Mun mielestä Van Halen,ACDC,Deep Purple ja Led Zeppelin.
Mikä on paras rockbändi/bändit?
14
104
Vastaukset
- Retkuilija
Deep Purple, Led Zeppelin, Uriah Heep, Black Sabbath.
- kaikkienaikojen
Rolling Stones, Led Zep, Guns And Roses, CCR, Nightwish.
Van Halen on myös hyvä ja moni muu... - eemeliisokiulu
ACDC, CCR, URIAHHEEP,BRUCE,ABBA
- popänpol
Abba on siis "rjokkia" - no voi voi!
- AsusDeluxe
Musta Ramones on samaan aikaan paras että huonoin bändi. Siks se onkin niin hyvä.
- GandalfTheGay
Sydämessäni on tilaa vain yhdelle parhaalle ja se on scorpions <3
R.E.M. Uskalsivat tehdä muuta kuin vinguttaa kitaraa.
- moreofthatjazz
Ehdottomasti Queen. Loistava bändi, jonka kaikki neljä jäsentä hyvin lahjakkaita muusikoita ja erittäin hyviä kirjoittamaan biisejä.
- Rock_trio_bändit
Parhaimpia rock-bändejä on trio kokoonpanot. Vaatii erinomaista "musiikkikorvaa" soittaa kitaraa bassoa, tai rumpuja, ja laulaa samalla.
Ulkomaisista mm.
-Motörhead (uskomatonta mekkalaa saavat aikaan kolmella Äijjällä)
- ZZ-Top (sama kolmen kopla edelleen koossa vuodesta -70 lähtien)
Kotimaisista kaksi parasta on Peer Günt legendaarisella Twist Twist, Tsööz, Nikki kokoonpanolla, ja tietysti Hurriganes vielä legendaarisemmalla kokoonpanolla, Aaltonen, Häkkinen, Järvinen. - bubumbumbuuuv
Nuo juuri osoittaa mistä rockista on kysymys.
ei musiikilliset ansiot, ei taidot.
villi ihmisen perusvaistot .
jotain surinaa ja vinkumista tme. joka vetoaa tiettyihin massoihin.
osa on ihan ok mutta suurin osa ihan yhdentekevää vai montako
hyvää hitti biisiä on mötörhedilla ja zz topilla ? - Rock_trio_bändit
No eikös aloittaja kysynytkin "Mikä on paras rockbändi/bändit?".
Rockissa pitää olla ääntä ja tunnettta.
"Montako hyvää hitti biisiä on mötörhedilla ja zz topilla ?" Ilmeisesti aika monta, kun ovat myyneet miljoonia levyjä. ZZ Top pelkästään usa:ssa 25 milj.
Ja rockissakin on monia eri alalajeja. Progessa musiikilliset ansiot ovat pääosassa, mutta ei tavallisessa "Hardrockissa". Siinä riittää "kolme sointua", ja oikea asenne /"äijjämeininki". - TheKuka
Yksi parhaista on THE WHO . Teki mahtavia biisejä -60 luvun lopussa, ja -70 luvulla.
mm. Behind blue eyes, Won't get fooled again, ja Baba o'riley ovat kappaleita, joita aika ei ole kuluttanut. Ei uskoisi, että ne on tehty yli 40 vuotta sitten.
https://www.youtube.com/watch?v=gY5rztWa1TM - Ylivoimaisesti
Teijo Joutsela & Humppaveikot
Parhaimmat rocklaulaja ovat (tai ainakin todella hyviä) Steve Marriott, Paul Rodgers, Glenn Hughes, David Coverdale, Rob Halford ja Robert Plant.
Sitten taas jos ajatellaan rockbändejä, niin kyllä varmaan yksi rockeimmista bändeistä on Zeppelin, vaikka bändillä myös aika paljon akustisia kappaleita. AC/DC on myös aika kova ja hyvin rokkasi aikoinaan myös Status Quo. Sladen pojat saivat myös aika paljon meteliä aikaiseksi ja T.Rex on myös aika hyvä. Unohtamatta myöskään bändiä nimeltä Queen.
Onhan noita hyviä rockbändejä. Ei tuossakaan vielä ihan kaikki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045241Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12325996SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32515677Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011203Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy17110805Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229707Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369681Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858478Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426824Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236491