olemme olleet naimisissa reilu kolme vuotta ja kertaakaan ei ole anoppi käynyt,,on kyllä kutsuttu,nyt jokin aika sitten mieheni sai pienen aivoverenvuodon josta toipuu jo hyvää vauhtia,sekään ei anoppia hetkauttanut,,ei sen puoleen ei se minua haittaa mutta ajattelen miestäni miltä mahtaa tuntua kun oma äiti ei sen vertaa välitä ei sano mitään mutta ajattelee kyllä,,
eipä anoppi välitä pojastaan
fatmama
1244
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Kun lukee näitä katkeria vuodatuksia ahdistavista äiti-poika-miniä-asetelmista, niin eikö ole ihan hyvä, että yhteistyökyvytön äiti-anoppi pysyy poissa? Hän ehkä tietää oman luonteensa ja poikansa luonteen ja arvaa, ettei läheisyys onnistuisi. Joutuisit ehkä puun ja kuoren väliin ja kuuntelemaan ja sietämään anopin ja miehesi välistä eripuraa.
Jotkut nyt vaan eivät halua olla tekemisissä edes lähiomaistensa kanssa, ja se on vain ymmärrettävä. Eihän sinun ja miehesi tarvitse anoppia hylätä, joulukortit ja muu posti kulkevat ja nykyisin voi lähettää tekstiviestejä ja meilejä. On sitten anopin asia, vastaako vai ei.
Monelle miniälle sellainen yhteydenpito olisi ihanteellinen.