Miten elää

ehotus

tälläisen asian kanssa kun appi etenkin huutaa puhelimessa k.pääksi meitä kumpaakin vaimoa ja ,minua? Kaduttaa kun piti häihin kutsua.Anoppi ei vastaa puhelimeen koska appi ri halua että hän puhuu minun kanssa.Hän hallitsee koko tilannetta siellä.En tiedä mistä on lähtenyy liikkeelle tälläinen mutta yksi syy voi olla sellainenkin kun alussa mainitsin keskustelussa että ri kukaan saa mukaansa täältä mitään kun aika koittaa. Appi tulkitsi tämän niin että minä olisin perintöä kyttäämässä.On naljaillut minulle näyttämällä käsiään että onko sulla kädet näin eli peukalo keskellä kämmentä? Em ole ollut töissä pitkään aikaan.Jo alussa oli kysynyt vaimoltani että onko tää sellanrn pitkäaikaistyötön?Kaksinaamaista peliä.Turpiin uhannut vetää.Eikö tästä voi tehdä rikosilmoituksen laittomasta uhkauksesta? Mitä pitäisi tehdä?

7

183

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Paikaltapoistunut

      Ota etäisyyttä. Pois elämästä ja mielestä. Toimii. Anopin kanssa keksii kyllä viestintätavat, jos haluaa, mutta appea välttele kuin ruttoa.

    • Laiha.sopu.huono

      Sano itse, ettet halua olla tekemisissä ihmisen kanssa, joka ei tuon vertaa sinusta pidä. - Ei ole pakko naida koko sukua, papin edessä ei ole kuin yksi ihminen siitä porukasta.
      Jos todellakaan et halua mitään apua appivanhemmiltasi, niin katkaise välit heti. Turhaan kärvistelet, ukko voi elää 25 v. vielä. Toista tietenkin on, jos saatte heiltä taloudellista apua, silloin on vain siedettävä. Aika joutuu kaikesta maksamaan, tavalla tai toisella.

    • niksnaksnaks

      älä tee mitään, äläkä vastaa kun soittaa. Toimii parhaiten. Eli viileästi vaan välit jäihin kunnes tulee järkevää puhetta. Kaikki taloudellinen mahdollinen tuki kannattaa jättää väliin.

    • sisua11112222

      Mitään taloudellista tukea ei ole ei tule enkä sitä odotakkaan.Olen tullut toimeen joskus itsekseni n.200 kk.ssa tästä maksanut kk,n ruuat jne,,Tämä summa jäänyt kun maksettu vuokra, puh ,sähkö

    • potutus

      Mutta eikö se ole jo häpäisyä kun tullaan kirkkoon ja sitten ollaan kuitenkin avioliittoa vastaan ja minua?

    • toinensamassajamassa

      Itse ottaisin myös etäisyyttä. Jos joskus kuitenkin joudut hänen kanssaan tekemisiin, niin ole mahdollisimman vähäsanainen, vastaa lyhyesti joo tai ei ym., äläkä aloita mitään keskusteluita. Kaikki mahdollisimman neutraalisti, värittömästi, huomaamattomasti, niin sitten menee helpommin. Toi on hankalaa jos on tuon luontoinen toisessa päässä, mutta "antaa hullun olla hullu" ja elää omaa elämäänsä. Äkkiä saa itse pään sekaisin tuollaisesta ihmisestä kun jos liikaa on hänen kanssaan tekemisissä. Se ei ole sen arvoista. Tsemppiä hurjan paljon sulle!!!

    • jestas2222

      Äitienpäivänä ei menty käymään siellä ja ihmettelevivät miksi ei tultu? Oli kuulemma pahamieli kun olivat sellaista sanoneet. Mutta sama juttu on ollut ennenkin. Jossain vaiheessa sama rallatus taas alkaa.Ja jos minä olen 50v niin ei tässä iässä enää olla niin sinisilmäisiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      124
      1456
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      136
      1062
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      44
      1014
    4. Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan

      Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes halli­tus­puolueiden omat kannattajat Kes
      Hallitus
      88
      904
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      745
    6. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      67
      733
    7. 34
      702
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      25
      700
    9. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      23
      610
    10. Lautturin poliisipiiritys

      Mitä Lautturilla yöllä tapahtui
      Huittinen
      8
      581
    Aihe