Koko ministerikautensa ajan Haglund on arvostellut Suomen sotilaallista liittoutumattomuutta ja yrittänyt saada Suomen liitetyksi NATO:oon.
Kun hän ei ole siinä onnistunut, hän viime töikseen yrittää vielä, että Venäjä ei kunnioita Suomen liittoutumattomuutta, jolla Haglund yrittää peittää sitä, että Venäjä ei kunnioita Haglundin pyrkimyksiä romuttaa Suomen liittoutumattomuus ja liittää Suomi NATO:on.
Kun hän ei ole siinä onnistunut, hän viime töikseen yrittää vielä, että Venäjä ei kunnioita Suomen liittoutumattomuutta, jolla Haglund yrittää peittää sitä, että Venäjä ei kunnioita Haglundin pyrkimyksiä romuttaa Suomen liittoutumattomuus ja liittää Suomi NATO:on.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Suomen virallisen ulkopolitiikan takana. Väittelyssä hän totesi, että Venäjä ei kriisitilanteessa sitä arvosta.
Tiltujen valeet eivät asiaa muuksi muuta
Haglund ei ole Suomen virallisen ulko- ja puolustuspolitiikan takana vaan sooloilee ja sooloili Suomea Natoon kansan enemmistön tahdon vastaisesti presidentti Niinistön, pääministeri Stubbin, USAn Suomen suurlähetystön sekä Naton juoksupoikana.
Haglundin Venäjän kriisitilannetietoisuus on säälittävän helyyttävää, sillä Neuvostoliitto ensin jo vuonna 1945 ja sitten Venäjä on todennut ja toteaa uudelkeenkin, että arvostavat Suomen vahvaa armeijaa ja kykyä puolustaa omaa maata mutta eivät arvosta Naton työntymistä Suomeen, mitä Haglund yrittää.
Suomen virallinen ulkopolitiikka ei hyväksy Krimin tapahtumia, eikä hyväksy yksikään eduskuntapuolue. Vain äärioikeisto tai vasemmisto jää jäljelle.
Meidän pikkupojan näköinen mammanpoju onkin julma ja häikäilemätön kyynikko.
Haglund on aivan järkevä ja selväsanainen poliitikko ja se tuntuu olevan liikaa Tiltuille! Haglund on Tiltujen ykkösinhokki!
Otsake on hieman absurdi: "Haglund ei kunnioita Suomen liittoutumattomuutta"? MIKSI sitä pitäisi jotenkin kunnioittaa? Suomihan ei ole enää puolueeton sitten vuoden 1994, jolloin Suomi liittyi EU:hun ja nsitoutui noudattamaan sen ulkopolitiikkaa! EU:n kansalaista yli 90 % kuuluu samalla myös Natoon!
Miksi Haglund ei saisi asiaa todeta?
Haglund vetää ihan niistöjä.
Haglund oli taas ihan seko MTV:n vaalikeskustelussa, siinä Suomen liittoutumattomuus unohtui monta kertaa ja venäläiset olivat pahoja pahiksia ja suomalaiset, uomenruotsinkieliset hyviä hyviksiä.
Haglund oli erittäin asiallinen ja asiantunteva.
Niinkun se vähän onkin.
Haglund on pyryharakka kevään vaalituulissa,pyrstöä heiluttava kurtisaani lentotukialuksella. Vähän hävettää suomalaista miestä.
oli päästä käymään maailman suurimmalla sotalaivalla.
Se antaa perspektiiviä.
Haglund teki törkeän tempun julistamalla Venäjän Suomen ja Pohjoismaiden viholliseksi.
Voi olla että Niinistö oli käskenyt ja Haglund palkitaan jollain huippuviralla.
Haglund ei julistanut mitään, vaan allekirjoitti muiden pohjoismaiden kanssa yhteisen julkilausuman, jossa totesi Venäjän toimien olevan uhka. Kaikki oli totta ja on ollut jo vuosikausia.
Jee, pannaan Haglund kärkeen ja eikun rytinäksi, näkee poikakin miten miehet menee, vois tulla herralle äitii ikävä.
Juuri niin! Veit sanat suustani.
Haglund on koko ajan ollut tiukasti Suomen virallisella linjalla.
Hän suhtautuu myönteisesti Natoon, mutta ei ole ajanut jäsenyyttä millään tavalla.
Tiltut syytävät valeitaan aivan säälittävällä tavalla.
Ei ole. Älä yritä everstiluutnantti tai esimiehesi Niinistö potkaisee sinut työttömäksi eikä siihen palkanmaksajasi Stubb ja puolustusvoimat voi yhtään mitään.
Haglund tekee kataiset, alkaa silmäpussit olemaan samaa kaliiberia kuin presidentillä.
Hei, täällä minä olen Tiltu-hyvä ja keksit taas uuden everstiluutnantin, jolle vastasit?
Minä enole evl eikä eläkeukolla ole esimiestä! Olen täysin immuuni irtosanomisilla ja sille ei puolustusvoimat voi yhtään mitään!
Jurppiik9o sinua olla 7/24 aina väärässä?