Vakituinen vs. määräaikainen

Määräaikainen

Mitä eroa on vakituisella ja määräaikaisella työntekijällä? Esim. onko määräaikaisella huonompi palkka ja lyhyemmät lomat? Tai onko siihen jotain vaikutusta, jos sairastuu tai tulee raskaaksi. Mietin vaan, kun olen töissä kaupungilla ja kai siinä joku rahallinen syy on, miksi kaupunki ei halua vakinaistaa porukkaa. Itse olen nyt ollut pari vuotta töissä siten, että työsopimusta jatketaan muutaman kuukauden pätkissä. Esim. syksystä jouluun, joulusta kevääseen, kesän ajaksi ja sitten taas syksystä jouluun jne. Yksi työkaveri on ollut näillä pätkäsopimuksilla jotain 15 vuotta töissä!! Tiedän, että on lukuisia muitakin. Me kaikki pätkätyöntekijät olemme kilttejä ja hiljaisia ja emme uskalla pitää puoliamme, joten varmaan tässä käytetään kiltteyttämme hyväksi. Pelkäämme, että jos suun avaa, niin saa potkut. Joukossa on myös esim. yksinhuoltajia. Moni on jo lopettanut näissä töissä epävarmuuden takia. Nuoria tälle alalle ei saa ja ne vähäisetkin ovat lähteneet pois kaupungin töistä.

Minulla sopimuksissa on lukenut koko ajan perusteena määräaikaisuudelle, että olen "ulkopuolinen sijainen". Jännä juttu tässä on se, että oikeastihan en ole kenenkään sijainen.

Olisi vain kivaa tietää, että kannattaako näitä juttuja edes pohtia ja muuttuisiko mikään asia, vaikka sattuisi saamaan vakituisen paikan. Joskus kyllä tuntuu, että lottovoittokin on todennäköisempi kuin vakipaikka kaupungin töissä!

2

456

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tutte

      Periaatteessa työnantajan pitää kohdella määräaikaisia ja vakinaisia työntekijöitä tasapuolisesti. Määräaikaisilla pitää olla samanlaiset työsuhteen ehdot kuin vakituisilla. Esim. tehtäväkohtainen palkka ei voi olla määräaikaisella pienempi sen takia, että hän on määräaikainen.

      Jos kuulut ammattiliittoon, ota yhteyttä pääluottamusmieheen ja pyydä häntä tutkimaan, onko kaikille määräaikaisuuksille ollut lain mukainen syy.

      http://www.jhl.fi/portal/fi/tyoelama/tyoelaman_perusteet/tyon_tekemisen_muodot/maaraaikainen_tyo/maaraaikaiset_tyosopimukset/

      • Määräaikainen

        En kuulu liittoon, mutta niin moni on sitä ehdottanut, että varmaan kannattaisi liittyä. Alan katsoa netistä, että mihin liittoon sitä kannattaisi kuulua. Kiitos myös linkistä ja vastauksesta. Aion perehtyä linkkiin. Sinällään minulle määräaikaisuus ei ole minulle ongelma, kun töitä kuitenkin riittää. Mutta on siinä oma epävarmuutensa. Onneksi on kuitenkin töitä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      133
      1875
    2. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      233
      904
    3. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      146
      876
    4. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      78
      833
    5. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      36
      802
    6. 57
      768
    7. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      737
    8. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      85
      691
    9. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      65
      651
    10. Mistäkö haaveilen

      Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä
      Ikävä
      29
      571
    Aihe