Ensinnäkin, miksi "kengät" on otsikon "muoti ja kauneus" alla? Kyllä on typerää. Minulle kengät ovat käyttötavaraa, ei muotia eikä kauneutta.
Mutta, mistäpä muualtakaan voisin kysyä: Mistä saisi kestävät, tavallisen näköiset suomalaiset miesten kengät? Niin kesäkengät kun sitten aikanaan talvikengät? Kuoma ja Sievi -nimisillä tehtailla on kotisivut, mutta verkkokaupoissa niitä on hyvin vähän, yksittäisiä malleja siellä täällä. On siis mentävä kivijalkakauppaan?
Myöskään Kuoma-pohjallisia ei löytynyt kuin yhdestä verkkokaupasta, sielläkin vain villamallia. Tehtaan sivulla esiteltyä tavallista mallia ei mistään!
Sama asia pätee muihinkin vaatteisiin. Verkkokaupat tosiaan näyttävät myyvän muotia, ei vaatteita. Tavallisia alushousuja tai aluspaitoja, kotimaisuudesta puhumattakaan, ei löydy. Ovatko siis kaikki verkkokaupasta ostavat muotipellejä? Vaikea uskoa suomalaisesta miehestä.
Kotimaisia haluan siksi, etten halua aasialaisia tai eulaisia myrkkyjä ihoani vasten. Terveys on tärkeä asia.
Kunnolliset suomalaiset kengät
11
1540
Vastaukset
- Mänty-Kenkä
Mänty-Kenkä Oy:n kengät ovat hyviä, kestäviä, leveälestisiä suomessa valmistettuja nahkakenkiä. Niitä on myyty ainakin Tarjoustalossa, ja eivät ole yhtä ylihinnoiteltuja kuin jotkut sievit.
- kenkäpuodin.asiakas
Käytän tanskalaisia duckfeet kenkiä, joiden lesti sopii suomalaiseen jalkaan. Kengät ovat nahkaa ja ne kestävät vuosikymmeniä, jos käytössä on useampia pareja.
http://www.duckfeet.com/fi/
Jos suomalainen yhtä leveälestinen kenkä täysnahkaisena löytyisi, olisin toki valmis ostamaan mieluummin kotimaista. Duckfeet-kenkiä myy ainakin pieni kenkäpuoti Helsingissä, mutta heidän valikoimansa on kaupan nimen mukaisesti liian pieni. Vain hyvällä onnella voi löytää mieluiset kengät itselle sopivaa kokoa. - poipio
Onko sinulla joku syy olla käyttämättä tyylikkäitä kenkiä?
- Ei_Muotipelle
Tyylikkyys on katsojan silmässä, ja nykyajan ihmisten silmissä näyttää olevan jotain vikaa. Kun muotipelle suunnittelee ja tekee hullunnäköiset kengät, ja sanoo niitä muodikkaiksi ja tyylikkäiksi, nykyihmisen silmiin tulee outo näköhäiriö, ja hän näkee kengät muotipellen sanojen mukaisina.
- lenkkareita_tyylikkäämpi
Aika monet käyttävät lenkkareita ihan kaupunkikäytössäkin eikä pelkästään juoksulenkillä ollessaan. Siihen verrattuna mikä tahansa kotimainen nahkakenkä on jo todella tyylikäs, vaikka ei olekaan suippokärkinen kuten kalliimmat italialaiset kengät.
- Bootsie
No vaikkapa Boot factory. Ei ole kokemusta, mutta hyvältä näyttivät ja tuntuivat jalassa kun kävin kokeilemassa. Vähän hintavat tietenkin ovat, vrt. markettikamaan, siksi ei olekaan kokemusta.
- Promenadi
Orivedellä Promena Oy valmistaa työjalkineita, ovat hyviä, iskunvaimennettu sisäpohja. Katso www.promena.fi tekevät tilauksesta jalkineet, toimitusaika 2-3 viikkoa, hintaluokka 70-100 eur.
- kenkä_tarkoitukseensa
Olet oikeassa, kengät ovat nimenomaan käyttötavaraa. Kenkä tarkoituksensa mukaan aina. Itse suosin kaiken sään ja käytön kestäviä aina käytännöllisiä maihareita. Jalaksen Fantom Drylockit löytyy ja Branditin 10-reikäiset teräskärkimaiharit. Ostan kesäkäyttöön vielä joko Haixit tai Swatin taktiset maiharit. Töissä ollessani sitten käytän Jalaksen turvakenkiä mallia saatanan rumat, jotka työnantaja jakoi aikanaan käyttöön, joten valittaa ei voi. Sattuupa nuo maiharit sopimaan harrastuksiinkin kun pyörin SPR:n ea-päivystäjänä milloin missäkin tapahtumassa.
- miksi_kotimaiset
Miksi kenkien pitäisi olla suomalaiset? Ostin tänään Mil-Tecin paramaiharit mallia Saksan armeijan vanha malli (kyllä, se nazi-malli/waffen-SS/Luftwaffe). Hintaluokka 53 euroa, joten ihan riittävän hyvät kaupunkikäyttöön.
- Jalkahoitaja
Käy katsomassa Klingel.fi sivuilla miesten kengät ! Hyvä valikoima laadukkaita suomalaisia ja saksalaisia kenkiä !
- annica12
Pomar Finland, saa cittareista ja Sokoksista. katso pomarin nettisivuilta oman kaupunkisi jälleenmyyjät
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku645070Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362309Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti652236- 2292230
Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2181413Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä191404Taas joku junan alle
Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai49978- 89976
- 66907
Harmittaa...Lampsiinjoen sillat
Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v12889