tälläisen asian kanssa kun appi etenkin huutaa puhelimessa k.pääksi meitä kumpaakin vaimoa ja ,minua? Kaduttaa kun piti häihin kutsua.Anoppi ei vastaa puhelimeen koska appi ri halua että hän puhuu minun kanssa.Hän hallitsee koko tilannetta siellä.En tiedä mistä on lähtenyy liikkeelle tälläinen mutta yksi syy voi olla sellainenkin kun alussa mainitsin keskustelussa että ri kukaan saa mukaansa täältä mitään kun aika koittaa. Appi tulkitsi tämän niin että minä olisin perintöä kyttäämässä.On naljaillut minulle näyttämällä käsiään että onko sulla kädet näin eli peukalo keskellä kämmentä? Em ole ollut töissä pitkään aikaan.Jo alussa oli kysynyt vaimoltani että onko tää sellanrn pitkäaikaistyötön?Kaksinaamaista peliä.Turpiin uhannut vetää.Eikö tästä voi tehdä rikosilmoituksen laittomasta uhkauksesta? Mitä pitäisi tehdä?
Miten elää
7
140
Vastaukset
- Paikaltapoistunut
Ota etäisyyttä. Pois elämästä ja mielestä. Toimii. Anopin kanssa keksii kyllä viestintätavat, jos haluaa, mutta appea välttele kuin ruttoa.
- Laiha.sopu.huono
Sano itse, ettet halua olla tekemisissä ihmisen kanssa, joka ei tuon vertaa sinusta pidä. - Ei ole pakko naida koko sukua, papin edessä ei ole kuin yksi ihminen siitä porukasta.
Jos todellakaan et halua mitään apua appivanhemmiltasi, niin katkaise välit heti. Turhaan kärvistelet, ukko voi elää 25 v. vielä. Toista tietenkin on, jos saatte heiltä taloudellista apua, silloin on vain siedettävä. Aika joutuu kaikesta maksamaan, tavalla tai toisella. - niksnaksnaks
älä tee mitään, äläkä vastaa kun soittaa. Toimii parhaiten. Eli viileästi vaan välit jäihin kunnes tulee järkevää puhetta. Kaikki taloudellinen mahdollinen tuki kannattaa jättää väliin.
- sisua11112222
Mitään taloudellista tukea ei ole ei tule enkä sitä odotakkaan.Olen tullut toimeen joskus itsekseni n.200 kk.ssa tästä maksanut kk,n ruuat jne,,Tämä summa jäänyt kun maksettu vuokra, puh ,sähkö
- potutus
Mutta eikö se ole jo häpäisyä kun tullaan kirkkoon ja sitten ollaan kuitenkin avioliittoa vastaan ja minua?
- toinensamassajamassa
Itse ottaisin myös etäisyyttä. Jos joskus kuitenkin joudut hänen kanssaan tekemisiin, niin ole mahdollisimman vähäsanainen, vastaa lyhyesti joo tai ei ym., äläkä aloita mitään keskusteluita. Kaikki mahdollisimman neutraalisti, värittömästi, huomaamattomasti, niin sitten menee helpommin. Toi on hankalaa jos on tuon luontoinen toisessa päässä, mutta "antaa hullun olla hullu" ja elää omaa elämäänsä. Äkkiä saa itse pään sekaisin tuollaisesta ihmisestä kun jos liikaa on hänen kanssaan tekemisissä. Se ei ole sen arvoista. Tsemppiä hurjan paljon sulle!!!
- jestas2222
Äitienpäivänä ei menty käymään siellä ja ihmettelevivät miksi ei tultu? Oli kuulemma pahamieli kun olivat sellaista sanoneet. Mutta sama juttu on ollut ennenkin. Jossain vaiheessa sama rallatus taas alkaa.Ja jos minä olen 50v niin ei tässä iässä enää olla niin sinisilmäisiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle442952Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖362621Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k532584Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1002226Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle482084Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3311846- 1501546
- 731408
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231178Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.281165