TÄLLAINEN ON RYSSÄ / ELOKUVA - K25 ! !

The Soviet Story (2008) - Suomenkielinen tekstitys
https://www.youtube.com/watch?v=oVZjyyAE-78

Subtitles in Română, Bulgarian, Hungarian, Czech, Croatian, FINNISH, French, Polish, Serbian and Spanish

"The soviet story" este un film documentar realizat pentru prima dată de Edvins Snore. Filmul spune povestea regimului sovietic şi a modului în care Uniunea Sovietică a colaborat cu Germania nazistă provocând distrugerea. Filmul prezintă documente recent descoperite în arhivă care dezvăluie detalii şocante. "The soviet story" a fost filmat timp de 2 ani în Rusia, Ucraina, Letonia, Germania, Franţa, Marea Britanie şi Belgia. Materialele pentru documentar au fost colectate de către autorul Edvins Snore timp de 10 ani. Ca urmare, documentarul prezintă o imagine cu adevărat unică, recentă în istoria sovietică. Povestea este spusă de către oameni, foşti cetăţeni sovietici, care au cunoştinţe despre cele întâmplate.
Esittäjä
Gabriel Fauré

Järkyttävää katsottavaa, ei heikkohermoisille ! !
4381
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 43

Vanhimmat

Venäjän toimiin ryhtyminen Ukrainassa on aina tiennyt kovia aikoja ukrainan kansalle:
Stalinin toimesta kätyreineen talvena 1932-33 kaikki ruokatarvikkeet Ukrainassa takavarikoitiin ja muodostettiin suunnaton saartorengas, ettei kukaan ei päässyt lähtemään pois Ukrainasta.
Kaikki eivät kuitenkaan kuolleet nälkään.
Ja se ei sopinut Stalinin suunnitelmaan...
Tämähän on juuri sitä venäläisten historiaa mitä nykyisellä Natsi-Venäjällä halutaan kirjoittaa uusiksi.

Äänestä
  • Jep, miehittäjien "politiikkaa"... Filmi vaikuttaa todella lupaavalta jos nyt lupaavaksi voi sanoa sen totuudellisuutta ja hirveyttä. Sanattomaksi vetää. Mutta on katsottava ja kestettävä. Suutani en sulje näiltä jutuilta, niin kauan kun henki pihisee ...

    Äänestä

  • SuomiNatoon kirjoitti:

    Jep, miehittäjien "politiikkaa"... Filmi vaikuttaa todella lupaavalta jos nyt lupaavaksi voi sanoa sen totuudellisuutta ja hirveyttä. Sanattomaksi vetää. Mutta on katsottava ja kestettävä. Suutani en sulje näiltä jutuilta, niin kauan kun henki pihisee ...

    samaa ne jenkit toimittaa lähi idässä paraikaa hullun hommia joista suomen pitää pysyä erossa niin kauan kun mahdollista?

    Äänestä

  • Herrantähren!
    Neuvostoliitto ja Venäjä ovat kaksi täysin eri asiaa!
    Neuvostoliitto oli kasaarijuutalaisten kokeiluvaltio!
    Venäjä on aidompi ja perinteikkäämpi, eikä Stalinilla(georgialainen) ole mitään tekemistä sen kanssa!

    Äänestä

  • Perskele kirjoitti:

    Herrantähren!
    Neuvostoliitto ja Venäjä ovat kaksi täysin eri asiaa!
    Neuvostoliitto oli kasaarijuutalaisten kokeiluvaltio!
    Venäjä on aidompi ja perinteikkäämpi, eikä Stalinilla(georgialainen) ole mitään tekemistä sen kanssa!

    Venäjä tai Neuvostoliitto tai Venäjä, ryssistä se aina koostuu.

    Äänestä

  • Oletko kauankin ollut yksisilmäinen idiootti?

    Äänestä

  • HOP

    Äänestä

jaksetaan aina horista neukkulan ajan hirmuteoista 20-50 luvulla. mitenkäs se meni suomessa 17-18 luvulla. jokainen joka käynyt suomenlinnassa tai muissa keskitysleireissä johon aloittava kansamme punaiset tungettiin voi miettiä kenen käsissä on se veri. ja 20-30 luvulla varsin hurjistunut ILK ja rajalle muilutukset. marskiakin kutsuttiin aluksi valkolais lahtari marskiks. ennen meitä oli vain briteillä buurisodassa ja jenkeillä sisällissodassa keskitysleirejä. ja samoiksi voidaan luokitella intiaanikysymyksen, filippiinit. tai sitten austraalian aboriginaalit tai uuden seelannin maorit. ja voimakas toisen maailman sodan jälkeinen siirtolaisuun balttimaista. siniset silmät ja vaalea tukka. verisimmät kädet on pitkälti nyky liberaali kapitalisteillä jotka omistaa kohta koko maailman.

Äänestä
  • ja suurin osa on muuten juutalaisia.

    Äänestä

  • huvittavinta on se että kun natsit jyräs läpi ukrainan koputtamaan moskovan ovelle niin silloin oli setä aurinkoinen pistänyt lihoiksi koko älymystön ja upseerit maastaan. ukrainalaiset olisi ilomielin liittynyt saksalaisten puolelle mutta kansalaissosialistit piti niitä aliihmisinä ja rämekansana. kertoo paljon sauerkraut rosvomenttalismista. mimmoisessakohan euroopassa elettäisiin nykyisin jos natsit olisi "vapauttanut" ukrainan, balttian maat, ja tuhonnut moskovan maan tasalle. sääli että hitler oli niin nuija että keskeytti hyökkäyksen moskovan porteille talveksi. pituuskompleksista ja narsismista kärsivä samoin kuin napoleon.

    Äänestä

Ryssät pitää tappaa, ennenkuin ne tappaa lisää ukrainalaisia.

Äänestä
  • Taidat olla itsekin natsi, kun kannatat Kiovan natseja?

    Äänestä

  • En ole natsi, sanon vain suoraan sen miltä tuntuu kun kukaan ei pysäytä ryssien invaasiota Ukrainassa.

    Äänestä

Sama tuhoamisohjelma oli Maon kiinassa mutta ryssät oli tehokkaampia ja brutaaleja. Kiittäkää Suomen sotien veteraaneja siitä että emme joutuneet ryssän armoille ryssän helvettiin.

Äänestä
  • "Kiittäkää Suomen sotien veteraaneja siitä että emme joutuneet ryssän armoille ryssän helvettiin."

    KIITETÄÄN, JA KIITETTIIN AIKOINAAN, SOITIN NIMITTÄIN JALKAVÄENKENRAALI ADOLF ENHROOTHILLE ! !

    Äänestä

  • NL:n johdossa oli KASAARIJUUTALAISET!
    Syytä heitä!

    Äänestä

  • Perskele kirjoitti:

    NL:n johdossa oli KASAARIJUUTALAISET!
    Syytä heitä!

    STALIN, oli itse kasaarijuutalainen.

    Äänestä

Sadan miljoonan ihmisen etninen joukkomurha

Historioitsija Ward Churchill katsoo Amerikoiden alkuperäisväestön olleen systemaattisen hävittämisen kohteena vuodesta 1492 vuoteen 1892. Churchill arvioi noin sadan miljoonan alkuperäisväestöön kuuluneen henkilön kuolleen järjestelmällisen tuhoamisen seurauksena.

"(Heitä) on hakattu kirveillä ja miekoilla kappaleiksi, poltettu elävältä, poljettu hevosten kavioiden alle, metsästetty kuin riistaa ja syötetty koirille. Ammuttu, puukotettu, skalpeerattu päänahkarahan takia, ripustettu lihakoukkuihin, heitetty mereen laivoista, käytetty orjatyövoimana, nälkiinnytetty tarkoituksella, palellutettu marsseilla ja leireillä, ja myös tahallaan altistettu tartuntataudeille."

Kansanmurhan ei tarvitse tapahtua massamurhalla yhdellä kertaa. Määritelmällisesti kansanmurha on koordinoitua toimintaa, jossa jokin kansanryhmä häivytetään tai sitä heikennetään tai sille aiheutetaan vahinkoa. Kansanmurhasuunnitelmiin kuuluu myös kyseisen yhteisön poliittisten ja sosiaalisten järjestelmien, kulttuurin, kielen, kansallistunteen, uskonnon, taloudellisen olemassaolon, henkilökohtaisen turvallisuuden, vapauden, terveyden ja arvokkuuden tarkoituksellinen hävittäminen.

James Anaya, YK:n erikoisraportoija alkuperäiskansojen oikeuksista, luovutti raporttinsa reservaattien tilanteesta 20. syyskuuta tänä vuonna YK:n ihmisoikeuksien komitealle (UNHRC).

Anaya sanoi puhuessaan neuvoston edessä alkuperäisväestön (Amerikan intiaanien) joutuvan yhä kohtaamaan "merkittäviä haasteita, jotka ovat kytköksissä laajalti tapahtuneisiin historiallisiin vääryyksiin, mukaan lukien rikotut sopimukset ja sortotoimet sekä väärille urille joutunut hallituspolitiikka, jotka tänään näyttäytyvät epäoikeudenmukaisuuteen viittaavina lukuisina indikaattoreina sekä heidän yksilöllisten ja kollektiivisten oikeuksiensa harjoittamisen tiellä olevina esteinä."

Yhdysvaltain YK-edustusto on tarjonnut muodollisen vastauksen esiin nostettuihin huolenaiheisiin mm. viittaamalla 3 prosentin korotukseen intiaaneille osoitetun 19,4 miljardin dollarin budjettiin.

Yhdysvalloissa on 310 reservaattia, joissa elää noin 4,5 miljoonaa intiaania.

American Indians Rights and Resource Organization:in John Gomez katsoo, että "erikoisraportoija ei tunnistanut ollenkaan ihmis- ja perusoikeuksien loukkausten muodostamaa kasvavaa ongelmaa, joiden kohteena ovat Yhdysvaltain alkuperäisväestöt". Gomez ei ole yllättynyt. "Jos näiden ongelmien olemassaolo myönnettäisiin ja se, ettei Yhdysvallat ole tehnyt mitään sorron kohteena olevien oikeuksien suojelemiseksi, se paljastaisi Yhdysvaltain hallituksen ja hallinnon tekopyhyyden."

Kanadassa tilanne ei ole sen parempi.

Yhdistyneiden kansakuntien yleiskokous hyväksyi vuonna 1948 yleissopimuksen kansanmurhana pidettävän rikoksen ehkäisemiseksi ja rankaisemiseksi (Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide). Sopimus hyväksyttiin Suomessa vuonna 1959 annetulla lailla (557/59). Ensimmäiset rangaistussäännökset joukkotuhonnasta hyväksyttiin Suomen rikoslakiin 1974, ja ne ovat voimassa edelleen.

Äänestä
  • Mitä ihmeen väliä jenkkien omilla jutuilla on, kun meidän suomalaisten naapurissa makaa tällainen kansanmurhaaja, etkö ymmärrä, tämä juttu on nyt vaan "se ensisijainen huolen kohde" ???

    Äänestä

  • Kasaarijuutalaiset eivät enää ole vallassa Venäjällä!

    Äänestä

Melkoisia dokumentteja!
Aina sidan hävinnyt on kaikkeen syyllinen,ei koskaan voittaja ole syyllistynyt mihinkään.
Tämä nyt vain on näin ja tulee olemaan jatkossakin.

Selvää on ,että parempi olis ollut maailma ainakin vähän jos koskaan ei olis Syntynyt Hitleriä ,Stalinia Ja Leniniä. Suuria murhauttajiahan nuo kaikki on olleet. Mutta se, että
Hitleriä raatoa ei nosteta Saksassa jalustalle.Toista on Venäjällä, nämä kaksi raatoa
on aika-ajoin hyvinkin suuria sankareita.Hyi olkoon,ei muuta voi sanoa.

Äänestä
  • silti tuo intiaanien kansanmurha on aivan yhtä paha juttu ja pahoin pelkään että kohta soditaan taas?

    Äänestä

  • realismi kirjoitti:

    silti tuo intiaanien kansanmurha on aivan yhtä paha juttu ja pahoin pelkään että kohta soditaan taas?

    Tuo tarina intiaanien kansanmurhasta on vain arvailuun perustuvaa, eikä se liity käsiteltävään aiheeseen. Toki on selvää, että intiaanit eivät pitäneet siitä, että Euroopasta tuli kansainvaellus heidän asuttamilleen maille. Joukossa oli väkeä myös Venäjältä, koska olot siellä eivät silloinkaan olleet hääviset.

    Monille historiaa tuntemattomille tämä elokuva antaa vallan toisenlaisen kuvan mitä suomettunut Suomi on meille aivopessyt noista psykopaattisista suurrikollisista ja kymmeniä miljoonia tapattaneista massamurhaajista.
    Silti tuossa elokuvassa raapaistaan vasta pintaa. Todellisuus kaikkine yksityiskohtineen on vielä paljon julmempi ja sairaampi mitä lyhyessä elokuvassa pystytään käsittelemään, vaikka siinä autenttista filmimateriaalia onkin.
    Tämän tietää jokainen joka on lukenut hyvän kirjan ja katsonut innokkaana siitä tehdyn elokuvan, joka sitten on ollut valtava pettymys, kun juuri mitään kirjan hienoksia ei käsitelty lainkaan.

    Lukekaa hyvät ihmiset historiaa kirjoista nyt kun sitä on Suomessakin saatavilla. Aloittakaa vaikka tämän linkin kirjasta, takaan, että ette pitkästy http://iluvon66war.blogspot.com.es/2013/03/stalinin-kuolemasta-60-vuotta-60.html

    Äänestä

  • realismi kirjoitti:

    silti tuo intiaanien kansanmurha on aivan yhtä paha juttu ja pahoin pelkään että kohta soditaan taas?

    Ja väitätkö ettei ryssä ole tappanut isosta maastaan suurinta osaa venäläissukuisia pieniä kansoja? Siellä seassa myös suomensukuiset kansat?

    Äänestä

  • Historiansa_lukenut kirjoitti:

    Tuo tarina intiaanien kansanmurhasta on vain arvailuun perustuvaa, eikä se liity käsiteltävään aiheeseen. Toki on selvää, että intiaanit eivät pitäneet siitä, että Euroopasta tuli kansainvaellus heidän asuttamilleen maille. Joukossa oli väkeä myös Venäjältä, koska olot siellä eivät silloinkaan olleet hääviset.

    Monille historiaa tuntemattomille tämä elokuva antaa vallan toisenlaisen kuvan mitä suomettunut Suomi on meille aivopessyt noista psykopaattisista suurrikollisista ja kymmeniä miljoonia tapattaneista massamurhaajista.
    Silti tuossa elokuvassa raapaistaan vasta pintaa. Todellisuus kaikkine yksityiskohtineen on vielä paljon julmempi ja sairaampi mitä lyhyessä elokuvassa pystytään käsittelemään, vaikka siinä autenttista filmimateriaalia onkin.
    Tämän tietää jokainen joka on lukenut hyvän kirjan ja katsonut innokkaana siitä tehdyn elokuvan, joka sitten on ollut valtava pettymys, kun juuri mitään kirjan hienoksia ei käsitelty lainkaan.

    Lukekaa hyvät ihmiset historiaa kirjoista nyt kun sitä on Suomessakin saatavilla. Aloittakaa vaikka tämän linkin kirjasta, takaan, että ette pitkästy http://iluvon66war.blogspot.com.es/2013/03/stalinin-kuolemasta-60-vuotta-60.html

    "Silti tuossa elokuvassa raapaistaan vasta pintaa. Todellisuus kaikkine yksityiskohtineen on vielä paljon julmempi ja sairaampi mitä lyhyessä elokuvassa pystytään käsittelemään, vaikka siinä autenttista filmimateriaalia onkin."

    Etoo koko dokumentin katsominen, sen verran kaameaa katsottavaa on, mutta tehdäänpä töitä, ja katsotaan kaameaan loppuun saakka.

    Se, joka ei sinisilmäisenä halua ummistaa unten maille ja vielä kyseenalaistaa Suomen ja suomalaisten itsenäisyyden ja itsemääräämisoikeuden isompien riistäjävaltioiden terrorilta, katsokoon kyseisen silmät avaavan raadollisen dokumentin. Vatsanpurujen uhalla.

    Äänestä

  • Historiansa_lukenut kirjoitti:

    Tuo tarina intiaanien kansanmurhasta on vain arvailuun perustuvaa, eikä se liity käsiteltävään aiheeseen. Toki on selvää, että intiaanit eivät pitäneet siitä, että Euroopasta tuli kansainvaellus heidän asuttamilleen maille. Joukossa oli väkeä myös Venäjältä, koska olot siellä eivät silloinkaan olleet hääviset.

    Monille historiaa tuntemattomille tämä elokuva antaa vallan toisenlaisen kuvan mitä suomettunut Suomi on meille aivopessyt noista psykopaattisista suurrikollisista ja kymmeniä miljoonia tapattaneista massamurhaajista.
    Silti tuossa elokuvassa raapaistaan vasta pintaa. Todellisuus kaikkine yksityiskohtineen on vielä paljon julmempi ja sairaampi mitä lyhyessä elokuvassa pystytään käsittelemään, vaikka siinä autenttista filmimateriaalia onkin.
    Tämän tietää jokainen joka on lukenut hyvän kirjan ja katsonut innokkaana siitä tehdyn elokuvan, joka sitten on ollut valtava pettymys, kun juuri mitään kirjan hienoksia ei käsitelty lainkaan.

    Lukekaa hyvät ihmiset historiaa kirjoista nyt kun sitä on Suomessakin saatavilla. Aloittakaa vaikka tämän linkin kirjasta, takaan, että ette pitkästy http://iluvon66war.blogspot.com.es/2013/03/stalinin-kuolemasta-60-vuotta-60.html

    "Lukekaa hyvät ihmiset historiaa kirjoista nyt kun sitä on Suomessakin saatavilla. Aloittakaa vaikka tämän linkin kirjasta, takaan, että ette pitkästy http://iluvon66war.blogspot.com.es/2013/03/stalinin-kuolemasta-60-vuotta-60.html "

    Kiitos linkistä, tsekkaillaan ! !

    Äänestä

  • Oleppa hyvä. Minäkään en tiennyt Stalinista juuri mitään ennen kuin luin tuon kirjan. Siitä on valio ja koululaitos pitäneet huolen, että ei ole päässyt leviämään "väärää" tietoa.
    Tuo elokuva ei todellakaan kerro kovin paljoa, mutta hyvä niinkin, että saadaan aivopestyn kansan silmät edes raolleen siitä millaisia petoja nuo työn sankarit ovat olleet.

    Äänestä

Suomi huomaamattaan kritisoi 1990- luvulla Amerikan intiaanien sukupuuttoon tappamista. Sen jälkeen ei ole tullut Valkohuussiin kutsua. Tavja Havonen vahingossa lausui totuuden USAn kaksinaamaisuudesta isi-Bussin Irakin hävittämistä. Ei tullut Hornettiromuihin maksettuja ohjuksiamme, joita jo lastattiin Suomeen!
Tämä kuvaa sen ahdingon, jossa elämme, jos jotakin historian totuutta haluaisimme poikkiteloin Natoa moittia.
Me saamme uhota ja räkyttää Venäjälle nyt, kuten tämänkin aamun radiolähetyksissä on ollut vallalla teema. Meillä on nyt natolainen puhallus takanamme, että kaivamme uudelleen ja uudelleen Kathyt ja Siperian vankileirit näkösälle.
Meillä ei ole nyt munaa kaivaa omia Hennalaa, Tammisaarta tai Suomenlinnan tapettujen siviilien ruumiskasoja ainoankaan YLE-ohjelman aiheeksi!!
Uskallamme soittaa suutamme Syyriasta Assadia vastaan, mutta meille ei erikoisulkopolitiikanasiantuntijamme oikein tiedä mitä sanoa USAn luomasta ISIStä tai Al Gaidasta. Ukrainan Azov -järjestöä pitää TVn toimittajat ”vapauden ja ukrainalaisten oikeuksien puolustusjärjestelmänä”. Kameraa vein ei haluta pitää tankin hakaristis-SA kilvissä näkyvissä ja Heil -huudotkin on haastatteluissa häivytetty!

Äänestä

Liittoutuneet syyllistyivät todelliseen holokaustiin pommittamalla siiviilejä kaupungeissa kuten Hampuri, Dresden, Tokio, Hirosima, Nagasaki jne. Näissä pommituksissa kuoli 6 miljoonaa siviiliä. Se oli se todellinen holokausti.

Äänestä
  • Eli natsit olisi pitänyt säästää?

    Äänestä

juutalaisiin kohdistunut kansanmurha on tunnetuin vain siksi, että juutalaiset omistavat ja kontrolloivat tiedeotusvälineitä ja omistavat Hollywoodin.

Armenialaisiin kohdistunut kansanmurha 1915 on kuitenkin paremmin dokumentoitu todistein, vaikkei siitä ole suitsutettukaan vuosikymmeniä. Hollywood ei ole tehnyt yhtään elokuvaa armenialaisten kansanmurhasta.

Ukrainalaisiin kohdistunut HOLODOMOR eli nälkään tappaminen oli kokeilussa 1920-luvulla, jossa kuoli puoli miljoonaa ja se laitettiin käytäntöön rajat sulkemalla 1932-33, jolloin 7-16 miljoonaa kuoli ja se toistettiin vielä kolmannen kerran 1946-47, jolloin miljoonat menettivät taas henkensä. Yhteensä kuolleita ukrainalaisia on arvioitu olleen jopa 20 miljoonaa. Viralliset luvut ovat kuitenkin 7-10 miljoonaa.

Kambodian kansanmurhastakin 1970-luvulla tehtiin vain yksi "Killing Fields" Hollywood-elokuva.

Vietnamilaisiin kohdistuneesta kansanmurhasta ja kemikaaleilla ja napalmilla suoritetusta myrkytyksestä ei ole tehty yhtään Hollywood-elokuvaa, jossa kansanmurhaa käsiteltäisiin miljoonien vietnamilaisten kansanmurhana. Samanaikaisesti amerikkalaiset suorittivat kansanmurhan myös Laosissa, jossa kuoli ainakin puoli miljoonaa siviiliä, vaikka Laos oli puolueeton valtio eikä USA ollut virallisesti sodassa Laosin kanssa.

Belgian Kongossa suoritetusta 10-30 miljoonan afrikkalaisen kansanmurhasta on tehty vain yksi dokumenttielokuva. Hollywood ei ole tehnyt yhtään elokuvaa tästä kansanmurhasta joka tapahtui 1885-1918.

Stalinin kymmenien miljoonien ja Maon satojen miljoonien kansanmurhista ei ole tehty yhtään Hollywood elokuvaa.

Hollywood ei ole myöskään tehnyt elokuvia amerikanintiaanejen kansanmurhista samaan tyyliin kuin juutalaisten murhaamisesta, vaikka kyseessä oli samanlainen systemaattinen rasistinen kansanmurha.

USA:ssa kuoli 1941-45 keskitysleireillä etnisiä japanilaisia, jotka olivat USA.n kansalaisia, mutta joiden esi-isät olivat saapuneet Japanista. USa:n juutalaishallinto piti oikeutenaan rankaista heitä vinojen silmiensä ja esi-isiensä tähden. Hollywood ei ole tehnyt yhtään elokuvaa näistä keskitysleireistä.

Äänestä

No ihmetellääs nyt yhdessä, kenellä on tietoa pahimmista kansanmurhista.-

- Tasmania. Alkuperäisväestö ajetiin metsäaukioille kuin villit eläimet ja ammuttiin. Syrjäsaarille jäi jotain sekarotuisia jäseniä.

- Tulimaa. Kaikki alkuperäisasukkaat ovat kuolleet.

- Argentiinan alkuperäis intiaanit. Kaikki tapettu.

- Tanska ja Grönlanti: sivistyksen nimissä eskimoille asetettiin oppivelvollisuus. Lapset otettiin vanhemmilta pois täysihoitoon. Kun lapset olivat vanhempien luona vain kuukauden vuodessa, heidät saatiin vieroitettua eskimoiden elintavasta.

- Uuden Seelannin maorit. Valtava työttömyys. Puolet US vankiloiden asukeista on maoreja.

- Japani: onnistui tappamaan ehkä 30 milj ihmistä II maailmansodassa. Melkein kaikki olivat siviilejä. Kiinalaisia kuoli 22 milj, indonesialaisia 4 milj.

- Kambosha: oma väki tappoi 30% omasta väestöstä parissa vuodessa.

- Belgian kuningas Leopold tapatti Kongon väestöstä puolet. Väkiluku laski 20 miljoonasta 10 miljoonaan kun Leopold harjoitti yksityistä kumibisnestä viidakossa.

Äänestä

Kansanmurha, joka jäi uutisoimatta

Huhtikuussa 1994 Ruandan hallituksen organisoimat iskujoukot surmasivat järjestelmällisesti satoja tuhansia maan tutsivähemmistön jäseniä.

Presidentinkaartin sotilaiden tehtävänä oli puolestaan eliminoida äärihutuja vastustavat ministerit ja muut poliitikot sekä maan älymystön edustajat, papit, lääkärit, lakimiehet, toimittajat ja ihmisoikeusaktivistit. Nämä olivat pääasiassa valtaväestöön kuuluvia hutuja.

Mediassa on vuosia myöhemmin syytetty YK:ta ja suurvaltoja siitä, etteivät nämä tehneet oikeastaan yhtään mitään kansanmurhan estämiseksi. Mutta kansainvälinen media vaikutti myös keskeisesti ulkopuolisen maailman piittaamattomuuteen.

Maailman lehdissä ja tv-uutisissa ei huhtikuussa 1994 kerrottu, mitä pienessä Keski-Afrikan maassa Ruandassa todella tapahtui.

Uutisoinnissa sotkettiin keskenään siviilien systemaattiset joukkomurhat ja maan pohjoisosissa käydyt taistelut hallituksen armeijan ja kapinallisen Ruandan isänmaallisen rintaman (FPR) sotilaiden välillä. Kansanmurhan sijasta uutisissa puhuttiin anarkiasta, silmittömästä väkivallasta ja Ruandan ikivanhoista heimoriidoista.

Kolmen kuukauden aikana äärihutujen iskujoukot surmasivat ja silpoivat viidakkoveitsillä miljoona ihmistä, mutta kameramiehet eivät olleet joukoittain tallentamassa väkivallantekoja.

Ruandan kansanmurhan ajalta on olemassa vain kolme kaukaa kuvattua, rakeista videopätkää, joissa iskujoukkojen jäsenet silpovat ihmisiä kuoliaaksi Ruandan pääkaupungissa Kigalissa.

Hiukan enemmän kuvia löytyy maaseudun kirkkojen edustalla surmattujen ihmisten pääkalloista ja luurangoista, joita päästiin kuvaamaan viikkoja tai kuukausia joukkomurhien jälkeen.

Olin itse toimittajana Ruandassa ja pakolaisleirillä naapurimaassa Tansaniassa kesäkuussa 1994, kaksi kuukautta kansanmurhan alkamisen jälkeen. Olin keräämässä aineistoa Ylen radiodokumenttia varten.

Biumban kaupungin reunamilla FPR:n sissien vapauttamalla alueella tapasin Ruandan opposition edustajia, jotka olivat selvinneet joukkomurhista hengissä: ministeri, puoluejohtajia, suurlähettiläs, ranskan kielen professori ja sairaalan ylijohtaja.

Kaikki olivat hutuja ja järkyttyneitä ulkomaisen median raportoinnin yksipuolisuudesta.

”Puhuminen Ruandan heimosodasta on kuin lukisi paksusta kirjasta vain yhden sivun”, totesi Bonaventure Ubalijoro, Ruandan entinen Ranskan ja Yhdysvaltojen suurlähettiläs.
>>Maailman lehdissä ja tv-uutisissa ei huhtikuussa 1994 kerrottu, mitä Ruandassa todella tapahtui.

”Kyseessä on poliittinen verilöyly. Ihmiset, jotka on tapettu – sekä tutsit että hutut – tapettiin heidän poliittisten mielipiteidensä takia, koska he vastustivat presidentti Habyarimanan puoluetta, joka oli aiemmin ainoa sallittu poliittinen puolue.”

Vuotta myöhemmin olin mukana kansainvälisessä tutkimusryhmässä, joka arvioi ulkomaiden reaktioita Ruandan konfliktiin ja kansanmurhaan. Tutkimus oli avunantajamaiden järjestön OECD:n rahoittama. Minun tehtävänäni oli käydä läpi Yhdysvaltojen, Britannian ja Ranskan suurimpien sanomalehtien uutisointia Ruandan kansanmurhan ajalta.

Kaivoin tällä viikolla esiin tuon vanhan tutkimusaineiston – joka on hämmentävää luettavaa.

Kansanmurha käynnistyi pian sen jälkeen kun Ruandan ja naapurimaan Burundin presidenttejä kuljettanut lentokone ammuttiin alas Kigalin lähellä huhtikuun 6. päivän iltana 1994. Kahden Afrikan maan presidentin lentoturma oli uutinen länsimaiden valtalehtien etusivuja myöten.

Kun presidentinkaarti lähti tappamaan Ruandan hutuministereitä ja kuolemanpartiot aloittivat tutsien järjestelmällisen surmaamisen, länsimaiden laatulehtien raportointi keskittyi valkoihoisten ulkomaalaisten evakuoimiseen.

Tämän jälkeen Ruanda vajosi pariksi viikoksi lähes täydelliseen uutispimentoon, kunnes kymmeniä tuhansia ruumiita ajelehti Ruandan rajalla virtaavaa Kagerajokea pitkin Victoriajärveen. Toukokuuhun mennessä ainakin 300 000 ihmistä oli tapettu Ruandan kylissä ja kaupungeissa maailman tiedotusvälineiden siitä kertomatta.

Brittiläinen The Times -lehti kertoi 11. 4. 1994 pääkirjoituksessaan, että Ranska ja Belgia olivat lähettäneet Ruandaan joukkojaan evakuoimaan omia kansalaisiaan.

”Mutta ulkomaiset joukot eivät pysty häivyttämään Ruandan verikiihkoa. Tämä on ruandalaisten itsensä tehtävä, ennen kuin mielettömyyden vuoksi menehtyy lisää ihmishenkiä”, lontoolaislehti linjasi päivälleen 20 vuotta sitten.

New York Times puolestaan totesi 10. 4. 1994, että YK:n tulee toimittaa Ruandaan hätäapua ja pyrkiä rauhansovitteluun.

”Mutta jossain vaiheessa maailman voi olla syytä kysyä, että jos nämä toimet eivät auta, olisiko parempi siirtyä sivuun, mikäli kiistakumppanit eivät kykene pääsemään sopuun.”

Kesti pitkään ennen kuin asioiden todellinen laita valkeni median valtavirralle ja kotitoimitusten päälliköille – ja Suomessa vielä pidempään.

Suomen Kuvalehti kirjoitti vielä kesäkuun alussa, kuinka Ruandassa ja Burundissa tapetaan silmittömästi. ”Tosin hutut ja tutsit ovat tappaneet toisiaan satoja vuosia, mutta nyt

Äänestä
  • kuolleiden määrä on noussut yli uutiskynnyksen. Nyt näyttää siltä, että kumpikin osapuoli aikoo tuhota toisensa viimeiseen mieheen. Heimot ovat käyneet sotaa koko ajan, mutta sellaista tappamista kuin nyt ei ole esiintynyt aikaisemmin.”

    Ruanda ei ollut kansanmurhan aikana suinkaan mikään maailman ykkösuutinen. Koko huhtikuun aikana maassa oli enimmillään vain 15 ulkomaalaista toimittajaa.

    Äärihutut saivat jatkaa tutsien surmaamista vailla sen suurempaa huolta maailman median huomiosta.

    Kevään ja kesän 1994 suurimpia uutisaiheita olivat taistelut Bosniassa, Etelä-Afrikan ensimmäiset vapaat vaalit, jalkapallon MM-kisat ja Yhdysvalloissa ex-vaimonsa murhasta syytetyn entisen amerikkalaisen jalkapallon pelaajan O. J. Simpsonin vangitsemisoikeudenkäynti.

    Ruandasta tuli iso uutisaihe vasta heinäkuun lopulla, kun kapinalliset ajoivat äärihutujen hallituksen vallasta ja äärihutut pakottivat miljoona ihmistä mukaansa maanpakoon silloisen Zairen rajan taakse. Zaireen lennätetyt ulkomaalaiset toimittajat eivät kuitenkaan raportoineet tuolloin jo päättyneestä kansanmurhasta vaan humanitaarisesta katastrofista pakolaisleireillä, jotka olivat täydellisesti äärihutujen hallinnassa.

    Äänestä

Joku tuolla mainitsi, että emme ole kaivelleet omia ruumiskasojamme. Onhan noita etsitty, mutta kun asiassa ei ole perää, niin ei löydy.

Totta, että maanpettureita teloitettiin, mutta niin siihen aikaan oli tapana kaikkialla jossa laillista hallitusta vastaan noustiin aseelliseen kapinaan. Joka sellaiseen lahtarisakkiin lähtee, niin tietää varmasti, että kuolo korjaa.

Teloituksia oli lopulta varsin maltillinen määrä. Jotkut marisevat, että teloitettiin turhasta, mutta jos oli punainen käsivarsinauha, niin ei tullut aiheetta. Maanpetos rangaistiin useimmissa maissa kuolemalla, erityisesti sodan aikana.

Jos punaiset olisivat voittaneet, niin olisimme kaikki punaisesta terrorista ja Stalinin vainoista henkiin jääneet Siperiassa ja Suomessa asuisi suuri venäläisenemmistö kuten Krimillä.

Äänestä
  • "Jos punaiset olisivat voittaneet, niin olisimme kaikki punaisesta terrorista ja Stalinin vainoista henkiin jääneet Siperiassa ja Suomessa asuisi suuri venäläisenemmistö kuten Krimillä."

    Se on juuri näin, joku postaa ylempänä pitkiä litanioita muualla kaukana maailmalla tapahtuneista vääryyksistä jotka eivät ole aloitukseen nähden ollenkaan olennaisia, nyt on kyse ryssistä, meidän itä- ja lähinaapurissa.

    Äänestä

Autenttista materiaalia...

Äänestä

Jos ei nyt mennä Natoon, niin tuo sama tapahtuu kohta Suomessa. Venäjä on hulluuksissaan nyt vaarallisempi kuin Neuvostoliitto, vaikka ei olekaan isompi kuin Puola ja Italia yhteensä muuten kuin pinta-alaltaan.

Äänestä
  • Tämä on totta. Venäjä ei tule muuttumaan miksikään meidän naapurissa, se tulee AINA koettelemaan Suomen itsenäisyyttä ja sen kestävyyttä, niin se on tehnyt muillekin naapurivaltioilleen. Nato antaa tarvittavan puolustuksen Suomelle Venäjää vastaan mitä tällä hetkellä ei ole, jos Venäjälle tulee vieläkin pahempi diktaattori putinin tilalle, sen verran hulluksi on meno yltynyt venäjällä että he vielä valitsevat Zirinovskin tapaisen hallitsijan seuraavaksi.

    Koska tällainen epävarmuus leijuu, ja on leijunut viimeiset 70 vuotta Suomen yllä eikö kukaan huomaa, miten tämä vaikuttaa koko Suomen politiikkaan, elämään, suomalaisten puheisiin? Suomalaiset suomettuu, puhuvat epävarmasti, hermoilevat, kaikki suomalaisten epävarmuus perustuu juuri tähän pelkoon, kun saa pelätä koko ajan ison karhun kainalossa että syökö se nyt vai 10 vuoden kuluttua?

    Ajatelkaa nyt vähän. On aika päästä meidän suomalaisten pois tästä meidän "egyptiläisten ikeestä".

    Äänestä

Niinhän se on, että pahuuteen suuntautuneet laumahenkiset ihmiset ovat melko samanlaisia luonteeltaan - ja sielunsa ominaisuuksiltaan - edustamastaan ideologiasta riippumatta.

https://www.netikka.net/mpeltonen/darwinismi.htm

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


JaSuomiNatoonJaHeti kirjoitti:

The Soviet Story (2008) - Suomenkielinen tekstitys
https://www.youtube.com/watch?v=oVZjyyAE-78

Subtitles in Română, Bulgarian, Hungarian, Czech, Croatian, FINNISH, French, Polish, Serbian and Spanish

"The soviet story" este un film documentar realizat pentru prima dată de Edvins Snore. Filmul spune povestea regimului sovietic şi a modului în care Uniunea Sovietică a colaborat cu Germania nazistă provocând distrugerea. Filmul prezintă documente recent descoperite în arhivă care dezvăluie detalii şocante. "The soviet story" a fost filmat timp de 2 ani în Rusia, Ucraina, Letonia, Germania, Franţa, Marea Britanie şi Belgia. Materialele pentru documentar au fost colectate de către autorul Edvins Snore timp de 10 ani. Ca urmare, documentarul prezintă o imagine cu adevărat unică, recentă în istoria sovietică. Povestea este spusă de către oameni, foşti cetăţeni sovietici, care au cunoştinţe despre cele întâmplate.
Esittäjä
Gabriel Fauré

Järkyttävää katsottavaa, ei heikkohermoisille ! !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu