Mikä tämän EU - Venäjä konfliktin tulevaisuus on?

Nyt näyttää siltä, että Venäjän toimet tulevat kiristymään. Remes karkoitettiin ja syy on selvä - hänen keräämänsä nimilistat voivat joutua EU ja USA käsiin, ja nuo nimet joutuvat pakotelistalle.

Pakotetoimet tulevat nyt Putinin käsiin, kun ne alkavat vaikuttaa aika haitallisesti Venäjän talouden kehitykseen. Venäjän talouden kehitys on Putinin lempilapsi ja hän on luvannut, että Venäjän talouskasvu tulee jatkumaan.

Mitä Putin nyt tulee tekemään. Putin oli melkoisessa sanaharkassa oman 'hallintotiiminsä' kanssa, koska he eivät kaikki enää ole samaa mieltä siitä, että Putinin toimet Ukrainassa hyödyttäisivät Venäjää. Ollaan aika vaarallisella tiellä näiden pakotteiden tähden, niistä ei ole hyötyä Ukrainan kriisin ratkaisussa, koska Putin ei voi näyttää heikkoutta, vaan hänen on näytettävä vahvuutta. Hänen on siis mietittävä nopeasti kovempia toimia EU:ta ja USA:ta vastaan. Mitkä nuo toimet olisivat, se jäänee nähtäväksi ja Putin tullee käymään eri vaihtoehdoista neuvotteluja armeijan ylemmän johdon kanssa.

EU edistäisi rauhaa paremmin, jos se jotenkin voisi luopua pakotteista kokonaan 'kaikessa hiljaisuudessa' jollakin tekosyyllä. Pakotteiden jatkuessa Putin on ahtaassa raossa, hänen on osoitettava vahvoja näyttöjä siitä, että Venäjä on hänen johdossaan ja länsi ei voi sanella Venäjälle ehtoja. Putinilla on Venäjän kansan suosio, suuri enemmistö tavallisesta kansasta kannattaa Putinin Venäjä hankkeita, joilla Venäjästä tehdään merkittävämpi valtio kansainvälisessä politiikassa. Putinilla ei ole muita keinoja, kuin sotilaalliset toimet - mitä ne sitten ovatkin, ne tulevat viemään EU:n ja Venäjän kriisin entistä pahempaan jamaan.

EU johdon tulisi nyt puntaroida asioita uudelleen nimenomaan Euroopan tulevaisuuden kannalta. Venäjä voisi olla Euroopalle suuri mahdollisuus taloudellisessa mielessä, mutta pakotteet ovat romuttaneet nyt kokonaan nuo haaveet. USA on kaukana ja heidän kaupankäyntinsä Venäjän kanssa ei ole merkittävää, he voivat siksi huoletta tehdä mitä haluavat pakotepolitiikassa, EU ei voi aiheuttamatta merkittävää vahinkoa omalle tulevaisuudelle.

Venäjä tulee tekemään uuden sotilaallisen siirron lähikuukausien aikana, koska on pakko - muutoin Putin suosio voi joutua laskusuhdanteeseen. On valitettavaa, ettei EU ollut alunperin hereillä, vaan meni USA:n mukaan pakotelinjalle, josta on vaikea päästä ulos. Putin ei voi perääntyä, hänen on mentävä eteenpäin ja osoitettava, että hän on tekijä, joka on Euroopassa huomioitava ihan tosissaan.

Eurooppa on uuden entistä pahemman sotilaallisen kriisin äärellä tuota pikaa - eikä tämä ole mitään aprillipilaa.
2654
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Noi pakkoteet on määrätty epäselvin perustein.
Ilmoitetaan, että Venäjän pitää noudattaa Minskin sopimusta jne. Mutta ei kerrota mitä kohtaa Venäjä ei noudata ( ja HUOM!! Krimin palautus ei ole Minskin sopimuksessa).
Haiskahtaa vähän siltä, että odotetaan että Putin ja/ tai Obama vaihtuu. Ja tilalle tulisi johtajat joiden välinen kemia toimisi paremmin.
EU on vain Obaman juoksupoika, ei EU:lla ole oikeasti tässä tapauksessa omaa tahtoa.

Äänestä

"EU edistäisi rauhaa paremmin, jos se jotenkin voisi luopua pakotteista kokonaan 'kaikessa hiljaisuudessa' jollakin tekosyyllä."
Jaahans, tuossahan se sitten oli tämänkin tehdasvuodatuksen 'piiloitettu pääsanoma'.
Voi vittu mitä kremliinikusipaskaa, kertakaikkiaan.
Paras vaihtoehto olisi, jos pakotteet olisivat tulleet jäädäkseen.

EU ja sivistynyt maailma ei tule koskaan unohtamaan Putinin pullisteluja ja kansanmurhia.
Ennemmin vaikka ydinpommitetaan koko maapallo taivaan tuuliin kuin annetaan sotahullulle Hitler-inkarnaatiolle periksi ja lisää valtaa maansa ulkopuolella.
Omassa maassaan riehukoot ilman paitaa ja esittäkööt ihan minkälaista keisaritsaaria haluaa, mutta rajojensa yli vyöryessään ja maa-alueita nääpurimailta riistäessään peli on älyttävä viheltää poikki ajoissa.
Ps. Muuten olen sitä mieltä, että jalkapallon MM-kisoja ei tule sallia järjestettävän natsifasistisissa kleptokraattimaissa.

Äänestä
  • Missäs maassa Venäjä on tehnyt kansanmurhan? Ainakin minulta on mennyt ohi. Ukrainan 3 000-6 000 kuollutta ei voi edes keltasinisten lasien läpi laskea kansanmurhaksi.

    Äänestä

Edistävätkö EU pakotteet EU kaupankäyntiä ja yritystoimintaa Venäjällä?

Miksi EU rankaisee Venäjän vientiyrityksiä, kun Venäjä on se rikollinen?

Palauttaako Venäjä Krimin pakotteiden voimalla?

Paljon tehokkaampi pakete olisi ollut, jos Nato olisi tuonut miljoonan miehen armeijan Venäjän kaikkien rajojen tuntumaan ja sitten kysynyt: 'Olisiko nyt neuvotteluhaluja?'

Putin uskoo vain aseiden voimaa - kaikki muu on turhaa touhua.

Hitler ja Stalin ei ollut pysäytettävissä kuin asein - hullut johtajat eivät pysähdy muuten!

Äänestä

Miksi EU rankaisee omia Venäjän vientiyrityksiä...

Äänestä
  • Eiköhän se ole Putin tässä se joka ampuu Ukrainalaisia tykeillään ja tankeillaan.
    Ja tästä Putinin järjestämästä kansanmurhasta rangaistaan venäjän kansaa Putinin määräämillä vastapakotteilla.
    Vienti Venäjälle voitaisiin lopettaa kokonaan samoin kuin myös venäläisturistien laskeminen Suomeen ostoksille.

    Äänestä

  • EiKauppaaNatsienKanssa kirjoitti:

    Eiköhän se ole Putin tässä se joka ampuu Ukrainalaisia tykeillään ja tankeillaan.
    Ja tästä Putinin järjestämästä kansanmurhasta rangaistaan venäjän kansaa Putinin määräämillä vastapakotteilla.
    Vienti Venäjälle voitaisiin lopettaa kokonaan samoin kuin myös venäläisturistien laskeminen Suomeen ostoksille.

    Häviääkö se Venäjä johonkin näillä toimenpiteillä?
    Vienti Venäjälle on melkein loppunut ja se näkyy myös meillä Suomessa. Työttömyys lisääntyy, tehtaat lomauttavat.
    Onneksi edes vähän venäläisiä turisteja käy tuomassa rahaa ja työtä.
    Venäjällä on kaupoissa tavaraa vaikka kuinka, ei pakotteet siihen vaikuta. Kävin juuri ostoksilla Venäjällä ja nimenomaan ruokatavaraostoksilla. Kaikkea on kaupoissa yllin kyllin. Ihmetyttää, miksi täällä on sellainen käsitys, että Venäjä kärsisi elintarvikepulasta. Ei tietenkään kärsi, vaikka EU:sta ei tavaraa tuodakaan.
    Pakotteet hyödyttävät Venäjän omaa elintarviketeollisuutta. Kysyntä kasvaa kovasti, venäläiset tuotteet syrjäyttävät kokonaan EU:sta aiemmin tuodut elintarvikkeet.
    Pakotteista kärsimme eniten me suomalaiset ja muutamat muut pienet maat.

    Äänestä

EU ja NATO ovat osoittaneet valtavaa heikkouttaan Ukrainan kriisissä - miksi?

Putin on jo voittanut lännen heikkouden takia.

Armeijat olisi pitänyt koota Venäjän rajoille heti - silloin kriisi olisi jo ratkaistu ilman ainoatakaan ammusta.

Äänestä
  • "Putin on jo voittanut lännen heikkouden takia."
    Mutta paras on vasta tulossa tässä vuosien saatossa eli Putinin Venäjän hidas hiipiminen ja riutuminen pakotteisiin, heh, heh.

    Äänestä

Kiekonheittäjä Pertti Hynni on syönyt 100 nakkia ja perunat päälle! Perunoita oli Pertin kertoman mukaan alle kymmenen joten Pertti itse ei halua että perunoita lasketaan mukaan tuohon ennätykseen koska perunoita oli niin "vähän".

Äänestä

Itse puntaroin tässä maasta poistumista. Näyttää selvältä, että Venäjä valtaa seuraavaksi baltian maat ja sitten Suomen. Aion olla jossakin kaukana täältä siinä vaiheessa kun tilanne kiristyy Suomessa. Poistumisrinkka on valmiina eteisessä pakattuna ollut pitkät ajat jo ja sen saan selkääni alta minuutin varoitusajalla ulkovaatekerran päällepukemisen yhteydessä. Se vaan, että lähtö täytyy ajoittaa siihen hetkeen kun Venäjä tekee peliliikkeen baltian maita vastaan.

En aio osallistua sotaan enkä uhrata henkeäni myyttisen "isänmaan" puolesta. Jatkan sitten vaan elämääni jossakin muussa maassa joka elää rauhassa eikä sodi.

Äänestä
  • Eihän Putin mikään tyhmä ole. Miksi muka hyökkäisi Natossa olevaan Baltiaan ensin. Saisi Usan ja muut maat heti kimppuunsa. Helpompi nakki on suojaton Suomi, jota kukaan ei uskalla tulla puolustamaan.Eikä siihen ole edes velvoitetta kenelläkään. Sympatioita saadaan samalla tavalla, mitä Ukrainakin. Miehityksen Putin tekee eräinä aamuyön tunteina katkaisemalla Suomen pohjoisesta käsin. Pieni Suomi kangistuu liikkumattomaksi. Kun ei oikein ole aseita, eikä miehiäkään järjetöntä vihollista vastaan, alistuu Suomi pohjoisen miehitykseen. Tämä on ennustus, jonka olen lukenut, ei oma ajatukseni.Kannattaa hankkia uusi, biometrinen passi- jos ei sellaista jo omista.Kannattaisko opetella vaikka Islantia ja yrittää sinne? Kun maa ei kuulu Natoon, eikä Eu:hun. Vaikea uskoa, että olisi Venäjän intresseissä se kolkka.Itse jään tänne, tapahtui, mitä tapahtui.

    Äänestä

Hyviä uutisia maailmalta!
Venäjän talouden supistuminen voi olla pahempaa kuin aiemmin on arvioitu:
http://www.talouselama.fi/venaja/maailmanpankki venajan talous supistuu rajummin kuin osattiin ennakoida/a2299981
-Vaikutukset ovat todennäköisesti vieläkin syvempiä tänä vuonna ja vuonna 2016.
JESS!!!

Äänestä
  • Miksi kuitenkin ruplan kurssi on vahvistunut viimeisten kolmen viikon aikana noin 10 %? Vahvistumista on tapahtunut myös dollariin nähden.

    Äänestä

  • Valuutta kirjoitti:

    Miksi kuitenkin ruplan kurssi on vahvistunut viimeisten kolmen viikon aikana noin 10 %? Vahvistumista on tapahtunut myös dollariin nähden.

    Rupian kurssi ei kerro yhtään mitään Venäjän talouden tämänhetkisestä tilanteesta vaan seurailee lähinnä öljyn hintaa ja valuuttaspekulanttien liikkeitä.
    Rupian kurssi tulee alas kuin tippuva kivi vuoden loppuun mennessä.
    Mielenkiintoista nähdä mihin asti Putin-Venäjän keskuspankin rahkeet kestävät tukiostoissaan?

    Äänestä

  • KehitysmaanPerikato kirjoitti:

    Rupian kurssi ei kerro yhtään mitään Venäjän talouden tämänhetkisestä tilanteesta vaan seurailee lähinnä öljyn hintaa ja valuuttaspekulanttien liikkeitä.
    Rupian kurssi tulee alas kuin tippuva kivi vuoden loppuun mennessä.
    Mielenkiintoista nähdä mihin asti Putin-Venäjän keskuspankin rahkeet kestävät tukiostoissaan?

    Ou jeah!!!
    http://www.arvopaperi.fi/uutisarkisto/iranissa paastiin sopimukseen quotoljyn hinta voi tippua 30 dollariinquot/a1056969
    -Öljymarkkinat reagoivat uutisiin rajulla laskulla, kun Iranin pakotteiden mahdollisen höllentymisen arvioidaan lisäävän raakaöljyn tarjontaa valmiiksi öljyyn hukkuville markkinoille.

    Äänestä

Ei mitään syytä huoleen. Suomalaiset voivat tulla kapin kipin poies venäjältä. Päässeehän sinne sitten taas takaisin kipin kapin kun aikaa on kulunut ..jonkin verran.Oma käsitykseni on että Remeksen kotiuttaminen on ihan normaalia tähän tilanteeseen . ja pääseehän mies sitten takaisin vielä...jonkin ajan kuluttua.

Äänestä

nimimerkki ..aion poistua .
Nyt nimimerkki on vetänyt täysin väärät johtopäätökset venäjän tilanteesta.
Asenne kertoo että henkilön oma käsitys on muodostunut siten että uskotaan mitä tiedotusvälineet kertoo. Kuitenkin totuus on toinen. Eli asiat ovat täysin toisin mitä uutiset kertovat. Todellisuudessa venäjän asiat menevät tosi hyvään suuntaan. Tämä on totuus.

Äänestä

Venäjän asiat menevät tosi hyvään suuntan. Kaupat ovat täynnä ostettavia venäläisiä laatutuotteita, pankit ovat vakaalla pohjalla, talous kehittyy huimaa vauhtia, rupla vahvistuu voimakkaasti, tiede kehittyy, uusia lääkeinnovaatioita pukkaa oven täydeltä, turismi lisääntyy ja kansojen välinen rauha kukoistaa. Muut maat kilpailevat saadakseen venäläistä laatua ostaakseen. Krimiläiset ja muut kansat iloitsevat päästessään vapaaksi lännen fasismista. Myös Viipuri on tyytyväinen saadessaan sotasankarin arvon ja kunnian taistellessaan suomalaisia fasistimiehittäjiä vastaan.
Sokerina pohjalla on Venäjän loistava kansanarmeija, joka turvaa maan ja kansan vapauden kaikkia fasistisia voimia vastaan.

Äänestä

Mitä huonommaksi Venäjän talous menee, sitä suurempi riski on Putinin sotilaallinen konflikti jossain - Putin haluaa tulla uudelleen valituksi ensi vuonna ja sen varmistamiseen tarvitaan asevoimia, mikäli Venäjän talous hiipuu. Kansan katseet on käännettävä Venäjän ulkopuolelle. EU ja USA ovat nyt lähteneet tielle, josta ei seuraa mitään hyvää. Diktatuuria ei kukisteta pakotteilla. Putin voidaan pysäyttää vain asein ja pienten aseavustusten lähettäminen Ukrainaan ei auta mitään, vain pahentaa kriisiä. EU ja USA ovat ihan pihalla. Mutta niinhän Euroopan johtajat oli pihalla Hitlerinkin kohdalla. Historiaa ei ole luettu tai siitä ei ole opittu.

Äänestä

NATON olisi pitänyt koota Krimin kriisin alettua miljoona miestä ja valtaisat asearsenaalit Venäjän kaikille rajoille ja kysyä sitten, voidaanko neuvotella asiasta nyt.

Vain valtaisa aseellinen ylivoima voi pysäyttää Putinin ja sitä ei nyt tajuttu. Rauha saadaan aikaan vain osoittamalla, että Venäjällä ei ole mahdollisuutta voittaa sotaa!!!!

Merkel ja Obama ovat 'paskat' housuissa - eivät uskaltaneet tehdä mitään, kun Putin uhkasi ydinaseilla kahden välisissä neuvotteluissa.

Äänestä

Etupiirijako on tämän päivän tosiasia. Obama on määritellyt esikuntansa kanssa, mitkä maat annetaan mahdollisen tilanteen kiristyessä Venäjän haltuun. He ovat vetäneet Eurooppaan viivan, mistä alkaa vasta todellinen 3. maailmansota. Suomi, Baltian maat, Puola ja niin edelleen siitä etelään on 'luovutettu' Venäjän etupiiriin, niiden vuoksi ei aloiteta totaalista sotaa. Näin se täytyy nähdä tosiasioiden valossa, koska Nato ei tee mitään.

Äänestä

Kokoomus näyttää tekevän kaikkensa jotta vastakkain asettelu vain kärjistyisi. Mitä tuhoa puolue vielä ehtiikään saamaan aikaan ennen vaaleja..

Äänestä

EU:sta on päästävä kiireesti eroon. Meidän on luotava oma talous takaisin ja rkp pois hallituksesta. RKP on vihollisemme Ruotsin kätyri. Ruotsista ei ole koskaan tullut muuta kuin pahaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


EUjaVenäjäkriisi kirjoitti:

Nyt näyttää siltä, että Venäjän toimet tulevat kiristymään. Remes karkoitettiin ja syy on selvä - hänen keräämänsä nimilistat voivat joutua EU ja USA käsiin, ja nuo nimet joutuvat pakotelistalle.

Pakotetoimet tulevat nyt Putinin käsiin, kun ne alkavat vaikuttaa aika haitallisesti Venäjän talouden kehitykseen. Venäjän talouden kehitys on Putinin lempilapsi ja hän on luvannut, että Venäjän talouskasvu tulee jatkumaan.

Mitä Putin nyt tulee tekemään. Putin oli melkoisessa sanaharkassa oman 'hallintotiiminsä' kanssa, koska he eivät kaikki enää ole samaa mieltä siitä, että Putinin toimet Ukrainassa hyödyttäisivät Venäjää. Ollaan aika vaarallisella tiellä näiden pakotteiden tähden, niistä ei ole hyötyä Ukrainan kriisin ratkaisussa, koska Putin ei voi näyttää heikkoutta, vaan hänen on näytettävä vahvuutta. Hänen on siis mietittävä nopeasti kovempia toimia EU:ta ja USA:ta vastaan. Mitkä nuo toimet olisivat, se jäänee nähtäväksi ja Putin tullee käymään eri vaihtoehdoista neuvotteluja armeijan ylemmän johdon kanssa.

EU edistäisi rauhaa paremmin, jos se jotenkin voisi luopua pakotteista kokonaan 'kaikessa hiljaisuudessa' jollakin tekosyyllä. Pakotteiden jatkuessa Putin on ahtaassa raossa, hänen on osoitettava vahvoja näyttöjä siitä, että Venäjä on hänen johdossaan ja länsi ei voi sanella Venäjälle ehtoja. Putinilla on Venäjän kansan suosio, suuri enemmistö tavallisesta kansasta kannattaa Putinin Venäjä hankkeita, joilla Venäjästä tehdään merkittävämpi valtio kansainvälisessä politiikassa. Putinilla ei ole muita keinoja, kuin sotilaalliset toimet - mitä ne sitten ovatkin, ne tulevat viemään EU:n ja Venäjän kriisin entistä pahempaan jamaan.

EU johdon tulisi nyt puntaroida asioita uudelleen nimenomaan Euroopan tulevaisuuden kannalta. Venäjä voisi olla Euroopalle suuri mahdollisuus taloudellisessa mielessä, mutta pakotteet ovat romuttaneet nyt kokonaan nuo haaveet. USA on kaukana ja heidän kaupankäyntinsä Venäjän kanssa ei ole merkittävää, he voivat siksi huoletta tehdä mitä haluavat pakotepolitiikassa, EU ei voi aiheuttamatta merkittävää vahinkoa omalle tulevaisuudelle.

Venäjä tulee tekemään uuden sotilaallisen siirron lähikuukausien aikana, koska on pakko - muutoin Putin suosio voi joutua laskusuhdanteeseen. On valitettavaa, ettei EU ollut alunperin hereillä, vaan meni USA:n mukaan pakotelinjalle, josta on vaikea päästä ulos. Putin ei voi perääntyä, hänen on mentävä eteenpäin ja osoitettava, että hän on tekijä, joka on Euroopassa huomioitava ihan tosissaan.

Eurooppa on uuden entistä pahemman sotilaallisen kriisin äärellä tuota pikaa - eikä tämä ole mitään aprillipilaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu