Käyn läpi avioeroa joka tuli tammikuussa ja tuntuu vaan ettei tästä selviä hengissä. Pahimpina oireina ovat vatsavaivat ja jatkuva pahoinvointi jotka ovat haitanneet syömistä niin paljon etten saa juuri mitään alas ja painoni on ihan todella alhaalla eli olen jo pelkkää luuta ja nahkaa (kun valmiiksi jo olin tosi hoikka). Myös unettomuus ja paniikkikohtaukset sekä ahdistus ovat jokapäiväisiä seuralaisia. Milloinkahan tämä tuska helpottaa ja pääsee kiinni taas elämään täältä pohjalta?!
Milloin tämä helpottaa?
Kuihtunut
5<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Oletko hakenut ammattiapua?
Kuulun sellaiseen uskonnolliseen liikkeeseen jonka opetuksiin sisältyy ettei avioeroa sallita. Ja eikä eron hakeneelle suoda mitään oikeutta uuteen onnelliseen suhteeseen eron jälkeen. Joten minulla oli isot bileet jos näin voidaan sanoa kun sain tiedon, että eksän vauva kuoli ja odotusaika vaikea kuten pitikin. Näin se on aivan oikeutettua kaikki vastoinkäymiset hänelle. Totta kai asian tiimoilta lähetin onnittelukortin. Minusta sellaista eroa ei tarvitse muidenkaan hyväksyä joka on haettu vain "kyllästyin toiseen" tyylisellä perusteella.
Oot kyl pimee tai trolli..vitun sairasta.
Otan osaa. Ymmärrän, että asia on raastava. Sinun pitää vain ajatella itseäsi, miten rakennat tulevaisuuttasi. Ei miehesi ollut sen arvoinen todellakaan kuin ajattelit, jos hän sinut petti tai jätti. Sinulla on oikeus nauttia elämästä ja jättää vähitellen surutyön tekeminen. Parempi vaikka yksin kuin epäluotettavan kaverin kanssa. Voimia ja elämäniloa sinulle.
Oireita voi kyllä tulla jo huonon liiton aikana.