maahanmuuttajat lisäävät kilpailukykyä?

TEM: Maahanmuuttajat lisäävät Suomen kilpailukykyä ja hyvinvointia
Tiistai 12.5.2015 klo 09.49
Maahanmuuttajien osallistuminen innovaatiotoimintaan vahvistaa Suomen kilpailukykyä ja kasvuyritysten kansainvälistymistä, todetaan työ- ja elinkeinoministeriön raportissa.
Raportti korostaa, että elinkeinopoliittisesta näkökulmasta maahanmuuttajat ovat voimavara, joka lisää Suomen kilpailukykyä ja hyvinvointia. Heidän osaamisensa kannattaa ottaa käyttöön esimerkiksi startup-toiminnassa.

Mitähän innovointia kirjoitus ja luku ja suomenkieltä taitamattomat somalit lisäävät.
Yksi alue on: miten huijaat sossua

TEM on lähettänyt propakanda tiedotteen hallitusneuvottelujen ollessa menossa
38<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 38

Vanhimmat

Sopulit on kyllä aikamoisia. Nämä mamut ovat yhteiskunnalle tosi kalliita. Tekevät rikoksia enemmän kuin muut ja muutenkin kuluttavat yhteiskunnan rahoja.... mistä se 70 tonnia per vuosi per pää saadaan tälle yhteiskunnalle kun kuluttavat niin paljon? En usko, että nää sopulit rikastuttavat tätä kulttuuria. Päinvastoin, mielestäni köyhdyttävät ja lujaa vakavilla rikoksillaan ja yhteiskunta vastaisuudella.

Äänestä
  • Verkkouutiset -

    Dubailainen tv-kanava löysi Islamilaisen valtion turvatalosta länsimaalaisilta varastettuja ja otettuja passeja.

    Al Aan -tv-kanava kertoo syyrialaisen aseistautuneen ryhmän ISIS:n turvataloon tekemästä iskusta. Sen jäljiltä löytyi eri maiden 34 passia.

    Myöhemmin passit todettiin varastetuiksi tai kerätyiksi länsimaalaisilta. Passit kuuluivat Albanian, Ranskan, Hollannin, Saksan, Ruotsin, Puolan, Tanskan, USA:n, Britannian, Israelin, Kosovon, Latvian, Suomen ja Tsekin tasavallan kansalaisille. Eräät heistä olivat tulleet ISIS:n riveihin, mutta muut passit ovat varastettuja. Eräät olivat väärennettyjä.

    Kanavan raportissa näytettiin kyseisiä passeja, joiden henkilöt oli peitetty tunnistamattomiksi.

    Passeja ja henkilöllisyyksiä kerrotaan varastetun sadoittain ja ISIS:llä olevan tuhansia väärien henkilöllisyyksien passeja.

    Tv-kanava otti yhteyttä amerikkalaiseen ja ranskalaiseen passin oikeaan omistajaan. Heidän mukaansa passit oli varastettu Pariisissa.

    Al Aanin mukaan ISIS:n kannattajat etsivät tiettyjen jihadistien kanssa samannäköisiä ihmisiä, joilta passit viedään.

    Äänestä

  • Yksi Suomessa asuva somali mies oli hukannut 11 passia !

    Äänestä

Antaa tulla vaan, asutetaan heidät Punavuoreen, Kamppiin, Eiraan, Lauttasaareen, Ahvenanmaalle...

Kun 50% oppilaista noiden alueiden kouluista on afrikkalaisia niin sitten olemme lähempänä tasa-arvoa, tasapuolista kohtelua ja tasavertaisuutta.

Kun tytöt ja naiset oppivat noilla alueilla islamilaisen tavan kunnioittaa vääräuskoisia tyttöjä ja naisia niin sitten olemme lähempänä tasa-arvoa, tasapuolista kohtelua ja tasavertaisuutta.

Kun vanhukset eliittialueilla joutuvat lonkkaleikkaukseen "syrjäytyneen" mamun kepposen vuoksi niin sitten olemme lähempänä tasa-arvoa, tasapuolista kohtelua ja tasavertaisuutta.

