Työnteko on henkistä pääomaa

Työtä tekevä saa työstä aina henkistä pääomaa, jota on mm. työkokemus, työnautinto, työilo, työmenestys ja työtarmo. Näitä työtön kaipaa kaikista eniten, koska ne tuovat sisältöä elämään. Sen sijaan raha ei tuo minkäänlaista lisäarvoa elämään työttömälle, päinvastoin. Raha turmelee työttömän ja altistaa hänet ahneudelle, alkoholismiin, huumeisiin, maksullisiin seksipalveluihin ja väkivallalle. Pitkään työelämässä olleelle ammattilaiselle nämä asiat eivät ole ongelma, koska henkistä pääomaa hänellä on jo niin paljon, että kyseiset synnit pystytään välttämään. Työttömän taas täytyy ensin haalia tätä henkistä pääomaa palkattomassa työssä, jotta hänelle syntyy riittävän vahva vastustuskyky rahan turmelevalle vaikutukselle. Siksi on ensisijaisen tärkeää, että työttömät ohjataan ensisijaisesti kuntouttavaan työhön, työkokeiluun, harjoitteluun ja muuhun palkattomaan palveluun palkkatyön sijasta.
487
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

"Raha turmelee työttömän ja altistaa hänet ahneudelle, alkoholismiin, huumeisiin, maksullisiin seksipalveluihin ja väkivallalle. "

Ei Suomen työläispalkoilla näihin ole varaa.

Pomomiehet on niitä jolla on varaa huoriin ja huumeisiin. Tämän tuleekin muuttua. Yritysjohtajien ja pomojen henkinen pääoma tulee siitä että saa ottaa jonkun palkalla töihin - muuta ei toimitusjohtajat ja pomot tarvitse. Parempi nostaa alaisten liksoja siihen pisteeseen asti ettei ole varaa luksushuoriin, ferrareihin sekä huumeisiin vahingossakaan.

Pomoilla ei yleensä ole vapaa-ajallaan elämässään mitään muuta sisältöä, kuin sohvilla makailu. Tämän vuoksi pomot ja johtajat tarvitsevat elämäänsä sisältöä työntekijöiden palkkaamisesta ja heidän perehdyttämisestään, jotta elämä ei olisi vain makailua. Siksi on tärkeää, jotta yritysjohtajat antavat rahansa palkan muodossa niille jotka rahaa enemmän tarvitsevat, ja osaavat sen järkevämmin käyttää kuin yritysjohtajat, jotka pistävät rahansa vain henkisen pääoman turmeleviin asioihin kuten huumeisiin - tai pahinta, eivät käytä sitä mihinkään vaan laittavat kasvamaan korkoja tilille jossa se ei hyödytä Suomen taloutta mitenkään. Tai vielä pahempi, veronkiertona pois Suomesta.

Työmies osaa käyttää rahansa Suomen kannalta paljon viisaammin kuin yritysjohtaja, siksi yritysjohtajan tulee ensisijaisesti ja ainoana vaihtoehtona työllistää alaiset TES-mukaisella palkalla ja kokopäivätyöllä, jotta rahat saadaan niille jotka ne osaavat viisaasti käyttää.

Yrittäjälle työllistäminen on tarpeeksi suuri palkkio työstä.

Äänestä

Äidilläni, raskaan tehdastyön tekijällä, oli tapana sanoa näihin ylistyksiin, että jos työ olisi herrain herkkua, siellä olisi liukuhihnat täynnä herroja vääntämässä. Vaan kun ei ole.

Tuota paskaa työnnetään jo pikkulasten päihin koulussa, ilmeisen propagandistisissa tarkoituksissa. Muistan aikoinaan, kun olin esimmäistä kertaa TET:ssä, eli työelämään tutustumisjaksossa, kun kiikutin äidilleni juuri vastaavan paperin, jossa oli kysymyksiä työpaikasta, motivaatiosta, harrastuksista jne.

Äitini, 14-vuotiaasta töitä tehnyt nainen, alkoi nauramaan vedet silmissä niille kylddyyriä harrastavan fiinin opettajan tekemille kysymyksille työn motivoivuudesta ja kehittävyydestä. Tässä on se yksinkertainen totuus, minkä jokainen duunari ja duunariperheen jäsen oppii: TÖITÄ TEHDÄÄN RAHASTA, JOLLA MAKSETAAN ELÄMINEN. Ei se kissakaan kiitoksella elä, toisin kuin suomalainen porvari luulee työläisen tekevän ja vielä kuppaa siinä sivussa palkkasaatavat verovaroista.

Vai että vielä harrastusta, sosiaalista pääomaa, knowhauta ja muuta p*sk**. Tällaista voi kuvitella tulevan jonkin markkinointi-tradenomin suusta, jolle tärkeintä on höpöttäminen somessa ja työpaikan taukohuoneessa, työajalla. Osa vielä luulee, että tuolle on kysyntää vuonna 2015. Ehei, kunhan tämä lama on lopullaan, tuo joukko on lentänyt iät ja ajat pellolle työpaikoista, kun löysät on vedetty minimiin. Tuota shaibaa ei enää taatusti muutaman vuoden päästä jauha enää kukaan.

Äänestä

"Työnteko on henkistä pääomaa" älämölösi kalevi.

Aivan, mutta niinkauan kuin esmes ruokakaupassa tai apteekissa puhumattakaan vuokranmaksusta ei maksuksi suinkaan riitä se kun kertoo että kuinka henkistä pääomaa kasvattavaa olikaan töissä palkatta liimata osoitetarroja kirjekuoriin ja teroitella lyijykyniä jossain kunnan/valtion virastossa sen kellarin siivouskomeroon järjestetyssä työtilassa, niin rahaakin olisi työnteostaan elämiseen riittävä määrä hyvä saada.

Tiettävästi myös useimmat kauppiaat apteekkarit ja vuokranantajat ovat asiasta ihan samaa mieltä vaikka ovat kapitalisteja.

Äänestä

Raha turmelee KALERVON ja altistaa hänet ahneudelle, alkoholismiin, huumeisiin, maksullisiin seksipalveluihin ja väkivallalle. Pitkään työelämässä sivuraiteella olleelle loispummityöttömälle nämä asiat eivät ole ongelma, koska henkistä pääomaa heillä on jo niin paljon, että kyseiset synnit pystytään välttämään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


TotuudenLähetti kirjoitti:

Työtä tekevä saa työstä aina henkistä pääomaa, jota on mm. työkokemus, työnautinto, työilo, työmenestys ja työtarmo. Näitä työtön kaipaa kaikista eniten, koska ne tuovat sisältöä elämään. Sen sijaan raha ei tuo minkäänlaista lisäarvoa elämään työttömälle, päinvastoin. Raha turmelee työttömän ja altistaa hänet ahneudelle, alkoholismiin, huumeisiin, maksullisiin seksipalveluihin ja väkivallalle. Pitkään työelämässä olleelle ammattilaiselle nämä asiat eivät ole ongelma, koska henkistä pääomaa hänellä on jo niin paljon, että kyseiset synnit pystytään välttämään. Työttömän taas täytyy ensin haalia tätä henkistä pääomaa palkattomassa työssä, jotta hänelle syntyy riittävän vahva vastustuskyky rahan turmelevalle vaikutukselle. Siksi on ensisijaisen tärkeää, että työttömät ohjataan ensisijaisesti kuntouttavaan työhön, työkokeiluun, harjoitteluun ja muuhun palkattomaan palveluun palkkatyön sijasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu