tälläisen asian kanssa kun appi etenkin huutaa puhelimessa k.pääksi meitä kumpaakin vaimoa ja ,minua? Kaduttaa kun piti häihin kutsua.Anoppi ei vastaa puhelimeen koska appi ri halua että hän puhuu minun kanssa.Hän hallitsee koko tilannetta siellä.En tiedä mistä on lähtenyy liikkeelle tälläinen mutta yksi syy voi olla sellainenkin kun alussa mainitsin keskustelussa että ri kukaan saa mukaansa täältä mitään kun aika koittaa. Appi tulkitsi tämän niin että minä olisin perintöä kyttäämässä.On naljaillut minulle näyttämällä käsiään että onko sulla kädet näin eli peukalo keskellä kämmentä? Em ole ollut töissä pitkään aikaan.Jo alussa oli kysynyt vaimoltani että onko tää sellanrn pitkäaikaistyötön?Kaksinaamaista peliä.Turpiin uhannut vetää.Eikö tästä voi tehdä rikosilmoituksen laittomasta uhkauksesta? Mitä pitäisi tehdä?
Miten elää
7
163
Vastaukset
- Paikaltapoistunut
Ota etäisyyttä. Pois elämästä ja mielestä. Toimii. Anopin kanssa keksii kyllä viestintätavat, jos haluaa, mutta appea välttele kuin ruttoa.
- Laiha.sopu.huono
Sano itse, ettet halua olla tekemisissä ihmisen kanssa, joka ei tuon vertaa sinusta pidä. - Ei ole pakko naida koko sukua, papin edessä ei ole kuin yksi ihminen siitä porukasta.
Jos todellakaan et halua mitään apua appivanhemmiltasi, niin katkaise välit heti. Turhaan kärvistelet, ukko voi elää 25 v. vielä. Toista tietenkin on, jos saatte heiltä taloudellista apua, silloin on vain siedettävä. Aika joutuu kaikesta maksamaan, tavalla tai toisella. - niksnaksnaks
älä tee mitään, äläkä vastaa kun soittaa. Toimii parhaiten. Eli viileästi vaan välit jäihin kunnes tulee järkevää puhetta. Kaikki taloudellinen mahdollinen tuki kannattaa jättää väliin.
- sisua11112222
Mitään taloudellista tukea ei ole ei tule enkä sitä odotakkaan.Olen tullut toimeen joskus itsekseni n.200 kk.ssa tästä maksanut kk,n ruuat jne,,Tämä summa jäänyt kun maksettu vuokra, puh ,sähkö
- potutus
Mutta eikö se ole jo häpäisyä kun tullaan kirkkoon ja sitten ollaan kuitenkin avioliittoa vastaan ja minua?
- toinensamassajamassa
Itse ottaisin myös etäisyyttä. Jos joskus kuitenkin joudut hänen kanssaan tekemisiin, niin ole mahdollisimman vähäsanainen, vastaa lyhyesti joo tai ei ym., äläkä aloita mitään keskusteluita. Kaikki mahdollisimman neutraalisti, värittömästi, huomaamattomasti, niin sitten menee helpommin. Toi on hankalaa jos on tuon luontoinen toisessa päässä, mutta "antaa hullun olla hullu" ja elää omaa elämäänsä. Äkkiä saa itse pään sekaisin tuollaisesta ihmisestä kun jos liikaa on hänen kanssaan tekemisissä. Se ei ole sen arvoista. Tsemppiä hurjan paljon sulle!!!
- jestas2222
Äitienpäivänä ei menty käymään siellä ja ihmettelevivät miksi ei tultu? Oli kuulemma pahamieli kun olivat sellaista sanoneet. Mutta sama juttu on ollut ennenkin. Jossain vaiheessa sama rallatus taas alkaa.Ja jos minä olen 50v niin ei tässä iässä enää olla niin sinisilmäisiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1948876
- 114718
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka523740Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1043106Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv952752Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka
voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t62528Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m121878- 441485
Golffarit kehityksen jarruna
Nyt kun yritetään saada kivitippua toimimaan niin golffarit iskee puukolla selkään joka asiassa. Majoituspalveluja maino131429Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos681322