Ensinnäkin sanottakoon, että toki on olemassa pieni joukko ihmisiä, jotka ovat henkisesti kypsiä, automaattisesti viisauta ja rakkautta tulvivia, jotka helposti muodostavan onnellisia ja harmonisia koko elämän pituisia parisuhteita, joiden sisällä rakastetaan ja kasvetaan, ja pysytään yhdessä ajoittaisista riidoista tai erimileisyyksistä riippumatta.
Mutta sitten on se ihmisryhmä, jotka kohtelevat puolisoaan TODELLA huonosti: ei välitetä, ei rakasteta, jätetään ykisn, ei kanneta vastuuta toisen hyvinvoinnista tai tunteista, ei tehdä asioita yhdessä, eletään itsekkäästi, ei keskustella, ei jaeta tunteita tai ajatuksia, ei mitään. Silti aina löytyy joku ihminen jonka kanssa ollaan parisuhteessa.
Sinkkuja sitten pidetään jotenkin vajavaisina kun eivät osaa olla parisuhteessa. Itse kuitenkin tunnen esim muutaman AIVAN ihanan sinkkunaisen, jotka ovat todella ihania ja sydämmellisiä ihmisiä, ja varmasti olisivat ihania vaimoja joillekin. Ja sitten tunnen naisia, jotka kohtelevat miehiään täysin kaltoin, ja silti mies rakastaa ja pysyttelee vaimonsa kanssa. Sama toisinpäin eri sukuouolilla.
Eli miksi jotkut eivät saa rakkautta ja parisuhdetta vaikka ovat ihania ihmisiä ja "ansaitsisivat" sen, ja sitten osa on suorastaan aivan kamalia (miehiä ja naisia) jotka aina ovat parisuhteessa (osa jopa ihan hyvien tyyppien kanssa)?
Parisuhde/Sinkku- ihmiset
4
<50
Vastaukset
- just.cause
Elämä ei ole reilua. Voisin kuvitella että ne jotka kohtelevat toista huonosti ovat siunattuja paremmalla ulkonäöllä joten heillä on "varaa siihen"
- RumaMiesIkuisestii
Nainen ei voi seurustella ruman miehen kanssa vaikka tämä olisi kultainen sydämeltään koska naiselle miehen komeus on kavereille ja sukulaisille oleva status symboli jollaiseen "minulla kauniilla naisella on mahkuja" Siksi rakkautta harvoin on sisäisesti vaan rakkaus jaetaan ainoastaan ulkoisin perustein. Enhän minäkään ruma mies saa ikinä naisia vaikka mun luonnetta aina kehutaan lämpimäksi, vastuuntuntoiseksi, ystävälliseksi ja asialliseksi.
- Räikkösen.tavallisuus
Olen ollut siinä käsityksessä että nainen ottaa mielummin huonosti kohtelevan miehen kuin hyvin kohtelevan joten voitte syyttää ihan itseänne. Hyvin kohtelevan miehen kanssa ei vain löydy sitä kemiaa..?
Hyvä kirjoitus kaikinpuolin.
Tuo miksi puoliso pysyy toisen rinnalla, vaikka saa huonoa kohtelua on sellainen juttu, että siitä voitaisiin keskustella pitkäänkin, koska siihen liittyy paljon asioita, joita voi olla vähän tai sitten enemmän.
Tuota itsekin olen pohtinut miksei ne "oikeat" toisiaan helpommin kohtaa, mutta tällä hetkellä en itse jaksa "turhaan" murehtia asiaa, ei ne murehtimalla mihinkään muutu, joten itse luotan nyt kohtaloon, eli osuu eteen, jos on osuakseen, välillä voi ehkä lipsua etsimisen puolelle, mutta yritän välttää turhaa stressaamista ja oppia elämään asian kanssa, kun ei ole muuta vaihtoehtoa.
En jaksa enää sitoutua ihmiseen (niin kuin itse kumppanuudesta ajattelen), joka ei sitä ansaitse, liian raskasta ja ihan oikeutettua mielestäni, näin toivon myös naisen ajattelevan.
Yritän itse päästä siihen tilaan, että olen asian kanssa oikeasti "sinut", jolloin voi asian kanssa elää niin hyvin kuin mahdollista.
Tämä on mielenkiintoinen aihe, mutta tällä kertaa en taida itse jaksaa osallistua tämän enempää tähän keskusteluun, kun "tunneärsykepankki" alkaa olla aika täynnä nyt tällä kertaa, lepoa, sekä hieman ulkoilua, niin kyllä se taas siitä. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Häiriköinti
Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as913609Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna273149- 573093
- 612905
Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.642730Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)542707On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle632464Pohdinttavaksi
No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä802291- 692138
- 452132