Hei!
Onko teillä kellään kokemusta Botswanasta kotoisin olevista miehistä? Ghanalaisista ja arabeista olen täältä lukenut paljonkin, mutta keski-afrikasta kotoisin olevista miehistä en mitään. Ainut kontakti ko. kansallisuuteen on tämä ystäväni mies, joka kyllä vaikuttaa miellyttävältä, mutta niinhän täällä on varoiteltu, että ensimmäiset kolme vuottakin saattavat mennä mukavasti. Hän on kristitty, mutta ei nähdäkseni harjoita uskontoaan. Kirjasarja (ja tv-sarja), "Naisten etsivätoimisto nro1" kertoo Botswanasta. Tuon pohjalta en saanut Botswanalaisista miehistä hyvää kuvaa.
Onko teillä kellään kokemusta Botswanasta kotoisin olevista miehistä? Ghanalaisista ja arabeista olen täältä lukenut paljonkin, mutta keski-afrikasta kotoisin olevista miehistä en mitään. Ainut kontakti ko. kansallisuuteen on tämä ystäväni mies, joka kyllä vaikuttaa miellyttävältä, mutta niinhän täällä on varoiteltu, että ensimmäiset kolme vuottakin saattavat mennä mukavasti. Hän on kristitty, mutta ei nähdäkseni harjoita uskontoaan. Kirjasarja (ja tv-sarja), "Naisten etsivätoimisto nro1" kertoo Botswanasta. Tuon pohjalta en saanut Botswanalaisista miehistä hyvää kuvaa.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Miksi et pyydä murjaania treffeille ja ota itse selvää?
No ei ole tapana pyytää ystävän aviopuolisoa treffeille. Jos mies särkee ystäväni sydämen, saa tehdä sen jonkun muun, kuin minun kanssa.
Väitätkö että sinulla on joku moraali? Sitäpaitsi eiköhän se ole jo häntinyt muita akkoja joten älä huoli.
voi pyhä sylvi, kaikki suomalaismiehetkin ovat varmaan samanlaisia ja näköisiä
Onko teillä kokemusta bordercolliesta? Ystäväni hankki sellaisen koiran. Se vaikuttaa hyvätapaiselta mutta niinhän täällä on varoitettu, että niille tulee helposti lonkkavikoja ja mielialahäiriöitä. Olen nähnyt kaikki Lassie -elokuvat ja sen perusteella en ole saanut bordercolliesta kovin hyvää kuvaa.
Hän on ihminen niinkuin sinäkin. Jos on toisesta valtiosta ei se tarkoita että hän on automaattisesti varas, raiskaaja tai murhaaja. Heittäkää jo romukoppaan nämä rasistiset stereotypiat ja elämää omaa elämäänne.
Kenellä on rasistisia stereotypioita? Ei tekstissä puhuttu mitään raiskaajista, murhaajista tai varkaista. Aloittaja ei vaan tiedä mitään Botswanasta ja kyselee tietääkö muut, et taida tietää sinäkään.
Aloittajalla tuntuu olevan hiukan man negatiivinen käsitys ulkomaalaisista. Hän ei sitä toki suoraan kirjoita vaan sen kyllä näkee rivien välistä. Ehkä rasistinen oli liian aggressiivinen kuvaus aloittaja ei luota ulkomaalaisiin ihmisiin koska on saanut stereotyyppisen. käsityksen heistä. Näin asian minä näen sinä voit nähdä sen toisella tapaa.
Tuo Koirarotuvertaus osu ja uppos: " Bordercolliella on huomattavan nopea oppimis- ja reaktiokyky, se on energinen ja palvelualtis, väsymätön ja sopeutuvainen paimenkoira...".En nyt menisi väittämään että tietyn rotuiset ihmiset ovat tietynlaisia, mutta kyllä ympäristö meitä muokkaa. Onhan meillä suomalaisillakin oma "talvisota traumamme", jota siirretään sukupolvelta toiselle. Toisaalta useat nuoret arabi miehet haluavat eurooppaan esim. liian tiukan uskonnollisen ilmapiirin vuoksi. Omassa kotimaassa tyttöystävää ei saa edes pitää kädestä, täällä suomitytöt hyppivät syliin, pieni toppi ja mikroshortsit jalassa, alkoholia saa juoda niin paljon kun pystyy....kyllä siinä nappisilmäarabi menee sekaisin. Toinen ryhmä on köyhemmistä maista tulevat, esim. nämä länsi-afrikkalaiset "rantapojat". Mutta tietääkseni Botswana on vauras maa...
No ei tietääkseni niin vauras, etteikö Suomalainen nainen paksuine lompakkoineen ja sosiaalihuolto kiinnosta!
Aivan sama mistä ihminen on.käy tuuri tai ei.agressiivisis on suomalaisissa niinkuin ulkolaisissa.itselläni ulkolainen ja paras mies kaikkien joukjoukosta.ihmiset on yksilöitä.
Ihmiset jopa saattavat olla yksilöitä mutta muslimit ovat kaikki samanlaisia.
Kuinka kauan olette olleet naimisissa? Oletko miehesi ensimmäinen eurooppalainen vaimo? Minkä maalainen mies sinulla on?
Olen vuosien varrella tutustunut useisiin monikulttuurisiin perheisiin (Miehet ovat kotoisin Algeriasta, Tunisiasta, Ghanasta, Marokosta). Yksikään näistä miehistä ei ole enää naimisissa sen ensimmäisen naisen kanssa, "jonka vuoksi" tänne suomeen muutti. Yleensä syynä eroon on miesten uskottomuus, yhdessä perheessä tietooni tuli myös perheväkivaltaa. Monella miehellä on menossa jo kolmas avioliitto.
