Kuiva vaunu 5000 eurolla?

Ensimmäisen vaunun meinaan hankkia. Hinta saa olla 5000-6000 €. Soliferin 6102 sopisi haarukkaan, kivannäköinen ja tilava vaunu. Kosteutta vaan tuntuu olevan aika monissa. Tyyppivika ehkä? Vai koskeeko kaikkia merkkejä ja malleja tuon ikäisenä? Vai mikä sitten ei olisi niin kosteusherkkä tuonikäisenä / -hintaisena?
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kosteutta voi olla lähes uusissakin vaunuissa. Kaikki riippuu kuinka vaunua on pidetty. Itse kans etsiskelin hintahaarukassa 6-10tonnin vaunuja, paljon tuli märkiä vastaan. Päädyin itse saksalaiseen vanhaan vaunuun jonka edellinen omistaja täysin läpikäynyt ja kuiva on, eikä montaa tonnia maksanut. Jaksaa vaan rauhassa etsiä, niin kyllä sopiva vaunu löytyy. Jos liikkeestä olet ostamassa, pyydä kosteusmittaus. Vaunukauppiaiden on vaikea myydä vaunuja, jos ei ole tarkastuksia tehty. Yksityisiltä voi saada läpimärkiä, eikä omistajatkaan tiedä kuinka huonossa hapessa vaunu on.

Äänestä
  • Muista vaatia myyjältä että saat värkin Rumatikillä , neljätonninen puhaltaa kolmosella pirusti. Rumatikillä mulla on säilytän talven kunnei tuolla Rumatikillä talvella sentään puhallella,täällä sairaalan parkkipaikalla.

    Äänestä

  • Reinohöpöttäjä Joksu on Niuvassa täysihoidossa . Ehkä huomenna Lauantaina pääsee lomille?
    Kylmällä Joksu pas.kantaa aromipesään , Pysyy torttu lämpöisenä ja sulana pitkään.

    Äänestä

Kiitos ensimmäiselle vastaajalle asiallisesta vastauksesta. Katsotaan miten tässä käy. Tuntuma on, että ehkä pitää hintahaarukkaa nostaa.

Äänestä
  • Aloittelijalle alkuun,Rumatikki,Portapotta ja Aromipesä.

    Äänestä

  • Ei se hinnan nostokaan siinä auta. Saattaa olla 2010-luvun vehje, mikä on märkä. Nuo vehkeet tehdään käsityönä tehtaalla, ja ihan vahingossa voi jäädä joku tiivistys heikoksi.

    Äänestä

Aloittajalle osta solifer 1987-2000väliltä ne on hyvin tehty rakenne on niin sanottu canwits.hyviä 540,5602.goldie 530mh.tiavin 540,552 ,5602.uudemista artic 520 ja 530.hyvä lämmitys.primus tai adle.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Vaununostoon kirjoitti:

Ensimmäisen vaunun meinaan hankkia. Hinta saa olla 5000-6000 €. Soliferin 6102 sopisi haarukkaan, kivannäköinen ja tilava vaunu. Kosteutta vaan tuntuu olevan aika monissa. Tyyppivika ehkä? Vai koskeeko kaikkia merkkejä ja malleja tuon ikäisenä? Vai mikä sitten ei olisi niin kosteusherkkä tuonikäisenä / -hintaisena?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu