Surullisia uutisia: 400 pakolaista hukkunut

Surullista tosiaan. Elämä kohtelee välillä kaltoin ja täällä Suomessakin on niitä, jotka aidosti tuntevat surua tällaisen pakolaisjoukon hukkumisesta.
Mutta kyllä se siitä iloksi muuttuu. Se ei suinkaan ollut ainoa vene, kyllä niitä hukkuu vielä lisääkin, joka päivä niitä muutamia menee, uutiskynnys vain ei vain aina ylity. Jaksamista!
29<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

EU sai juuri 400 miljoonan säästöt

Äänestä
  • oooksä vittu sairas? ei helvetti sun ois pitäny olla siinä vitun laivas ! tapa ittes

    Äänestä

  • nojopooo kirjoitti:

    oooksä vittu sairas? ei helvetti sun ois pitäny olla siinä vitun laivas ! tapa ittes

    Ooksä vittu tyhmä? Kuulostat siltä.

    Äänestä

  • Käytetään ne säästyneet rahat viisaasti, ostetaan somaleille soutuveneitä joilla pääsevät kotiin.

    Äänestä

Ei pidä lähteä pakolaiseksi merten yli,kun omassa mantereella on tilaa ja pakolaispaikkoja.

Äänestä

Lukemattomia raiskauksia jäi tekemättä!

Äänestä
  • Montakohan kirvesmestaajaa jäi tulematta, entä raiskaajia olijo selvästi useampia, samoin isisin terroristeja tuossa kuormassa oli varmasti monta ja katujengiläisten alkuja, myös mummojen ryöstäjiä! Afrikkalaisten kannattaa harjoitella kiduskaaren kasvatusta ja kävellä pohjaa pitkin suoraan Suomeen! Nyt lykkäs tilapäisesti puutosta hyysäreille.

    Äänestä

Euroopan unioni on maahantunkeutumispolitiikallaan - pakolaispolitiikaksikin kutsuttu - pääsyyllinen näihin kuolemiin ja kestämättömiin mittoihin paisuvaan tulijatulvaan.

EU:n tulisi yksiselitteisesti palauttaa kaikki paperittomat maahantulijat lähtömaahansa, sillä tulijat eivät Afrikasta ihan heti tule loppumaan. Ja kuten olemme karvaasti joutuneet kokemaan, näillä tulijoilla ei ole tulomaalleen mitään hyvää annettavanaan - päinvastoin.

Maan ulkopuolisen älyn etsintää on tehostettava!

Äänestä

Niitä pukkaa taas kohta Välimerelle. Tämä lasti oli vain nano-osa siitä, mitä tuleman pitää.Turha surra, niitä riittää.

Äänestä

Paljonkohan pakolaiset joutuvat maksamaan noista "kuljetuksista" niitä järjestäville
- olen jostain lukenut että hirvittäviä summia - menettää kaiken omistamansa ja henkensä rapparirikollisille. Oikeast hirvittävän raaka ja julma on maailma - täyteen kaaokseen ajettuine
yhteiskuntineen. Vitsit vähissä - korjaisin tuota lausumaa välillä kaltoin.. muotoon jatkuvasti kaltoin aina osaa maailmanihmisistä - kyynelten laakso ja kuoleman varjon maa aina maailma on.

Äänestä

itken joen ja tulvan...hahahah

Äänestä

Eikö Suomi voisi tukea eteläisen Euroopan maita pakolaisasiassa? Lähettäisi jonkun vanhan sotalaivan välimerelle joka voisi ampua pakolaislaivojen pohjiin muutamia reikiä.
Kyllä vähenisi.

Äänestä

Puhutaanko tässä nyt niistä laittomista maahantulijoista jotka pyrkivät Afrikasta veneillä ja erilaisilla laivan hylyillä Välimeren yli Eurooppaan?
Ne kun ovat nyt uutisissa "siirtolaisia", eivät enää laittomia muuttajia. Tiedotusvälineet ovat antaneet tulolle hyväksynnän ja oikeutuksen tuolla nimityksellä.
Sehän herättää mielleyhtymän vaikka Suomeen sodan aikana tulleisiin Karjalan evakoihin, siirtoväkeen. Sellaisena niitä on haluttu esittää, tai verrattuna suomalaisiin jotka ovat muuttaneet työn perässä Ruotsiin tai muualle.
Siis siirolaisia, laittomat maahanmuuttajat ei ole enää hyväksyttävä ilmaus.

Äänestä

Luonto yrittää hoitaa tuota liikakansoitusta omilla konsteillaan. Että silleen.

Äänestä

Suomessa tapettiin sisällissodassa. Nepalissa silpoutui jotain 2000 ja jenkkien kahinoissa muutama joka päivä.
Ei kiinnosta.

Äänestä

Ruotsin valkunnassa pakoloisten hukkumisia verrattiin "auschwitzin hirmutekoihin"

Äänestä
  • Hyvä pointti!

    Äänestä

Tavallaan se on ikävää. Mutta ihmisen historia on täynnä tragedioita. Arviolta 100 miljardia ihmistä on jo kuollut ja se on meidänkin kohtalomme.

En ymmärrä tuota tunteellisuutta ja suorastaan tekopyhää oman tunnon pönkittämistä, mitä tulee kaukaisen maan asukkeihin täällä pohjolan perillä. Ymmärrän huolen lähimmäisistä ja koska meillä on kansallisvaltio ja omat säännöt minkä varaan meidät on luotu, niin on outoa heittäytyä tunteelliseksi esim. Afrikan kansalaisten vuoksi. Jokainen meistä varmaan haluaa parempaa elintasoa. Harva ihminen on tyytyväinen mitä hänellä on vaikka muista se olisi helkutin paljon. Lisää pitää saada.

Minä olen enemmän huolissani lähimmäisistä, kuten suomalaisista valtiotasolla, vaikka jotkut heistä ovat sellaisia että mikä muu maan asukki tahansa olisi parempi. Ikävää, mutta en vuodata krokotiilinkyyneliä.

Äänestä

Kaikki pakolaislaivat pitäisi upottaa heti satamasta lähdettyään, niin tulisi porukoille sellainen viesti, ettei kannata lähteä elintasopakolaiseksi europpaan.

Äänestä
  • Se olisi selvä viesti, ettei tule onnistumaan Välimeren ylitys laittomasti paperittomilta ja ihmisalakuljettajien aluksilla. Että silleen toimeksi vaan.

    Äänestä

Hyvä säästö 400 x 2283 € /kk = 913200 € / kk, jos nämä olis päässeet Suomeen asti.
Tuo tuki summa on vuodelta 2010 nyt se varmaan on korjatta taittamattomalla indeksillä paremmaksi. Huomioikaa, että tuo oli kuukauden säästö ! Vuoden säätö onkin jo 12 kk x 913200 = 10958400 € / vuosi. Että silleen.

Äänestä
  • Summa on järjettömän iso. Sen takia sitä ei julkisteta.

    Äänestä

Porukkaa on palolla muutenkin liikaa kuin pipoa. Ei näkyisi missään, vaikka miljoona hukkuisi päivässä.

Äänestä

Eurooppalaisten hyysärien ansiosta Välimeren Barraguuda voi ennennäkemättömän paksusti, samoin nahkiais populaatiot, kiitos Eva ja Päivi, Li ja Anna, sekä lukemattomat muut Suomen hyysärit, teidän ansioista Välimeren petokaloilla on Kissakalan päivät.

Äänestä

pistetään nämä Sipilän piikkiin ja loput merkkelille

Äänestä

Koko tapahtuman kauneus ja opetus riippunee katsantonäkökannasta:
https://www.youtube.com/watch?v=raGJeO9TVs8
Sailing on into the night
Toward the northern star
No one sensed the danger
In the unforgiving sea
Steaming into legend
A voyage into history

The EU-captain cried
For God sakes save your souls

Äänestä

400 paskanahkaa vähemmän ruokittavana ja raiskaavana.

Äänestä

Turhan vähän

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


yrittäkää-jaksaa kirjoitti:

Surullista tosiaan. Elämä kohtelee välillä kaltoin ja täällä Suomessakin on niitä, jotka aidosti tuntevat surua tällaisen pakolaisjoukon hukkumisesta.
Mutta kyllä se siitä iloksi muuttuu. Se ei suinkaan ollut ainoa vene, kyllä niitä hukkuu vielä lisääkin, joka päivä niitä muutamia menee, uutiskynnys vain ei vain aina ylity. Jaksamista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu