Turun Sanomat kertoo sunnuntain nettilehdessään demarien pomon Antti Rinteen verojen leikkurilinjan. " Sdp:n puheenjohtaja Antti Rinne sanoo Lännen Median haastattelussa, että ensi vaalikaudella verotuksen kiristämisen voi aloittaa suomalaisista, joiden vuositulot ovat 40 000–50 000 euroa. Julkisuudessa Rinne on esitellyt linjausta, jonka mukaan yli 70 000 euroa ansaitsevien ansiotuloveroa voidaan korottaa maltillisesti."
Eli nyt demarien into toisten pussille on häikäikelmätöntä. Ilmankos eläkeläisten asia ei demareita näytä kiinniostavan tippaakkaan.
Eli nyt demarien into toisten pussille on häikäikelmätöntä. Ilmankos eläkeläisten asia ei demareita näytä kiinniostavan tippaakkaan.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kokoomus taas haluaa antaa verohelpotuksia isotuloisille, Rinne ja SDO ovat kyllä eläkeläisen asilla, SDP ei jäädytä eläkeindeksiä,ei leikkaa työttömyysturvaa, ja haluaa kohdistaa verohelpotukset pinei ja keskituloisiin.
Harva eläkeläinen tienaa 50 tuhatta vuodessa, eikä duunarikaan , jos esim 50 tuhatta tienaava maksaa vuodessa parikymmentä eurao enemmän veroa, niin voi, voi, kokoomus haluuaa tätä tasapuolisuutta, rikkaille verohelpotuksia ja köyhiltä pois.
Äänestän kyllä SDP, eläkeläisen ja lapsiperheiden asilla ja työttömien, kokoomus haluaa leikata lapsilisiäkin
Ei ole mitään parikymmentä euroa vuodessa! Demarit jäädytti eläkeindeksin jo 90-luvulla. Rinne on näiden perustulolaisten asialla. Duunarit meni Soinin leiriin jo. Työeläkeläiset eivät näköjään ansaitse edes omia eläkerahojaan, jotka on vuosien aikana palkasta kannettu.
Verot on aina maksettu, mutta nyt yli 50 veronmaksuvuoden jälkeen alkaa oksettaa tämä "isänmaan" touhu. Ja vielä, Rinteen puheista ei ole saanut tolkkua näissä tv-tenteissä. Sinne - tänne - veivaamista. Todellinen "työväenliikkeen" mies. Ja siis keskituloisten pussille A.Rinne hinkuu. "Turvaverkkosukat" nyt kiikarissako.
Kokoomus on nyt paljon vartijana.Sai ääneni.
Kokoomus on rosvonnut jo tarpeeksi, isot rahat menevät veroparatiiseihin ja eläkekattoa ei hommata, työttömiltä leikataan ja pienituloisilta eläkeläisiltä, SDP luåaa verehelpotuksia pieni ja keskituloisille, eikä leikkaa työttömyysturvaa.
SDP on rakentanut hyvinvointivaltion ja Kokoomus ajaa sitä alas, ahneet haluavat vain rikkaille lisää, Antti Rinne yritti eläkeläsille verohelpotusta hallituksessa, kokoomus esit, sen Rinne yritti lapsilisiin korotusta, kokoomus esti sen, Rinne on monessa asiassa puhunut asiaa ja pienituloisen asiaa.
Kokoomuksen rosvopolitiikka riittää, ääni menee SDP:lle
Rinne kääntänyt eläkeläisille selkänsä. Ay-liikettä täytyy nuoleskella. Onko sieltä tullut vaalitukea vanhaan tapaan? Eläkeläisten ryöstöverotus on katkaistava ja sen tekee kokoomus. Stubb pesi Juha Sipilän kaksintaistelussa maikkarilla mennen tulleen. Sipilällä "keinovalikoimaa" ja muuta sumupuhetta, josta ei selkoa saanut. Muutenkin aiheessa pysyminen oli vaikeaa, kun tiedot loppu varsinaisesta aiheesta, Sipilä yritti syöttää kaikkea mahdollista tilkettä ja pajunköyttä. Nolla arvostelu siitä
SDP nimenomaan puolustaa eläkeläisiä,SDP:N linjana on että 40-50 tuhatta vuodessa tienaaville verohelpotus, ja yli 70 tuhatta vuodessa tienaavat voisivat maksaa hieman enemmän veroa, harva eläkeläinen saa 70 tuhatta vuodessa eli liki 6 tonnia/KK, kyllä ne ovat rikas vähemmistö.
Rinteen haastattelu oli väärin ymmärtty, siis veronkorotus vasta 70 tuhatta tienaaville ja se on oikein, heillä on siihen varaa
Eläkeläisiä SDP puolustaa, nostaa takuueläkettä, ei jäädytä indeksiä ja verohelpotus pieni ja keskituloisille, reilua!
SDP ei myöskään leikkaa työttömyysturvaa, kuten KOKOOMUS.
Kokoomus on ahne ja suosii vain rikkainta kansanosaa, muilla ei väliä, siksi äänestämme SDP.
Kenellä on varaa äänestää kokoomusta, ajvat ahneudellaan Suomalaisen hyvinvointiyhteiskunnan nurin
Juttuhan menee näin: Eli Turun Sanomat kertoi sunnuntain nettilehdessään demarien pomon Antti Rinteen verojen leikkurilinjan. " Sdp:n puheenjohtaja Antti Rinne sanoo Lännen Median haastattelussa, että ensi vaalikaudella verotuksen kiristämisen voi aloittaa suomalaisista, joiden vuositulot ovat 40 000–50 000 euroa. Julkisuudessa Rinne on esitellyt linjausta, jonka mukaan yli 70 000 euroa ansaitsevien ansiotuloveroa voidaan korottaa maltillisesti."
Eli nyt demarien into toisten pussille on häikäikelmätöntä. Ilmankos eläkeläisten asia ei demareita näytä kiinniostavan tippaakkaan.Turun Sanomat kertoo sunnuntain nettilehdessään demarien pomon Antti Rinteen verojen leikkurilinjan. " Sdp:n puheenjohtaja Antti Rinne sanoo Lännen Median haastattelussa, että ensi vaalikaudella verotuksen kiristämisen voi aloittaa suomalaisista, joiden vuositulot ovat 40 000–50 000 euroa. Julkisuudessa Rinne on esitellyt linjausta, jonka mukaan yli 70 000 euroa ansaitsevien ansiotuloveroa voidaan korottaa maltillisesti."
Eli nyt demarien into toisten pussille on häikäikelmätöntä. Ilmankos eläkeläisten asia ei demareita näytä kiinniostavan tippaakkaan.
http://www.sdp.fi/fi/component/content/article/10-sdp/ajankohtaista/uutiset/9678-rinne-sdp-keventaisi-pieni-ja-keskituloisten-verotusta
Juttuhan menee näin SDP keventäisi pieni ja keskituloisten verotusta eli rajaan 40-50 tuhatta vuodessa ja kiristäsi hieman noin 71 tuhatta vuodessa tienaavien verotusta eli liki 6 tonnia/kk tienaavien verostusta voisi hieman kiristtäkin, mikä ihan oikein. Antti Rinne on oikealla asialla, miksi ne eivät voi maksaa hieman enemmän veroja joilla on siihen varaa, harva eläkeläinen tienaa Suomessa yli 70 tuhatta tai Duunari..
Suurituloisin osa taas muuttaa tulonsa pääomatuloiksi ja maksaa saman veron, kuin peruspäivärahalla kitkuttava työtön. tässä on siis Todellisuus tuosta jutusta, kannattaa lukea linkki, siellä se on ja me eläkeläiset äänestämme SDP:tä, koska Kokoomuksen ahneus saa riittää, Kokoomus suosii vain isotuloisia, eläkeläiset ja työttömät, heitä Kokoomus potkii päähän.
Tuohon vielä lisäyksenä, että SDP ja Rinne esittävät takuueläkkeen korottamista, eivät jäädytä indeksiä ja keventävät pieni ja keskituloisten verotusta, kyllä on eläkeläisten asialla SDP, kuten työttömienkin, SDP ei lyhennä työttömyysturvaa, eikä jäädytä päivärahaindeksiä, kuten Kokoomus, erittäin hyvän syyn sain taas äänestää SDP.