http://www.tekniikkatalous.fi/talous/125 euron bensalitra on enaa muisto vain hyoty raakaoljyn hinnanlaskusta valuu valistavetajille/a1055000
Lainaus: "Osaselitys hintojen nousukierteelle on raakaöljyn hintakehitys. Erikoista kuitenkin on, että raakaöljyn hinta on pienen nousupyräyksen jälkeen kääntynyt uudestaan laskuun. Kuka vetää välistä?
Polttoaineista etenkin bensan maailmanmarkkinahinta on kallistunut. Selitys on jalostajien kasvaneet marginaalit. Välistä vetävät siis toisin sanoen jalostusyhtiöt, kuten Suomessa Neste Oil."
Valuuttakurssimuutos ei selitä läheskään kaikkea nykyisestä ahneesta hinnoittelusta. Valuuttakurssimuutos oli alkanut jo silloin kun raakaöljyn hinta alkoi laskea. Toki se jonkun verran vaikuttaa, mutta bensiinin hinnasta jo muutenkin on kiinteitä veroja 65,04 snt/l ja suhteellista arvonlisäveroa 24 % (litrahinnalla 1,40 € alv on 27 snt/l), eli nykyisillä halvimmilla litrahinnoilla yhteensä noin 0,92 €/l.
Loppuosa 0,48 €/l sisältää raaka-aineet ja muut kustannukset (kuljetukset, varastointi, palkat ym.) sekä voiton. Valuuttakurssin muutos vaikuttaa oikeastaan vain raakaöljyn hintaan. Jos oletetaan raakaöljyn ja muiden dollarisidonnaisten raaka-aineiden osuuden olleen 30-35 snt per litra, kun dollarikurssi oli 1,20, niin nykyisellä 1,05 kurssilla osuuden hinta on 34-40 snt per litra. Valuuttakurssin muutoksen vaikutus kokonaishintaan on siis 4-5 snt per litra. Arvonlisäveroa kurssimuutos lisää vielä 1-1,2 snt per litra.
Ilman ylimääräistä ahneutta oikea hinta olisi 1,20-1,25 €/l.
Selvisihän se bensan ryöstöhinta vihdoinkin-------
131
0
101
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1402806Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2692473Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?261466Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.351452- 1211182
- 1081143
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041043Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee131012Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La59906Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.297877