Aivan samat asiat tuomitaan, kun ne meinitaan kristinuskon nimissä. Jos ne taas liittyvät Islamiin, on se vain arvostettavaa ja suvaittavaa.
Eikö tämä ole aika miettimisen aihetta antavaa.
Eikö tämä ole aika miettimisen aihetta antavaa.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
GALATTALAISKIJEEN MUAAN kRISTINUSKOON EI SOVI MITÄÄN ISLAMIA!
Suomessa on meneillään islamilaisuuden ymmärtämisen trendi, ja se tulee meille nyt mm. Ylen kautta: ikään kuin "jostain ylhäältä" ohjattuna buumina. Kuuntelen juuri Ylen keskusteluohjelmaa, jossa Kalle Holmbergia haastattelee ääneen ihmetelle jo ohjelman johdantona: "Miksi Iranilla ei saisi olla ydinasetta, kun kerran Israelillakin ja Yhdysvalloilla niitä jo on. Hän ei siis huomio siitä, että Iranissa on Ajatollah Khomeinista lähtien on pyritty hankkimaan ydinaseita, vain ja nimenomaan kertoen että: "niillä pyritään pyyhkäisemään Israel pois maailmakartalta ihmiskunnan syöpänä, kuten maan edellinen presidentti Ahmadinejad asian näyttävästi, ikään kuin Hitlerin työn jatkaja ilmaisi. Ohjelman tekijä toivoo alueelle kauhun tasapainon nimissä ydinaseita myös Iranille, ja samalla logiikalla kai meillekin pitäisi antaa kun kerran itänaapurillammekin niitä on vai mitä? Myös sellainen kauhun tasapaino on olisi terveellistä myös meille suomalaisille vai olisiko?
Liberaalit papit suvaitsee ja jopa hyväksyy islamissa homoseksuaalien vainon, naisten alistamisen nyrkin ja hellan väliin ja myös sen, että islam torjuu täysin naispappeuden. Saudi-Arabiassa naiset sai vähän aikaa sitten luvan ajaa autoa, mutta äänestää he eivät vieläkään saa. Ainakin piispa Irja Askola jopa ihastelee ainakin mediassa islamia riippumatta siitä, että jihadistit tappoi tänäänkin Keniassa kristittyjä. Tätä kyllä ihmettelen.