Eroaminen ja kuoleman pelkääminen

elossaeronjälkeen

Kaipaan neuvoja naisilta, joita ex-miehenne ovat uhkailleet kuolemalla erotilanteessa: Miten olette selvinneet ja mitä olette sanoneet itsellenne, että olette saaneet riuhtaistua itsenne irti? Onko turvakodista, lastensuojeluviranomaisista yms. auttavista tahoista ollut apua? Onko miehenne vainonnut teitä eron jälkeen ja jos on niin kuinka pitkään? Miten eron jälkeisen vainoamisen jälkeen pystyy elämään? Kuinka kauan olette pelänneet oman henkenne tai lapsenne hengen puolesta?

5

128

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Voivoivoivoi

      Sain itseni irti avioliitosta, hyvän tukiverkoston avulla. Sisareni sekä veljeni tukemana. Mistään muualta ei apua tullut, ei ollut onneksi lapsia. Vainoaminen loppui entinen puolison tavatessa uuden naisen. Huh, sanoin minä. Onnittelin häntä uuden rakkaan löytymisestä. Vuosia, noin kolme, tämä uusi rakas lähti suhteesta. Hän ymmärsi lähtöni syyt, samat kuin minulla. Ei ihmetellyt miksi heitä onnittelin aikoinaan.

      • kyssäri

        Etkö sä kertonut hänelle, minkälainen miehesi oli sua kohtaan? Mun mielestä olisi hyvä jos ihmiset uskaltaisivat kertoa uudelle puolisolle, vähän varoittaa. Vai tulkitaanko se herkästi niin että katkeruuksissaan puhuu?


    • NäeJaHämmästy

      Yleensä tuollaiset luonnevikaiset syyllistää ihan kaikilla mahdollisilla tavoilla, myös kuolemalla. Jokaisen kannattaa muistaa se, että aikuinen ihminen on tasan tarkkaan itse vastuussa omasta elämästään. Jos päättää tappaa itsensä, se on oma päätöksensä, eikä siihen ole kukaan muu syyllinen. Yleensä näissä on kyse kuitenkin siitä, että nuo luonnevikaiset yrittää syyllistämisellään saada "irti pyristelevän puolison palaamaan takaisin häkkiin"... ihan vaan syyllisyydentunnosta. Eräs viisas antoi mulle aikoinaan hyvän neuvon: sulje korvat sanoilta ja avaa silmät teoille!

    • ActNow

      sulje korvat sanoilta ja avaa silmät teoille! --> loistava elämänohje!

      Turvakoti voi olla hyvä etappi , nyt vaan poliisille rikosilmoitus ja lähestymiskieltoa uusimaan.

    • arkipäivää

      Älä näytä että pelkäät,missään tilanteessa,kyllä se jättää sinut rauhaan ajan myötä.Älä vastaa puheluihin,älä ärsytä,puhu pahaa selän takana.Mullakin oli aikoinaan exä joka soitteli yökaudet,ja uhkaili minua,mutta jätti sitten rauhaan kun en reagoinut mitenkään.Kukaan ei riitele yksinään.Mieheni mm.kidnappasi lapset,eikä sosiaalitäteistä ollut apua kun ei oltu vielä tehty huoltajuus sopimusta.Eipä niistä apua noista viranomaisista ole,aikaa vain vie juoata tyhjänpäiväisissä palavereissä.Eivätkä ehdi apuun jos ukko on pyssyn kanssa oven takana!Kun vain päätät seistä eropäätöksesi takana,vain sinä voit sen tehdä!Sukulaiset ja ystävät eivät voi puuttua asioihinne.Eivätkä usein haulakkaan olla välikätenä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3523
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2134
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      30
      1809
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1567
    5. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1538
    6. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      11
      1467
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1397
    8. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1257
    9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      78
      1215
    10. Jo Alkanutta Viikkoa Ja Maanantai Päivää

      Hyvää huomenta naiselle ❤🤗😘 Toivoo mies
      Ikävä
      25
      1145
    Aihe