Kun kantaväestön suvaitsevaiset valkoiset asukkaat noilla vitivalkoisilla, vain-valkoihoisten alueilla, huomaavat että heidän arkipäivänsä rupeaa muistuttamaan sitä mistä rikastuttajat tänne tulevat, niin sitten olemme lähempänä tasa-arvoa, tasapuolista kohtelua ja tasavertaisuutta.

Äänestä

Eipä ole montaa vuotta kun julkaistiin tilasto suomalaisen henkilön rahallisesta arvosta. Eli jokaisen rahallinen arvo on laskettavissa ja se tulisi tehdä heti kun kansalainen täyttää 30 vuotta ja lähettää se tiedoksi samalla tapaa kuin eläkeote tai veroilmitus.

Äänestä

Olipa taas oikein sammakko, kyllä firmat ihan itse osaa rekrytoida henkilökuntaa kun niitä tarvitsee ja kyllä työvoima tulee Suomeen ihan itse kun täällä on oikeasti töitä tarjolla, ei tarvita väkisin raahata Somaleita tai muita rikastuttavia pakolaisia ja väittää että he paikkaa Suomen tulevaisuuden työvoima pulan kun suurin osa ei koskaan tule tekemään mitään työtä.

Äänestä

Maahanmuuttajista kolme prosenttia on somaleita. Miksi lätinä heistä alkaa heti kun jokin maahanmuuttoa sivuava uutinen jossain kerrotaan?

Äänestä
  • Somalian kansalaisiin kohdistuvia rikosepäilyjä on väkilukuun suhteutettuna lähes kolminkertainen määrä suomalaisiin verrattuna.

    Tuossa vastaus

    Äänestä

  • niiiintainäin kirjoitti:

    Somalian kansalaisiin kohdistuvia rikosepäilyjä on väkilukuun suhteutettuna lähes kolminkertainen määrä suomalaisiin verrattuna.

    Tuossa vastaus

    Kommenttisi ei liity aloitukseen.

    Äänestä

  • Koska somalit eivät kuulu niihin maahanmuuttajaryhmiin jotka lisäävät Suomen kilpailukykyä ja hyvinvointia. Noissa kertomuksissa annetaan aina kuva että asia jotenkin muka koskee kaikkia maahanmuuttajia.

    Äänestä

  • lätinää kirjoitti:

    Koska somalit eivät kuulu niihin maahanmuuttajaryhmiin jotka lisäävät Suomen kilpailukykyä ja hyvinvointia. Noissa kertomuksissa annetaan aina kuva että asia jotenkin muka koskee kaikkia maahanmuuttajia.

    Niin, voitaisko se lätinä somaleista lopettaa kun maahanmuuton kokonaiskuvan kannalta kyse on täysin merkityksettömästä ryhmästä?

    Äänestä

  • somalilätinä kirjoitti:

    Niin, voitaisko se lätinä somaleista lopettaa kun maahanmuuton kokonaiskuvan kannalta kyse on täysin merkityksettömästä ryhmästä?

    Leijonanosa maahanmuuton ongelmallisista lieveilmiöistä aiheutuu somaleista.

    Äänestä

  • Tosin kirjoitti:

    Leijonanosa maahanmuuton ongelmallisista lieveilmiöistä aiheutuu somaleista.

    Hurja väite. Vain perustelu puuttuu.

    Äänestä

  • Somalien elättäminen maksaa nyt n 300 miljoonaa euroa vuodessa otetaanko ne rahat esimerkki vanhusten hoidosta

    Äänestä

  • somalilätinää kirjoitti:

    Hurja väite. Vain perustelu puuttuu.

    Perusteluja voit hakea vaikkapa Tilastokeskuksen nettisivuilta.

    Äänestä

  • fhurhk kirjoitti:

    Somalien elättäminen maksaa nyt n 300 miljoonaa euroa vuodessa otetaanko ne rahat esimerkki vanhusten hoidosta

    Maahanmuuton kokonaiskustannukset ovat 170 miljoonaa euroa vuodessa... yritä uudestaan, tuo ei mennyt läpi.

    Äänestä

  • somalilätinä kirjoitti:

    Niin, voitaisko se lätinä somaleista lopettaa kun maahanmuuton kokonaiskuvan kannalta kyse on täysin merkityksettömästä ryhmästä?

    No ei voitais, toki muitakin haitallisia ryhmiä on.
    Tarkoitan että esim. kyseisen TEM-raportin uutisointi ja (esim Iltalehti) otsikot ovat mielikuvamainontaa jolla yritetään antaa kuva että kaikki maahanmuuttajat ovat voimavara.
    On olemassa hyödyllistä ja haitallista maahanmuuttoa.

    Se nyt ei ole merkityksetöntä että somaleita notkuu täällä jotain 15000 sosiaaliturvan varassa.
    Ne ovat ryhmä joista on suurta rahanmenoa ja haittaa joka paikassa mihin niitä asettuu.

    Enkä tietenkään arvaile mitään sillä että kyseisen raportin (luin ko. näkökulmaraportin) tilaaja on Annika Forsander.
    Sama nimi kuin henkilöllä joka työskenteli aikaisemmin Helsingin kaupungin maahanmuuttoasioiden johtajana, ja ihmetteli vuonna 2010 somalien työttömyysastetta sanomalla "Muissa maissa somalit ovat sulautuneet yhteiskuntaan hyvin".
    Onko joku löytänyt näitä "muita maita", minä en ole.

    Äänestä

  • hehehe kirjoitti:

    Maahanmuuton kokonaiskustannukset ovat 170 miljoonaa euroa vuodessa... yritä uudestaan, tuo ei mennyt läpi.

    Kauanko jaksat vielä spämmätä tuota väitettäsi joka paikkaan, kun varmaan itsekin tiedät, ettei se pidä paikkaansa? Jo puoli vuosikymmentä sitten maahanmuuton kustannukset olivat ainakin 500 miljoonaa euroa vuodessa.

    Äänestä

  • Lehden mielipide tiedustelun mukaan 93 % suomalaisista haluaa somalit pois Suomesta

    Äänestä

  • rhhtj kirjoitti:

    Lehden mielipide tiedustelun mukaan 93 % suomalaisista haluaa somalit pois Suomesta

    Minkä lehden?

    Äänestä

  • hehehe kirjoitti:

    Maahanmuuton kokonaiskustannukset ovat 170 miljoonaa euroa vuodessa... yritä uudestaan, tuo ei mennyt läpi.

    Tämä on yksi jäävuoren huipuista joka paljastui sattumalta:
    -------------
    "Vieraskielisyyden laskennalliset kustannukset kunnille ovat valtiovarainministeriön mukaan
    ensi vuonna 522 miljoonaa. Suurin osa kustannuksista koituu sosiaali- ja terveydenhuollon menoista."

    Olisi mielenkiintoista tietää kumpia on enemmän , sosiaalihuollon vai terveydenhuollon menoja.
    Veikkaan, että sossu vie voiton. Eli näin maahanmuuttajat meidän kulttuuriamme rikastuttavat,
    ensi vuonnan kokonaista 522 miljoonaa euroa

    Äänestä

Temin pedofiilihomo taas asialla ja nyt mamuanaali punaisena. Juttu silkkaa fuulaa alusta loppuun.

Äänestä
  • Niinhän sinun juttusi näkyy olevan.

    Äänestä

Keskustan puheenjohtaja Juha Sipilä kertoi tänään keskiviikkona hallitusneuvotteluiden maahanmuuttolinjaukset. Sipilän mukaan hallitus aikoo edistää Suomen työllisyyttä ja julkistaloutta vahvistavaa, huoltosuhdetta kohentavaa sekä talouden kansainvälistymistä edistävää työperäistä maahanmuuttoa.

– Työperäisestä maahamuutosta, me pidämme sitä myönteisenä asiana. EU-alueen ulkopuolisen työvoiman tarveharkintaa säilytetään. Spesialisteja palkkaavan yrityksen pitää olla mahdollisuus saada erityisosaajia maahan helpommin, Sipilä sanoo.

Sipilä myös linjasi, että kiintiöpakolaisten määrä pidetään ainakin viime vuosien tasolla.

– Kiintiöpakolaisten asema pidetään viime vuosien tasolla, sillä tavalla osallistumme taakan jakoon, perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini toteaa.

Tänään julkaistuissa hallituksen maahanmuuttolinjauksissa kannustetaan avoimeen keskusteluun maahanmuuttopolitiikasta, mutta rasismia ei sallita. Linjauksessa kirjoitetaan, että hallitus edistää suvaitsevaista ja ihmisarvoa kunnioittavaa kansallista keskustelukulttuuria. Tätä korosti kokoomuksen Alexander Stubb.

- Maahanmuuttokohdassa on vahvoja viestejä, jossa sanomme jyrkän ei rasismille, Stubb sanoo.

Äänestä
  • "– Kiintiöpakolaisten asema pidetään viime vuosien tasolla, sillä tavalla osallistumme taakan jakoon"

    taakan.

    nimenomaan, vähän sama kuin yksilöllä ylipaino, tupakoitsijalla keuhkosyöpä, tai narkkarilla yliannostus.

    aivan yhtä tuhoisaa kansalle lisätä keinotekoisesti väestöä kulttuureista joista tulevat eivät vielä sukupolvienkaan jälkeen tule olemaan luonnollinen osa suomalaista kulttuuria vaan ikuinen taakka ja elätettävien lauma. jos siis hyvin käy eikä asiaa ratkaista väkivallalla johon ainakin muslimit varautuvat saarnojensa perusteilla moskeijoissa.

    Äänestä

  • taakka kirjoitti:

    "– Kiintiöpakolaisten asema pidetään viime vuosien tasolla, sillä tavalla osallistumme taakan jakoon"

    taakan.

    nimenomaan, vähän sama kuin yksilöllä ylipaino, tupakoitsijalla keuhkosyöpä, tai narkkarilla yliannostus.

    aivan yhtä tuhoisaa kansalle lisätä keinotekoisesti väestöä kulttuureista joista tulevat eivät vielä sukupolvienkaan jälkeen tule olemaan luonnollinen osa suomalaista kulttuuria vaan ikuinen taakka ja elätettävien lauma. jos siis hyvin käy eikä asiaa ratkaista väkivallalla johon ainakin muslimit varautuvat saarnojensa perusteilla moskeijoissa.

    On varmaan tylsää olla yksin ja väärässä.

    Äänestä

  • voivoi kirjoitti:

    On varmaan tylsää olla yksin ja väärässä.

    Sinähän sen parhaiten tiedät omakohtaisesta kokemuksesta.

    Äänestä

  • Nii-in kirjoitti:

    Sinähän sen parhaiten tiedät omakohtaisesta kokemuksesta.

    Minähän olen aina oikeassa. Sekös sinua vituttaakin.

    Äänestä

  • hehehe kirjoitti:

    Minähän olen aina oikeassa. Sekös sinua vituttaakin.

    Vai niin olet kuvitellut kipeässä päässäsi? :P

    Äänestä

Suomalaisista 80% haluaa muslimipakolaisia. Vaikka minusta yksikin on liikaa.

Äänestä
  • Mikä tilasto, laita linkki. Tuo 80% lienee saatu kyselyllä vihreiden puoluevaltuuston kokousedustajien joukosta.

    Äänestä

  • rikastuttaja kirjoitti:

    Mikä tilasto, laita linkki. Tuo 80% lienee saatu kyselyllä vihreiden puoluevaltuuston kokousedustajien joukosta.

    100% suomalaisista tulee tulevaisuudessa vastustamaan mamujen ottamista. Maailmassa on vain 5 miljoonaa suomalaista ja vähintään 2 miljardia potentiaalista elintasopakolaista, kun olemme tänään syntyvien aikuistuttua keski-ikään vähemmistö omassa maassamme ryöstettynä ja raiskattuna, jopa hulluimmat mamuttajat ymmärtävät mitä ovat tehneet.

    Äänestä

  • hkfkh kirjoitti:

    100% suomalaisista tulee tulevaisuudessa vastustamaan mamujen ottamista. Maailmassa on vain 5 miljoonaa suomalaista ja vähintään 2 miljardia potentiaalista elintasopakolaista, kun olemme tänään syntyvien aikuistuttua keski-ikään vähemmistö omassa maassamme ryöstettynä ja raiskattuna, jopa hulluimmat mamuttajat ymmärtävät mitä ovat tehneet.

    Elintasopakolaisia on vain seniilien elintasoilaskivien houreissa.

    Äänestä

  • hehehe kirjoitti:

    Elintasopakolaisia on vain seniilien elintasoilaskivien houreissa.

    Elintasopakolaisten olemassaolon kiistää vain muttis mielenterveysongelmaisissa mutinoissaan.

    Äänestä

JA VASEMMISTON SEKÄ DEMAREIDEN, VITUN MAAILMAN HALAAJIEN??!!

Äänestä
  • ..onhan somaleilla ja muilla kulttuuriin sopeutumattomilla mamuilla työllistäväkin vaikutus. Työllistävät oikeuslaitostamme ihan kiitettävästi. Ja sosiaalitätejä, tulkkeja, asuntoloita, vastaanottokeskuksia, kielikouluttajia ja rikostoimittajia...

    Äänestä

  • unohdat asunnot
    esim helsingissä somalien asuntoihin on mennyt jo n 600 miljoonaa euroa
    eihän somalit ITSE asuntoja rakenna
    somalit saa helsingissä uusimmat ja parhaat asunnot ja nykyisin jo parhailta alueilta.
    suomalaisilla ei niihin ole varaa

    Äänestä

Tämä on hieno hetki olla "ei-Suomalainen" Tätä voi VAIN verrata Den Glider in tasan 20-vuotta sitten!

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1431438199586.html

MIKÄÄN MUU ei todellakaan tee tälle hetkelle OIKEUTTA!

https://www.youtube.com/watch?v=X9aOSFf98wg

Varsinkin nyt, kun työperäinen mamutus Suomessa alkaa toden teolla kasvamaan!

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015051219675241_uu.shtml

Olen niin liikuttunut! Lainatakseni erästä kuuluista Suomalaista hieman muunnellen "taivaanisä ei sittenkään ole valkoinen!" On hyvä muistaa, että kaikista suurista VASTOINKÄYMISISTÄ huolimatta moonikulttuurisuus ja kansainvälisyys löytää tiensä Suomeenkin! Suuren johtajamme sanoin..KANSAINVÄLISYYTTÄ EI VOI PYSÄYTTÄÄ!

https://www.youtube.com/watch?v=68FxzMZe2BU

YHDESSÄ KANSAINVÄLISEN EUROOPAN PUOLESTA!

https://www.youtube.com/watch?v=KxcP7TRY178

YHDESSÄ KOHTI UUTTA SUOMEA!

http://hs12.snstatic.fi/webkuva/taysi/960/1305947886018?ts=753

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


hlljjoio kirjoitti:

TEM: Maahanmuuttajat lisäävät Suomen kilpailukykyä ja hyvinvointia
Tiistai 12.5.2015 klo 09.49
Maahanmuuttajien osallistuminen innovaatiotoimintaan vahvistaa Suomen kilpailukykyä ja kasvuyritysten kansainvälistymistä, todetaan työ- ja elinkeinoministeriön raportissa.
Raportti korostaa, että elinkeinopoliittisesta näkökulmasta maahanmuuttajat ovat voimavara, joka lisää Suomen kilpailukykyä ja hyvinvointia. Heidän osaamisensa kannattaa ottaa käyttöön esimerkiksi startup-toiminnassa.

Mitähän innovointia kirjoitus ja luku ja suomenkieltä taitamattomat somalit lisäävät.
Yksi alue on: miten huijaat sossua

TEM on lähettänyt propakanda tiedotteen hallitusneuvottelujen ollessa menossa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu