikkailuihin kuin utelias kissan pentu. Ihastuin.... Sitten kuitenkin jostain tuli tunne, ettei kannata ehkä kuitenkaan muutaa yhteen ym. Olen niin iloinen tuosta päätöksestä. Pientä seikkaulumieltä, kiihottavaa seksiä, upeita hetkiä elämässä - mutta ei arkea. Jotenkin tuntuu että mieheni kuolema oli samalla lahja, jonka myötä vältyimme totaaliselta kyllätymiseltä toisiimme. Nautin tästä puolivallattomasta elämästä, jossa on tavallaan myös kumppani, mutta ei tarvitse jakaa kotia. Tämä on mahtavaa.
Yritin kertoa tällä viestilläni, että ymmärrän aloittajan tunteet. Jokaisella on tiensä - njSGKnsgkjnG
Aika pahalta kuulostaa että toisen ihmisen kuolema "pelasti sinut tylsältä elämältä". Olisiko kiva jos edesmennyt puolisosi surun sijaan sanoisi että hänen onnensa oli että sinä kuolit. Kuulostat todella tunteettomalta ihmiseltä.
- JeesustelijoitaRiittää
On rohkeaa analysoida elämäänsä avoimesti, vaikka täällä se tietenkin on anonyymia. Meillä on niin paljon tabuja, joista ei saa puhua.
Ihmisillä on erilaisia selviytymisstrategioita ja erilaisia kykyjä avoimeen, realistiseen analysointiin. - njSGKnsgkjnG
Höpöp höpö. Ei ole rohkeaa. On vain avointa analysointia. Ei asiaan liity mitään rohkeuden glooriaa. Henkilöhän nimenomaisesti ei ole selvittänyt parisuhteensa ongelmia, vaan on elämän heittokappale, joka näkee hyödyn toisen tragediassa. Rohkeaa olisi ollut analysoida elämää ja parisuhdetta puolison eläessä ja ottaa ero.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3644301Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1463745KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti912634Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92421Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei152249Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1521910Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181828- 1191818
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241409Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1551095