Hei kaikki!
En etsi nyt mitään mainosta täältä vaan ihan oikeita kokemuksia kasvojen alueen kirurgeista. Olen hakeutumassa vihdoinkin suurehkoon leikkaukseen (facelift, rasvansiirto ja nenän muotoilu). Kuka on oikeasti ja aidosti paras näihin? Olen valmis matkustamaankin toiselle puolelle Suomea tai vaikka ruotsiin jos saan hyvän tuloksen. Eli jos sinä olet tyytyväinen leikkauksen tulokseen niin kertoisitko kuka leikkasi ja missä. Esim pelkät nimikirjaimet niin ei mainosteta!
Ja please klinikat ja sairaalat, älkää tulko kehumaan nyt itseänne!
En etsi nyt mitään mainosta täältä vaan ihan oikeita kokemuksia kasvojen alueen kirurgeista. Olen hakeutumassa vihdoinkin suurehkoon leikkaukseen (facelift, rasvansiirto ja nenän muotoilu). Kuka on oikeasti ja aidosti paras näihin? Olen valmis matkustamaankin toiselle puolelle Suomea tai vaikka ruotsiin jos saan hyvän tuloksen. Eli jos sinä olet tyytyväinen leikkauksen tulokseen niin kertoisitko kuka leikkasi ja missä. Esim pelkät nimikirjaimet niin ei mainosteta!
Ja please klinikat ja sairaalat, älkää tulko kehumaan nyt itseänne!
Vastaukset 12
Vanhimmat
Minä voisin kertoa kyllä kenelle ei kannata mennä mutta en viitsi lähteä täällä haukkumaan sairaaloita tai kirurgeja . Mutta ihan vihjeenä että aina se kallein ja kuuluisinkaan kirurgi ei onnistu. Pyydä ehdottomasti että näät kirurgin aikaisempia tuloksia kuvina ja sovi etukäteen mitä tehdään jos et oo tyytyväinen tuloksiin.
Onko joku onnistunut Suomesa saamaan rahat takas tai uuden leikkuksen jos ei oo tyytyväinen tulokseen? Ulkomailla niin tapahtuu. Täällä pitää ennen operaatiota allekirjottaa paperi että platigakirurgi ja sairaala ei oo vastuussa mistään.
Olin hiljattain yläluomileikkauksessa pikkukaupungissa mutta tunnetussa yksityissairaalassa ja mitään tälläista paperia ei todellakaan täytetty.
Ei ole narraus.Onko sitten niin että pienet ja helpot leikaukset tehdään ilman papereita. Tai kaikki plastigakiurgit ei vaadi sopimusta joka poistaa heiltä vastuun.
Luulen että pelkkä tyytymättömyys lopputulokseen ei riitä rahan takaisinsaamiseksi. Tällaisen tarinan löysin: http://sannaetna.blogspot.fi/p/kartiolanka-lift.html Samassa sivustossa myös muita mielenkiintoisia juttuja, esim. http://sannaetna.blogspot.fi/p/yleiset-neuvot.html
Olen itse käynyt useammassa eri kirurgisessa toimenpiteessä täällä kotimaassa, ja tunnen itseäni koekaniksi. Tulokset ovat olleet lievästi sanottuna vaihtelevia. YKSIKÄÄN ei ole onnistunut ihan sataprosenttisesti. Ja totta on, että korjaukset ovat maksullisia vaikka asiakas/potilas tietenkin on täysin syytön. Suomalaisilla plastiikkakirurgeilla ei valitettavasti ole ammattitaitoa tarpeeksi, pienestä asiakaskunnasta ja kokemuksen puutteesta johtuen. Taidan tehdä samalla lailla, eli hakeudun ulkomaille jos/kun seuraava leikkaus tulee ajankohtaiseksi. Esim. Ruostissa ammattitaito on aivan eri luokkaa, ei tarvitse kauas mennä.
Nimimerkkki "hörönkorvan" kanssi täysin samaa mieltä, hyviä neuvoja.
yksikään ei ole onnistunut? huh huh
Kauneus on katsojan silmissä mutta olen myös itse erittäin kriittinen ja vaadin täydellisyyttä.
Onneksi mikään toimenpide ei ole aiheuttanut mitään täysiä katastrofejakaan, uskallan näyttäytyä ihmisille kyllä, mutta pienempiä epäonnistumisia jokaisen toimenpiteen yhteydessä; toispuoleisuutta, näkyviä arpeja, kohotusefekti nolla jne. Tekninen osaaminen teoreettisella tasolla ok, mutta ei se riitä. Plus se, että monelta puuttuu esteettinen silmä.
Esteettinen silmä. Sinä sen sanoit. Mun silmät on eriparia yläluomileikkauksen jälkeen. Ei paljoa mutta itse sen huomaa. Luulisi että pyritään kuitenkin täydellisyyteen, jos pystytään.
Tosin reilu kk aikaa toimenpiteestä elikkä eivät ole vielä varmaankaan ok. Lääkärintarkastus on vielä edessä.
Www.realself.com on sivusto, jossa on kuvineen paljon kokemuksia ympäri maailmaa. Sieltä kaverikin löysin oman lääkärin, joka korjaa erään vian.
Claudio barberini oli aivan loistava nenäni kanssa, olen tosi tyytyväinen :))
Valitettavasti henkilökohtainen kokemukseni Helsinkiläisestä kuuluisasta kalliista sairaalasta oli pettymys. Suomen ammattitaito alalla ei ole tunnu olevan korkealla tasolla . Suosittelen myös Ruotsia tai jotain muuta maata .