renkaistani, nyt lunta maassa toistakymmentä senttiä. SAANKO VAATIA REKLAMAATIOTA TÄYSIN AIHEETTOMAAN SAKKOON??????????????????????????????????????????
Poliisi vasta 2 päivää sitten sakotti talvi
OIKEUSVALTIOMYASS
7<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
POLIISILLE PÄIVÄSAKKOJA-JA ITELLESI KORVAUKSIA.
MUTTA MISSÄPÄIN SUOMEA AJOIT TALVIRENKAILLA-SEHÄN SIINÄ RATKAISEE ?
Voit ilman muuta, kun kelit ovat mitä ovat. Laita liitteeksi kopio säätiedotuksesta, niin sakkosi perutaan ilman muuta.
Kokeile ihmeessä. Kerro täällä miten kävi, ja ota yhteyttä muutamiin toimittajiinkin. (Myös Suomen uutiset -lehteen.
E-Suomessa ainakin piti olla to-pe -välisenä yönä hieman pakkasen puolella (sunnuntain ennuste - ei näköjään enää), jopa Helsingissä. Ja mikä estää, ettei vaikkapa pk-seutulaisella ole tarvetta matkata pohjoisemmaksi lähiaikoina?
Älä itke. Talvirenkaat vaihdetaan kesärenkaisiin silloin, kun laki niin määrää ja keliolosuhteet sallivat. Samoin kesärenkaat vaihdetaan talvirenkaisiin heti, kun keliolosuhteet muuttuvat. Lunta/jäätä ei ollut tiellä kaksi päivää sitten, eli sakotuksesi oli täysin aiheellinen. Nyt on, joten poliisin kuuluisikin sakottaa kesärenkailla ajajia, koska keliolosuhteet vaativat selkeästi talvirenkaita! Toivottavasti käynnistävät tehovalvonnan "maanteiden pommien" varalta.
Aivan. Renkaat katsotaan kelin mukaan aamulla, ja vaihdon tekee jopa alle kahteen sekuntiin.
Jos on vain hieman liukasta, riittää kun vaihtaa kaksi rengasta. Yhdelläkin nastarenkaalla pärjää, jos on paikoin kuiva asfaltti.
Älä näppylänaama viisastele, poliisi ei sakota polkupyörän renkaista!
Turhaa tekaistua kitinää. Lunta voi sataa keskellä kesääkin. Vastuu on aina kuljettajalla.