Tilanteeni: kokopäivätyö, joka ei motivoi. Meinasin pyytää tukipakettia, kun oli YT:t, mutta en kuitenkaan uskaltanut. Suunnitelmana oli, että olisin yrittänyt ilmaiseksi (työkokeilu tai vastaava TE-toimisto) sellaiseen työhön, joka kiinnostaa. Useampi yritys oli mielessä. Olisin näin saanut jalan oven väliin. Nyt tätä mahdollisuutta ei ole, kun on se kokopäivätyö.
Mutta olisiko työttömyys kuitenkin vaikeuttanut tilannettani?
Saako töitä helpommin työttömänä?
jhkifd
1
130
Vastaukset 1
- uus_duuni
Työttömyydessä on vain se ongelma, että jos se pitkittyy niin kukaan ei enää ota hommiin. Jos löytää about 3 kk sisään työtä niin silloin työttömyys ei vielä ole ongelma. Sitten kun on mennyt 1,5 vuotta niin voi olla tosi vaikeaa enää saada alaa vastaavaa, kaippa siivomaan kuitenkin pääsee. Jos työ ei motivoi niin etsi uusi työpaikka ollessasi työssä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html5981475Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän44817Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl472698Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll8590- 37551
- 41547
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin29518Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37490- 29458
Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE152448