Kansan tahdon mukaan hallituspuolueet ovat keskusta, vihreät ja rkp. Vähemmistöhallitusta on käytetty paljon Norjassa ja Tanskassa.
Vähemmistöhallitus olisi hyvä ratkaisu
yuttyugyu
12<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Tanskassa ja Norjassa vähemmistöhallitukset ovat yleisiä. Tanskassa oli vuosina 1982–1993 neljä peräkkäistä keskustaoikeistolaista vähemmistöhallitusta ja niiden pääministerinä oli Poul Schlüter. Senkin jälkeen on ollut useita vähemmistöhallituksia. Käytäntö on, että vaaleissa enemmistön saanut blokki ("punainen" tai "sininen") muodostaa hallituksen, ja osa sen tukipuolueista voi olla hallituksen ulkopuolella. Tätä nimitetään negatiiviseksi parlamentarismiksi: hallituksella ei tarvitse olla enemmistöä, riittää että eduskunnan enemmistö ei vastusta sitä.
Norjassa on vuodesta 1971 ollut vain kolme enemmistöhallitusta, vuosien 1983–1986 porvarihallitus ja kaksi Jens Stoltenbergin työväenpuolueen hallitusta vuosina 2005–2013. Sen jälkeinen Erna Solbergin hallitus on vähemmistöhallitus, ja riippuvainen liberaalien tai kristillisten tuesta. Ne solmivat syyskuussa 2013 hallituksen kanssa yhteistyösopimuksen.
Norjassa ajatellaan laajalti, että vähemmistöhallitus on päätöksenteossaan nopempi kuin enemmistöhallitus, ja asioista keskustellaan avoimemmin, koska valmista laajaa yksimielisyyttä ei ole etukäteen varmistettu.
"asioista keskustellaan avoimemmin, koska valmista laajaa yksimielisyyttä ei ole etukäteen varmistettu."
Siinäpä se.
Juuri tuo keskustelu ei onnistu kokoomuksen hallituskausina.
No tässähän kokoomus olisikin oppositiossa muiden kannatustaan ja paikkojaan menettäneiden kanssa.
Jotain uutta pitäis kokeilla kun nämä enemmistöhallitukset eivät tunnu saavan aikaan juur mittään.
No mitäpä sanotte?
Kiitos avauksesta, nyt olemme asian ytimessä. Enemmistöhallitukset olisi kiellettävä lailla. Meillähän puhutaan parlamentarismista, vaikka käytännössä järjestelmämme on oikeastaan irvikuva siitä. Yksinkertainen lainsäätämisjärjestys takaa sen, että hallituksella on neljä vuotta aikaa säätää juuri niin puoluepoliittisia lakeja kuin haluaa. Äänestäjätkään eivät ole pyytäneet enemmistöhallituksia, ne ovat poliitikkojen oma keksintö. Kyse on vallan väärinkäytöstä ja näidenkin vaalien puheet kolmen suuren hallituksesta juuri sitä itseään.
Riittävän pieni vähemmistö johtaa diktatuuriin. Mikä estää sen ettei hallitseva vähemmistö voi olla yksinvaltainen diktaattori?
Kenstä siis Suomen diktaattori? Supistetaan se vähemmistö yhteen diktaattoriin.
Älä yritä viedä keskustelua sivuun, vaikka sinulla ei olisikaan mitään sanomista. Vähemmistöhallitus on pakotettu kuuntelemaan oppositiota herkemmällä korvalla kuin enemmistöhallitus, muuten eivät sen haluamat lait astu voimaan. Lait olisivat aidosti eduskunnan säätämiä. Se olisi parlamentarismia.
Ei hyvää päivää, ettäkö se johtaa diktatuuriin jos on vähemmistöhallitus? Eduskunnassa olisi siis edelleen ne 200 kansanedustajaa, nyt vaan hallituspuolueet eivät voisi yksipuolisesti sanella (diktatoida) kaikkea. Enemmistöhallitushan on juurikin lähempänä sitä diktatuuria...
aika hyvä voisi olla kommunistien vähemmistöhallitus, Vasliitto IPU ja SKP
Arhinmäki tietty pääministeri, Satu Hassi energiaministeri, Sinne Tännemäki kaavoitusministeri
Ykä Hakanen sisäministeri ja Pekka Haavisto puolustusministeri ja Sylvi Modig opetusministeri
PERUSSUOMALAISET ON KOVA OPPOSITIO NYT
kielirasistikin ovat heränneet
http://mvlehti.net/2015/04/21/hobla-pelottelee-halla-aholaisilla/
Höblä, aka Huvudstadsbladet, kirjoittaa tänään perussuomalaisten maahanmuuttokriittisestä siivestä:
PS:n maahanmuuttokriittinen siipi näyttää vahvistaneen asemaansa eduskunnassa. Jussi Halla-ahon johdolla kirjattiin PS:n vaalilinjaukset maahanmuuttopolitiikkaan. Tämän jälkeen Halla-aho teki listan ehdokkaista, joita hän voi suositella äänestettäväksi.
Kylläpä nyt harmittaa vaalien tulos, hah hah haa!
"Enemmistöhallitus pitää kieltää" - Siinä sitä suvaitsevuutta taas edustetaan. No, tähän ollaan jo totuttu: Jos et ole samaa mieltä vihervasemmiston kanssa, olet natsirasisti, ja sellainen kielletään. Koskas väärinajattelijoita aletaan viemään gulageille?
Mitähän sinäkin taas sekoilet? Nuo aloituksessa mainitut ovat siis ainoat puolueet joilla kannatus kasvoi, kaikilla muilla se meni pakkaselle. Jos nyt ajatellaan sitä kuuluisaa kansan tahtoa.
Edellinen hallitus oli lähes toimintakyvytön, kun piti väkisin kasata hallitus enemmistöperiaatteen mukaan. Tämä vähemmistöhallitusmuoto taas pakottaisi hallituksen yhteistyöhön opposition kanssa. Ehkä suomalaisten olisi vähitellen aika oppia keskustelemaan eikä vain huutelemaan poteroista.