Syrena 105

Syrena105

Onkohan kukaan tuonnut Suomeen Syrena 105 autoja koskaan? En ainakaan ole koskaan nähnyt täällä sellaista liikenteessä. Muita kaksitahtisia tuotiin, Trabanttia, Warrea, Ifaa ym. harppi-saksan ihmettä, mutta tuota puolalaista autoa ei.

22

1645

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • POLSKIFAN

      ööh.. oliko maahantuojana maanteho

    • entitäautoilija

      KIITOS että joku, vihdoinkin osaa kirjoittaa palstan aiheesta!
      Valitettavasti en tiedä mitään noista Syrenoista, vaikuttavat mielenkiintoisilta kulkineilta, ja siitä tulee mieleen pari muuta asiaa:
      Koska tämä itäautopalsta olisi jo oikealla paikallaan museoauto/mobilisti-osiossa, siellä voisi olla esim. jenkki, britti, itäauto, muu eurooppa tai jos jostain maasta olisi riittävästi harrastusta, niin siitä. Miltä tälläinen kuulostaisi?

      • Syrena105

        Niin, oikea paikka tosiaan olisi näille itä-autoille museoautojen osio. Vaan aiheeseen, tämä Syrena 105 tuli minullekin aivan äskettäin erään toisen automerkin yhteydessä vastaan, kun harrastan vanhoja autoja. Jostain syystä Syrena on minulle jäännyt aivan tuntemattomaksi, vaikka olen autojen kanssa joskus työkseni elantoani tienannutkin.

        Sikäli erikoinen juttu, että DDR:sta kyllä tuotiin noita kaksitahtisia vimputtimia ihan vitsiksi asti maahamme, etteikö sekaan olisi sopinut muutama Syrenakin. Mikäänhän ei toki kiellä nyt tuomasta museoautona Puolasta Syrenaa tänne rikastuttamaan autokantaamme.

        DDR:sta puhen ollen, minulla oli aikoinaan DDR:n suurlähetystön käytössä ollut diplomaattiauto, oli tummansininen Lada 1500S.


      • hyväidea

        Tuo ehdotus, että tämä itäautopalsta olisi museoautojen puolella on ihan hyvä, koska silloin jäisi nuo amispoikien Skodajutut pois


    • todellinenitäauto

      Mielenkiintoinen auto, en ole koskaan kuullutkaan. Luulisi jo jonkun olevan Puolasta tälläistä Syrena 105:sta ostamassa erikoisuudeksi ja kokoontumisajoihin vetonaulaksi.

      Todella vaihtelua tänne palstalle näille ainaisille uudempia Skoda Octaviaa irviville pöntöille!

    • pitääpämiettiä

      Tässäpä ideaa, lähteä hakemaan Puolasta Syrena 105 ja pörpötellä sillä Suomeen.

      • Anonyymi

        Voi olla hinnoissaan Puolassakin nuo Syrenat, kun harrastajat sielläkin ymmärtää niiden arvon. Minultakin puolalaiset kävivät ostamassa täältä Suomesta vanhan puolalaisen ajoneuvon ja aika hyvän hinnan maksoivat.


    • Ex-GTI
      • WanhaWarremies

        Olipa mielenkiintoinen juttu, kiitos linkistä!


    • WD-fanittaja

      Wheeler Dealersissa kunnostettiin Syrena taannoin. Jakso löytyy YouTubestakin, valitettavasti kuvan laatua on tahallaan heikennetty.

    • Jawasakisti
    • itäauto
      • itäauto

    • anonyymi_cb7
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Ihmettelen minäkin, että miksi Syrenaa ei ole tuotu Suomeen aikoinaan????

    • Anonyymi

      Tullitilastojen mukaan yksi FSO tuotu v. 2014, olisiko mahdollisesti FSO Syrena, se ei käy tilastoista ilmi.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      56
      1198
    2. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      153
      1158
    3. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      60
      1085
    4. Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa

      Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo
      Ikävä
      82
      986
    5. Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen

      Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu
      Kajaani
      47
      907
    6. Nyt tiistain galluppi alkaa....

      Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä
      Ikävä
      55
      828
    7. Rakastan ja ikävöin sinua

      Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä
      Ikävä
      54
      800
    8. Miten aiot saada kaivattusi?

      1) loukuttamalla 2) kidnappaamalla 3) huijaamalla 4) jokin muu, mikä?
      Ikävä
      54
      775
    9. Upea takamus

      Sulla on nainen upea takamus.
      Ikävä
      32
      722
    10. KIIKKUSTUOLI

      Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin
      80 plus
      71
      721
    Aihe