PERSUT VAALEISSA VAHVOILLA !

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015041419518693_uu.shtml

"Vaalien kakkossijasta käydään Accuscorenkin ennusteen mukaan tiukka taistelu. Perussuomalaisten takana kokoomus nappaisi 36 paikkaa, SDP 33 paikkaa.

Jos katsotaan kannatusprosentteja, niitä Accuscore ennustaa tällä hetkellä seuraavasti: keskusta 22,8 %, kokoomus 17,2, SDP 16,9, PS 16,8, vasemmistoliitto 8,3, vihreät 7,9, RKP 4,5, ja KD 3,7.

Se, että perussuomalaiset pärjäävät paikkaennusteessa paremmin kuin prosenttiennusteessa, johtuu vaalipiirikohtaisesta ennusteesta. Accuscoren ennusteen mukaan perussuomalaiset saisivat viidessä vaalipiirissä viimeisen jaossa olevan kansanedustajapaikan ja kahdessa vaalipiirissä toiseksi viimeisen paikan.

Tämä tarkoittaa, että PS onnistuisi puolueista parhaiten käyttämään saamansa äänet. Accuscoren mukaan perussuomalaisilla olisi niin sanottuja hukkaääniä (ääniä, jotka eivät realisoidu paikoiksi) noin 30 000, kun esimerkiksi SDP:llä vastaava luku on ennusteen mukaan yli 90 000 ääntä.

Iltalehden, Helsingin Sanomien ja Accuscoren kannatusprosenttiennusteet ovat hyvin lähellä toisiaan, mutta poikkeamiakin on. Iltalehden Tietoykkönen Oy:llä teettämä kannatuskysely näytti kokoomukselle alaspäin menevää trendiä, sitä kehityskulkua HS:n gallupissa ei ole."

Bisnes on bisnestä! mutta politiikka politiikkaa! Persuille onkin tulossa oikein veret pysäyttävä jyky!

Mutta twiittaillaan ja lähetellään selffieitä! kaikista 72 hampaasta !

Late Lapista.

12

65

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • älkäänaurattako

      Vaikka perusilla olisi 101 paikka, ei se heistä hallituskelpoisia tee. Mistä persut repivät ministerit? Hakkarainen teollisuusministeriksi ? Monellako pallilla Soini istuisi? Jalkapalloministerinäkö? Halla-aho ulkoministeriksi ? Mitä sitten, kun pitäisi vastata teoistaan, eikä valehedella tarkoitushakuisesti ?

      • Onhan siellä nytkin sivari puolustusministerinä, eikä ole ensimmäinen sellainen!
        Liikenneministerinäkin meillä on ollut jeppe, joka ei juoppouden vuoksi koskaan saanut edes ajokorttia ! Ne ovat eri miehet jotka ministeriöissä päätökset tekevät, nämä ministerit vain jonkinlaisina keulakuvina tuovat ne julki!
        Kun haglund tekee maailmalla jotakin vähänkään ominpäin, on pressalla aina siihen jotakin sanottavaa, eikä ne ole kehuja !

        Late Lapista.


      • Muistakaa totuus: Kepu pettää aina.


    • Köyhä

      Kaikki köyhät vaaliuurnille, niin köyhien asialla puolueesta tulee pääministeripuolue?
      Sitten sosdemarit vois esittää raippaveroa köyhille!

    • Pekkapoikahanse

      "lestajussit",jyrää meitin, pelkää kemin korpikommunisti Pekka!

      • VihdoinkinHALLITUKSEEN

        UUUTTA JYTKYÄ PUKKAA! AAAAAAAAAAAH Makeeta kiitos neitokaiset! ja Herrat!


    • PShyväeipetä

      Todistettavasti PeSu on ainoa puolue joka EI koskaan pettänyt. (se toinen aina pettää)


      Yksiselitteisesti kaikki kääntyy hyväksi ja on totta että JYTKYÄ PUKKAA! PS ei petä ikinä.

    • Jytkyäpukkaa

      JYTKY JYTKY Stop väyryselle!


      Jytkyä pukkaa!

    • Persunisti

      Persut ei ole pettäny koska eivät ole yhtään päätöstä tehneet. Soittaneet suutaan vassareitten selän takana, vastuuta lähtivät neljä vuotta sitten pakoon tekosyyllä ken eivät uskaltaneet Hakkaraista panna hallitukseen. Oikeastaan pettivät kyllä äänestäjät jäämällä vapaaehtoisesti vilttiketjuun.

      • protestiksi

        Niinkö,,, vai näkivätkö ettei Kreikkaan kannata rahojamme laittaa...?? :)))


      • protestiksi kirjoitti:

        Niinkö,,, vai näkivätkö ettei Kreikkaan kannata rahojamme laittaa...?? :)))

        Persut ovat olleet koko ajan melko pitkälti, noita kregujen tukia vastaan!
        Miksi lähteä sellaiseen hallitukseen jossa heti kättelyssä on takki käännettävä?

        Late Lapista.


      • Persunisti

        Eivät edes halunneet tosissaan estää, kunhan räksyttivät


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      141
      1493
    2. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      122
      1266
    3. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      26
      1053
    4. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      984
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      313
      881
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      99
      833
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      38
      732
    8. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      676
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      59
      672
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      144
      644
    Aihe