Kuten tuolla aikaisemmin totesinkin: onhan suomalaisillakin tämä oma "talvisota traumamme", joka saa miehet tiukan paikan tullen tarttumaan kossupulloon. Suomalaiset miehet eivät puhu eikä pussaa, ovat piereskeleviä reppahousuja... Näitä "typeriä yleistyksiä" kuulee myös suomalaisista miehistä ja kyllä minä tunnistan oman könsikkääni noista yleistyksistä, eikä korkeakoulututkinto ole saanut miehestäni kitkettyä noita suomalaiskansallisia piirteitä.
Mielestäni en ole idiootti tai vituntyhmä kysellessäni eri kansallisuuksien ympäristön aiheuttamia erityispiirteitä persoonallisuudessa.
H uora sä oot
Aluksi varmaan se eksoottisuus kiehtoo ja kiihottaa, mutta kun arki alkaa, voi tällainen mies osoittautua enemmänkin isoksi lapseksi, joka on päässyt länsimaiseen "huvipuistoon" missä huvituksia ja naisia riittää ja sossustakin saa ilmaista rahaa!
Suomalainen mies on kuitenkin kouluja käynyt ja muutenkin ollaan samalla tasolla vähän kaikessa naisten kanssa. Afrikkalainen taas voi omata täysin erilaisen arvomaailman ja olla jopa aika sivistymätön. Yleensä epätoivoiset naiset juoksee ulkomaalaisten miesten perässä, ja yleensä ukko on nimenomaan tuolta etelän suunnalta.
Ennustan, että ero tulee 3-5 vuoden sisällä. Voi se toki olla elinikäistäkin. Esim. Amerikassa kaikkein toimivin rotujen välinen suhde solmitaan valkoisen miehen ja mustan naisen välillä. Toisinpäin suhde ei toimi yhtä hyvin. Naiset ovat rakkausasioissa välillä aika lapsellisia ja miehet taas etsivät seikkailuja ja tulevat myös elintason takia Afrikastakin vauraisiin maihin.
Botswana man big dick!
Botswanan HIV-tilanne on yksi maailman synkimmistä: vuonna 2007 arvioitiin, että 23,9 prosenttia aikuisväestöstä on saanut viruksen.[1] Vuonna 2004 viruksen kantajia oli 37,4 %, sitä ennen vieläkin enemmän.[17] Vain Swazimaassa HI-viruksen esiintyvyys on suurempaa.
Mäkin oon lukenu tosta hiv-tilanteesta, mihin se viittaa… suojaamattomaan irtoseksiin? Botswanassa on homous kaiketi laissa kielletty ja siksi homomiehet pyrkiii tavalla tai toisella muihin maihin.
Varmaankaan ei tule pitkää liittoa, mutta entä sitten? Afrikkaliset miehet ovat virillejä rakastajia ja heillä on joko iso tai erittäin iso.
Tarkoitat sä isolla isoa todennäköisyyttä sille, että sillä on HIV? Botswanalaiset on meinaan maailman huippua siinä.
Mitä ne sillä isolla tai erittäin isolla löysällä vehkeellä tekee? Kun ei niillä seiso..
Helikoptereita arvatenkin
Niin, ystävän miehestä tässä on kysymys. Eenhän minä omasta puolestani. Ehei, ei sinnepäinkään.
Jos tietäisit, että seuraavalla lottokierroksella sinulla olisi 30%:n mahdollisuus päävoittoon niin pistäisitkö lapun vetämään? No totta vitussa eikö niin, sanssithan on niin hyvät, että raha on käytännössä jo taskussa.
Jos tietäisit, että poikkiksellasi on 30%:n todennäköisyydellä HIV niin antaisitko siitä huolimatta pesää? No eihän HIV nyt niin tartu ja sitäpaitsi onhan suurempi mahdollisuus, ettei hänellä ole sitä.
Huomaatko eron?
Näissä maissa ongelmana on se, että samaan aikaan kun miehet ja naiset harrastavat runsaasti irtosuhteita, he ovat sairaalloisen mustasukkaisia puolisoistaan. Toinen ongelma on se, että nainen on yhä miehen "omaisuutta", jota mies kohtelee juuri niin hyvin/huonosti kuin hän haluaa. Näissä keski- ja eteläisen afrikan kulttuureissa on edelleen hyvin vahva macho-leima ja ne ovat patriarkaalisia. Monet kouluttautuneet ja omat oikeutensa ja asemansa tiedostavat afrikkalaiset naiset kertovat, etteivät halua afrikkalaista miesta, sillä nämä kohtelevat naisia alentavasti, ovat väkivaltaisia ja epäluotettavia. Näillä naisilla ei ole mitään tarvetta "elättäjälle", vaan he haluavat vain miehen, joka arvostaa ja kohtelee heitä niin kuin naista kuuluu kohdella; tasa-arvoisena kumppanina.
Tuon yllä olevan voin kertoa ihan heidän kanssaan käymieni keskustelujen kanssa. Miesten ja naisten asema ja parisuhdekäsitykset ovat erittäin syvällä kulttuurissa ja niihin on kasvettu sukupolvien ajan. Tämä on siis todellisuuspohjaista inhorealismia, ei tietämättömyydestä kumpuavaa rasismia.