Lomaviikko

joulevi

Kertokaas palvelualojen tietäjät onko tämä oikein ja sallittua.
Eli työskentelen ravintola-alalla, ravintola on auki 7 päivänä viikossa. Ravintoloitsijan toive oli, ei lomia heinnäkuussa. Tunnollisena työntekijänä ilmoitin että voi pitää lomani viikko kerrallaan touko-, kesä- ja elokuussa.
Eka lomaviikko on nyt toukokuun alussa. Tänään tuli ensi kuun työvuorolistat ja siinä minulle on lätkäisty lomaviikkoni sunnuntaille työvuoro? Onko se laillista? Ainakin moraalisesti arveluttavaa.

2

418

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laillista_on

      Lomaviikko on maanantai-lauantai. Ei lainkaan laitonta eikä edes moraalisesti arveluttavaa, vaikka sunnuntaina pitäisikin mennä loman jälkeen töihin.

    • eialalla

      PAMin sivuilla lukee

      Mikäli vuosiloman viimeinen päivä on lauantai, tulee tätä seuraava sunnuntai järjestää vapaapäiväksi. Tämä vapaa ei saa olla ansaittu tai ansaittavaksi tuleva muu vapaapäivä, esim. V-, X-, TS- tai JP- päivä, vaan ns. viivapäivä (–). Loma ei saa mennä ansaittujen tai ansaittavaksi tulevien vapaapäivien kanssa päällekkäin. https://www.pam.fi/wiki/vuosiloma-marava-alalla.html

      Sinun kannattaa lukea työehtosopimuksen teksti ja jos se vastaa yllä olevaa, niin mene puhumaan listan laatijalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      548
      9130
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      165
      6264
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      378
      5316
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      70
      4798
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      100
      4421
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4083
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      207
      4026
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      103
      2094
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      114
      1548
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      53
      1086
    Aihe