http://www.karjalainen.fi/uutiset/uutis-alueet/kotimaa/item/74417-lieksan-maahanmuuttoasiat-kiinnostavat-kanadassa-asti
Noin uutisoi Karjalainen ihan kuvan kanssa. Ja antaa ymmärtää kuvauksien tapahtuneen Lieksassa. Tota noin. Missäs päin Lieksaa on Sale, kuten kuvassa näkyy.
Kuva on kuvattu Ukko Kolilta, Apsin pihalta, jossa maahanmuuttajia on pilvin pimein. Eikös olekkin. Totuus on toinen ja tarinat on tarinoita.
Voineehan olla, että muutama linja-auto lastillinen lieksalaisia maahanmuuttajia on kuskattu Apsin pihalle, tunnelmaa luomaan ja joku täti Moonika sakki on lausuntoja taas ollut antamassa Lieksan rasismista.
Lieksan maahanmuutto. Kiinnostaa Kanadassakin ???
20
<50
Vastaukset
- kaukanatiedetty
Lieksassa on pahin rasismitilanne Suomessa. Ei ole ihme, jos Kanadassa asti siitää kirjoitetaan. Olette te sen verran kuuluisia juntteja!
- toinen-on-totuus
On se vaan onnekasta, että tuo julkinen rasismikiihkoilu on saatu rajattua pienelle alueelle. Nykyisen kunnantalon tontille.
Sieltä se kuuluisuus tuosta kuvitteellisesta rasismista kumpuaa lööppeihin ja telkkariin.
Milloinkahan ne tulee tekemään telkkariohjeman noista lähiöistä. Ei ole näkynyt toimittajia, ei telkun väkeä saatikka noita lausuntojen antajia. - älähöpäjä
Vai vielä kuvitteellista rasismia...
- teatteria
älähöpäjä kirjoitti:
Vai vielä kuvitteellista rasismia...
älähöpäjä
mene kysymään lähiöistä, älä usko tarinaa Keisarilla ei ole vaatteita.
- prööööött
Koskas sale on lieksaan tullut kun en ole huomannut? Onkohan elokuvan teossa ollut philip ja terrance mukana? Nehän ovat kanadasta kotoisin!
Varmaan uskottava dokumentti! - juntitkuolkaa
Lieksa has made international news because of violent and racist attacks on the new immigrants from young Finnish people living in the city.
A racist FACEBOOK page against the newcomers was also set up by a local and it has since been shut down by the Finnish police. The creator of this Facebook group is in the documentary. Ei niissä dokumenteissa pyritäkään totuuteen vaan siihen mikä filmi myy, ja tuottaa tekijöilleen dollareita.
- Margit.B
Lieksalaiset tyhmiä väkivaltaisia rasistijuntteja. Hyvä että sinnekkin saadaan väriä ja positiivisuutta!
- kässäri
Hyvät on markkinointiosaaminen sarjassa Keisarilla ei ole vaatteita. Joku aika sitten samasta aiheesta oli ihan ministerismies Ihalainen telkkarissa antamassa asiantuntijana käsikirjoitettua lausumaansa Lieksan maahanmuuton tilanteesta ja tuomitsi lieksalaisen rasismin. Ja onhan noita lausuntoja tullut lähempää, Joensuuta myötenkin.
Lieneeköhän kukaan tuosta porukasta, joka Lieksassa noita aiheita perättömästi jostakin rasismista ohjaa, ajetellut kuinkahan käynee, jos joku lukutaidoton ratsumies pari karauttaa tuomaan oman repliikkinsä tuohon teatteriin. Esimerkkejän on pilvin pimein maailmalta, viimeksi tältä viikolta. - xbxbxbxbxbx
Lieksassa vaan ei tapahdu joukkoraiskauksia mutisten taholta, ainakaan vielä - kuten hesassa.
Ja hesassa rasismi kyllä jyllää, varsinkin lähiöissä. Sitä harrastaa niin suomalaiset kuin mustapäätkin, ja huomionarvoista on että eri mamuryhmät ovat usein erittäin rasistisia toisia mamuja kohtaan. Näistä vaan ei kirjoitella.
Naurettavaa vetää vain Lieksa esiin tässä asiassa. - vbvbvbvbvbbv
Samaa mieltä, rasismia esiintyy kaikkialla ja kaikissa maissa. Turha syytellä vain Lieksaa.
- katsotaannytensin
Kylläpä aloittaja on herkillä. Useampana vuonna kuvattu materiaali, jota on ihan turhaa tuomita näkemättä, se on sitä junttiutta!
- aitiopaikalta
Vai näkemättä tuomitaan. Nuo lausuntojen antajat jotka julkimedisássa ovat Lieksan rasismista suoltaneet, ovat lausumansa julki tuoneet käymättä edes paikan päällä noissa lähiöissä. Tietonsa, joka on ollut perätön on tullut kunnantalon yläkerrasta. Ei paikan päältä lähiökortteereista, joissa huuli pyöreänä ihmiset ovat ihmeissään kuunnelleet tuota rasismisoopaa. Siinäpä sitä junttiutta !!!
- kyllästynytjorinaan
Et ole nähnyt dokumenttia, etkä pysty tietämään mikä näkökulma tekijällä on. Ei hän ole ensimmäistä dokumenttiaan tekemässä. Se on sitä junttiutta, kun muuta vain höpiset. Myös rasismin kieltäminen on älytöntä; ilmeneekö sitä Lieksassa muita paikkakuntia enemmän toki voi pohtia.
- OscarOdottaa
Hienoa, että joku näkee kosolti vaivaa ja dokumentoi Lieksan horjuvat ensiaskeleet, kun se taapertaa itse viitoittamallaan polullla "Lieksan maahanmuuttostrategia v2020".
Saavat tulevatkin sukupolvet ihmetellä, että miten tällaiseen kaaokseen päädyttiin. Ketkä penteleet sen alulle panivat. Ja miksi kaikki ei sujunut kuin Strömsöössä. Ennen kaikkea: miksei kukaan tehnyt mitään, vaikka kaikki näkivä että Lieksan talous ja lieksalaisten pakolaisvene ajaa suoraan karille.
Koska me lieksalaiset saadan katsoa dokumenttifilmin ensi-ilta? Älkää vaan nyt perkele sanoko, että se näytetään ensin Somaliassa.- eskimot
Lyödäänkö satasen veto.
Tuossa dokumentissa joku lieksalainen virkamies tai -rouva, paukuttelee henkseleitään ja kehua retostelee, kuinka Lieksassa on saatu rasismi kitkettyä ansiokkaalla ja uudentyyppisellä työtavalla kokonaan pois, umpitollojen lieksalaisten mielestä. Ja kuinka nyt maahanmuuttajat ja lieksalaiset asuvat suvassa sovussa rakentamassa yhdessä parempaa huomista.
Melko varmaan vielä joku Joensuun poliisipiirin todella iso kiho, läväyttää tilastonumeroita koko maailman tietoon. Päätään nyökytellen ja ääni innosta vapisten, odottaen pääsyä Hills Treettiin uusintajaksoihin.
- veijoksi
Veijo Ikosia löytyy joka kylästä!
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 182076
Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan
Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs561824- 821463
- 1771444
- 211429
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli3091407Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla
Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti1001037Ollaanko me tyhmiä mies?
Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä621004Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.
Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää34985- 349884