Lääkäri tehnyt 3 tuntemalleni ihmiselle värän diagnoosin. Epäsi laboratorioon pääsyn. Kaikilla kolmella ihmisellä oli syöpä joka täten viivytelyllä paheni. Miksi ei laboratorio käyntiä sallittu? Hoito saatu vihdoin päivystyksessä jonne hakeutuivat itse.Terveyskeskus mokasi?
Epäluottamus lääkärin
Lymfoma
4<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ilmoitus potilasvahinkokeskukseen. Lisäksi kantelu eduskunnan oikeusasiamiehelle tai aluehallintovirastoon.
syöpä ei näy verikokeissa, paitsi tietysti verisyöpä eli leukemia.
Mutta kun täälläkin on jatkuvasti toisteltu, että ainoa oikea paikka tutkimuksille on oikean lääkärin vast.otto ja tutkimukset. Muualla tehdyissä tutkimuksissa esim. syöpä voi jäädä havaitsematta, ja hoidon aloitukset viivästyvät, jolla voi olla vakavatkin seuraukset!
Lääkäri terveyskeskuksessa epäsi tähystyksen kolme kertaa kun potilas sitä pyysi. Oireita vuosien ajan. Lopulta kun pääsi vaadittuaan ja vaadittuaan, niin löytyi, ylläripylläri: syöpä. Tällaista on kun säästetään, ei kuunnella potilasta, on kiire, ei kiinnostakaan niin kauheasti.
Mutta jos tämä henkilö olisi sanonut olevansa vähän allapäin, niin KAS, hän olisi lähtenyt vastaanotolta iloisesti masennuslääkeresepti kourassa. Tsiuh vaan!