Älkää profetoiko valheita

2. "Ihmislapsi, ennusta Israelin ennustavista profeetoista ja sano noille, jotka ovat profeettoja oman sydämensä voimasta: Kuulkaa Herran sana. 3. Näin sanoo Herra, Herra: Voi profeettahoukkia, jotka seuraavat omaa henkeänsä ja sitä, mitä eivät ole nähneet! (Hesekiel 13:2-3)

Valheita ei tulisi myös meidänkään profetoida, Jumalan sanomina
13<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Sanon että jokainen profetoikoon uskonsa mukaan. Kuulijalla on isompi vastuu koettelijana, vaikika väärän profetian tuojalla onkin lopullinen vastuu sanoistaan. Jos jokainen joutuisi pelkäämään sanomisiaan, ei kukaan uskaltaisi profetoida. Kyllä minä kehotan profetoimaan, jos hengessä on sellainen saatu.

Äänestä
  • En tietenkään kehota ketään valheita profetoimaan. Tää kommentti oli Mikkoa varten ja hänen tyyppisiään, joille asian voi tehdä vain yhdellä tavalla oikein.

    Äänestä

  • Aloittaja

    Tässä maailman-ajassa ei tunnu olevan, niitä oikeat Kristuksen seuraajia, eikä siis oikeita Herran seuraajien merkkejäkään, joista hänen seuraajansa tunnetaan.

    On toinen sai puhua oman sydämesä voimasta, kuin Hengeltä saadulla lahjalla, vaan kukapa sen eron huomaisi, kun kaikki ovat sortuneet valheellisikis, eikä totuus ole saanut kenessäkään tilaa.

    Tämä aika on paha.

    Äänestä

Jarmo on väärä profeetta. Hän keksi tarinan jostai Inarin säkkipukuisesta profeetasta. ja kun kysyttiin hän höpisi vain satuja!!!

Äänestä

Toivottavasti tämä on oikea palsta tälle. oikeaan palstaan.En ota tähän juuri nyt kantaa,mutta oli mielenkiintoista luettavaa.

http://www.jouko-piho.fi/211357862

Jukka K. Piironen

Äänestä
  • Hupsista,pikku kirjoitusvirhe,mutta haitanneeko se.

    Äänestä

  • Tuossa Piiroisen profetiassa on useita raamatullisesti ristiriidassa olevia asioita, jotka yhdessä kyseenalaistavat rankasti koko kirtjoituksen. Olen pahoillani jos joku pettyy.

    1. Raamatullinen vuodenvaihde ei ala syksyllä, vaan se alkaa sillä että ensin pitää löytyä ohra Israelissa ja sitä seuraava uuden kuun sirpin näkyminen Israelissa muodostaa kunkin uuden vuoden ensimmäisen päivän. Löytyy 2. Mooseksen kirjasta.
    2. Antikristus ei ole lihallinen olento, eikä voi kuolla, eikä sitä siis voi murhata. Antikristus on henki joka on ollut ja joka tulee olemaan kaikissa niissä, jotka kieltävät Jeesuksen Jumalan poikana. Tämä lukee selvästi Paavalin kirjeissä.
    3. Ymmärrän kuitenkin että tämä antikristus tarkoittaa petoa, jolla oli miekanhaava ja IKÄÄNKUIN KUOLI. Ei Raamatussa käytetä termiä ikäänkuin, jos se tarkoittaa konkretiaa. Peto voidaan ikäänkuin murhata, muttei murhata, eikä tämä tule tuonelasta, vaan tässä oli miekan haava ja tämä virkosi.
    4. Antikristus ei mene tuosta kultaisesta portista, koska Jeesus itse on Raamatussa kieltänyt kenekään kulkemasta siitä ennen kuin hän saapuu itse ja tulee siitä kuninkaana sisään. Tästä on olemassa Israelissa todisteita, ettei kukaan ole selvinnyt hengissä kun on yrittänyt siitä kävellä läpi ja lopulta se muurattiin umpeen. Palestiinalaiset kumminkin tietävät myös tämän profetian ja ovat pystyttäneet hautausmaan sen toiselle puolelle koska juutalainen ei saa kävellä hautojen yli. Näin he koittavat estää juutalaisten kuninkaan paluuta.
    Enempää en viitsinyt etsiä...

    Äänestä

PIHO ON TUULIVIIRI! USKOTTAVUUS NOLLA %.

Äänestä
  • Tuo laittamani linkki oli tosin Pihon kotisivulla,mutta ei ole hänen kirjoittamansa,vaan Jukka K. Piirosen.

    Äänestä

Aloittaja

22. Koska olette valheella murehduttaneet vanhurskaan sydämen, vaikka minä en tahtonut häntä murehduttaa, ja olette vahvistaneet jumalattoman käsiä, ettei hän kääntyisi pahalta tieltänsä ja saisi elää, (Hesekiel 13:22)

Minun nähdäkseni tässä kohden vastuu on varsi suuri myös profetoijilla, tai valheellisten sanomien levittäjillä, jos he vielä sen lisäksi, että valheillaan tekevät itsensä arvottomiksi, vielä valheillaan saattavat hurskaita murheeseen, ja vahvistavat pahatekijöitä, jotka näin pysyvät pahantekijöinä, eivätkä löydä parannukseen.

Äänestä
  • oon nyt lihonu taas monta kiloo kun aloitin laihdutuskuurin.

    Äänestä

  • Jumala on ankara Herra.

    Äänestä

järjestelyä ..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


old_profile_89364 kirjoitti:

2. "Ihmislapsi, ennusta Israelin ennustavista profeetoista ja sano noille, jotka ovat profeettoja oman sydämensä voimasta: Kuulkaa Herran sana. 3. Näin sanoo Herra, Herra: Voi profeettahoukkia, jotka seuraavat omaa henkeänsä ja sitä, mitä eivät ole nähneet! (Hesekiel 13:2-3)

Valheita ei tulisi myös meidänkään profetoida, Jumalan sanomina

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu